Kā izvēlēties akvāriju un tā piederumus?

Kā izvēlēties akvāriju, kas jāievēro izvēloties un iekārtojot akvāriju

Daudzi no mums ir kādreiz aizdomājušies – ak, cik skaisti gan izskatās veikalos esošie akvāriji un tajos esošās krāsainās zivtiņas. Bet ko darīt, ja pašam/ai radusies vēlme tādu ierīkot? Šajā rakstā apskatām galvenās lietas, kam jāpievērš uzmanība, ja esat nolēmis/usi ierīkot akvāriju. Kopumā jārēķinās, ka akvārija ierīkošana prasīs gan laiku un darbu, gan mazākus/lielākus finansiālos līdzekļus, atkarībā no tā, cik lielu akvāriju, ar kādām zivtiņām, augiem, aprīkojumu un dekoriem izvēlēsieties. Par to, kam jāpievērš uzmanība, ierīkojot akvāriju, lasi tālāk!

Akvārija tilpums
Akvārija stikls
Akvāriju apgaismojums
Zivtiņu skaits
Zivtiņu veids, gliemeži un akselots
Akvārija grunts
Filtrs
Augi
Veikalu saraksts

Akvārija tilpums

Akvārija izmērs un tilpums ir viens no svarīgākajiem faktoriem, ko apsvērt, izvēloties akvāriju. Ieteiktu divreiz apdomāt vai izvēlēties par labu mazo, apaļo akvāriju iegādei, ko bieži vien esam redzējuši filmās. To tilpums parasti ir 15-20L, kas nozīmē, ka tajos varēsiet turēt tikai 1-3 zivtiņas. Būtiska problēma ir arī tas, ka tajos nevar ievietot filtru. Tādējādi ūdens tajos būs jāmaina salīdzinoši bieži.

Mazākie akvāriji, kuros normāli var darboties filtrācijas sistēma ir no 40L, vienlaikus iesakām izvēlēties akvārijus no 60L uz augšu – lielāks tilpums būs labāka gan zivtiņām, gan saimniekam vieglāk būs par to rūpēties – principā jo lielāks ir akvārijs, jo lēnāk tajā savairojas kaitīgās vielas un nelabvēlīgās baktērijas. Papildus arī akvārijos esošie augi un ārējie filtri būtiski uzlabo akvārija tīrību.

Akvārija materiāls, akrils, stikls, forma, izmērs un tilpumsAkvārijs, tā izmēri, forma, tilpums

 

Akvārija stikls

Akvārijs var būt gan no akrila, gan no parastā stikla. Pieņemot, ka mūsu lasītājs vēlas iegādāties akvāriju uz vidēju vai ilgu laiku (vismaz gads, divi), iesakām izvēlēties parasto stiklu tādēļ, ka akrila akvārijs ar laiku saskrāpējas un nobružājas, bet ar parasto stiklu tā nenotiks pat bieza aļģu slāņa uzaugšanas un tīrīšanas gadījumā. Akrila priekšrocības ir tādas, ka, pirmkārt, tas ir nedaudz lētāks un, otrkārt, vieglāks kā stikls, bet, ja vien nevēlaties akvāriju tikai uz pāris mēnešiem, šis ietaupījums neatmaksāsies.

Akvāriji iedalās 2 veidos pēc to stiklu uzbūves: akvāriji ar liektajiem stikliem un klasiskie akvāriji, kuriem ir taisnstūrveida forma. Abiem šiem akvārijiem ir gan plusi, gan mīnusi.

1. Akvāriji ar liektajiem stikliem

Cilvēki, izvēloties jaunu akvāriju, bieži vien „iekrīt” uz to, ka, pērkot akvāriju veikalā, izvēlas to ar liekto priekšējo stiklu. Jāatzīst, tas patiesi veikalā izskatās elegantāk, tomēr jāpatur prātā, kā tas izskatīsies mājās, kad tajā būs ieliets ūdens. Stikla liekums būtiski izmaina attēlu un var radīt problēmas, gan veidojot kompozīciju ar akvārija augiem, gan zivīm, kuras reizēm apjūk, peldot šādā akvārijā.

Zivis akvārijā, akvāriju veidi, izliekts, taisns stikls

2. Akvāriji ar taisniem stikliem

Akvāriji ar taisniem stikliem ir klasika. Pērkot tādu jums nebūs „pārsteigumu” pēc ūdens ieliešanas, kā arī, pastāv mazāka iespēja, ka stikls sāks plaisāt vai deformēties. Akvārijus ar taisniem stikliem ir iespējams arī ne tikai iegādāties veikalos, bet arī pasūtīt pie meistara, tādējādi piemērojot izmēru savās mājās vēlamajam. Pasūtot stiklus pie vietējā meistara tas jums izmaksās vidēji par 30-60 EUR dārgāk nekā pērkot veikalā jau „gatavu” akvāriju, tomēr jūs iegūsiet sev pielāgotu dizainu, kas to attaisno.

Akvāriju apgaismojums

Pērkot jau gatavos akvārijus tajos ir iekļauts apgaismojums – parasti 2 LED lampas, kas ne tikai apgaismo akvāriju, bet arī nedaudz sasilda ūdeni akvārija virspusē. Arī, ja pasūtīsiet akvāriju pie meistara, šīs lampas jums tiks ieliktas un papildus būs iespējams vienoties par jaudīgāku lampu pielikšanu gadījumos, ja plānosiet audzēt gaismu mīlošus augus. Apgaismojums ir lieta par ko pērkot akvāriju vajag uztraukties tikai tad, ja jau sākumā ziniet, ka akvāriju pirksiet īpaši prasīgu augu audzēšanai un kompozīcijas veidošanai, jo zivtiņām un parastajiem augiem īpaši spilgta gaisma nav nepieciešama, jo liela daļa akvārija augu labi aug pat pie standarta akvāriju gaismām. Agrāk tika ieteikts, ka akvārija gaismas ir jāmaina reizi ~2 gados, vienlaikus šobrīd nopērkamie akvāriji ir pietiekami kvalitatīvi, lai tajos esošās halogēnās lampas strādātu pietiekami labi 3-5 gadus un ilgāk.

Kā izvēlēties akvārija zivis un zivju mazuļus

Zivtiņu skaits

Zivtiņu skaits akvārijā ir tieši atkarīgs no izvēlētā akvārija tilpuma. Vēlams pieturēties pie principa, ka uz vienu zivtiņu ir aptuveni 8-10L ūdens. Tas nozīmē, ka, piemēram, 60L akvārijā turēt 8 mazos neonus (zivtiņu veids) nebūs problēma, bet turēt tos divreiz mazākā akvārijā noteikti nevajadzētu.

„Es vēlos zivtiņu mazuļus, kur tos var iegādāties?” Ierīkojot jaunu akvāriju, lielākā daļa cilvēku sākumā vēlas ielaist tieši zivtiņu mazuļus. Zivtiņu mazuļus ir iespējams iegādāties zooveikalos – bieži vien starp jau pieaugušām zivīm atradīsiet arī to mazuļus. „Es vēlos savā akvārijā zelta zivtiņu” – zelta zivtiņas patiesībā ir ļoti lielas un, lai gan ir iespējams tādu turēt akvārijā mājās, pirms iegādāties jāpadomā arī par zivtiņu saderību.

Zivtiņu veids, gliemeži un akselots

Zivtiņas ir ļoti daudz un dažādas un ne visas ir saderīgas ar visām. Molinēzijas, šķēpnešus un citas pecīlijas un gūpijas var likt visas kopā, turklāt tās visas var likt kopā ar samiņiem, kas dzīvosies pa akvārija apakšu. No otras puses, piemēram, akvārijā likt gailīšus kopā ar citām mierīgām zivīm uz savu galvu nevajadzētu, jo tie mēdz būt agresīvi pret citām zivīm, tāpēc labāk tomēr par to saderību uzjautāt speciālistam pie zivtiņu iegādes – līdz ar to vislabāk zivtiņas būtu izvēlēties nevis mājās pie datora, bet zooveikalā, kur pārdevējs/a jums izstāstīs par to saderību un turēšanas apstākļiem. Zivtiņas ir iespējams arī iegādāties „no rokas”, piemēram, dažādos interneta portālos, tomēr to iesakām darīt, kad jau ir iemaņas zivtiņu labturībā un akvārija uzturēšanā kārtībā.

Akvārijā bez zivtiņām ir iespējams turēt arī gliemežus, garneles un dažādus citus dzīvniekus, piemēram, akselotu, kas izskatās ļoti interesanti. Gliemeži ir noderīgi, jo apēdīs zivtiņu neapēsto barību un tā nesāks pūt un bojāt akvārija ūdens kvalitāti. Reizēm, iegādājoties augus, pie tiem ir pieķērušies mazie gliemezīši, kas arī ir vēlami akvārijā, tomēr ar tiem ir jāuzmanās, ka tie pārāk nesavairojas, ko tie noteikti darīs, ja regulāri pārbarosiet zivtiņas. Tāpēc nepārbarojiet tās!

Kā izvēlēties akvārija augus un piemērotu grunti

Akvārija grunts

Katrā akvārijā ir nepieciešama grunts. Tajā dzīvos gan dažādas akvārijam nepieciešamas baktērijas, kas nodrošinās vismaz daļas no akvārijā saražotā uzkrāšanos un pārstrādi. Grunts izvēle ir atkarīga gan no akvārija saimnieka estētiskās gaumes, gan no zivtiņām, kas dzīvos tajā. Zooveikalos Latvijā ir pieejamas jau gatavās gruntis dažādos izmēros, vienlaikus var arī aizbraukt uz jūru un salasīt akmentiņus (tiem, vismaz augšpusē esošajiem, jābūt noapaļotiem, ja turēsi zivtiņas) un tos izmantot kā grunti. Ļoti mazus akmentiņus vai smalkas smiltis nevajag neizmantot. Ja akvārijā turēsiet zivtiņas, izvēlieties dabisko grunti, kas nav krāsota un neizdalīs zivīm kaitīgus toksiskos savienojumus. Šis padoms attiecas uz dažādiem krāsotiem mākslīgajiem augiem un citiem akvārija elementiem, kas ne visi ir nekaitīgi zivtiņām un tam ir jāpievērš uzmanība.

Filtrēšana un sildīšana

Katrā akvārijā obligāti ir nepieciešams filtrs. Tas nodrošinās gan ūdens attīrīšanas funkciju, gan arī apgādās ūdeni ar skābekli. Populārākais filtrēšanas veids ir mehāniskā filtrēšana, kas piemērotāka saldūdens akvārijiem, taču plaši izmantotas ir arī ķīmiskās un bioloģiskās filtrācijas sistēmas, kas piemērotas arī sālsūdens akvārijiem. Filtra jauda ir atkarīga no akvārija izmēra un parasti uz tiem ir norādīts, kāda izmēra akvārijiem tie ir domāti. Ir arī filtri bez aberācijas funkcijas, tomēr ļoti iesakām pirkt ar šo funkciju, jo tie nodrošina gan zivīm, gan augiem tik ļoti vajadzīgo skābekli ūdenī. 60L akvārijam filtrs maksās ap 10-20EUR, tomēr lielākiem akvārijiem jau dārgāk. Turklāt liela izmēra akvārijiem, iespējams, būs nepieciešams iegādāties pat vairākus filtrus.

Akvārija filtrs un filtrēšanas sistēmas

Iekšējais akvārija filtrs

Iekšējais filtrs tiek ievietos akvārijā. Tā kā iekšējais akvārija filtrs aizņem daļu akvārija, pirms izvēlēties šo filtra veidu kā piemērotāko, svarīgi izvērtēt, vai tas netraucēs jūsu ilgi un rūpīgi plānotajai akvārija augu un iemītnieku kompozīcijai. Bieži  filtros iestrādāti arī sildītāji, kas nodrošinās divu svarīgus akvārija iemītnieku dzīvības procesu elementus – filtrēšanu un sildīšanu.

Ārējais akvārija filtrs 

Ārējais filtrs ir filtrs, kuru ar akvāriju savieno speciālas caurules, bet kas pats fiziski netiek likts akvārijā. Ja akvārijs ir virs 100L ir vērtīgi padomāt par ārējā filtra iegādi, šāda izmēra akvārijiem tie ir nepieciešami, jo tikai ar iekšējo filtru vairs nepietiek ūdens attīrīšanai un tas pārāk ātri saduļķosies un būs bieži jāmaina.

Sildīšana

Lielākajai daļai akvāriju Latvijā būs nepieciešams sildītājs, vismaz ziemas mēnešos Tomēr tas nav obligāts, ja akvārijā turat tikai augus vai arī jūsu mājvietā arī ziemā ir konstanta gaisa temperatūra. Ir zivtiņas, piemēram, pecīlijas, šķēpneši, kuras nav tik prasīgas un dzīvos labi pat, ja ziemā temperatūra akvārijā būs par pāris grādiem mazāka, tomēr lielai daļai zivju, piemēram, neoniem, konstanta temperatūra ir nepieciešama.

Akvārija augi un ziviņas

Augi

Augi ir akvārija iekārtojuma funkcionālais pamats un tieši augi nevis zivtiņas galvenokārt nodrošina akvārija dizainisko vērtību. To ir vērts paturēt prātā, ierīkojot akvāriju – būtu labi, ja topošais akvārija īpašnieks jau vismaz aptuveni būtu izdomājis, kādus augus vēlas un, kur tos novietos. Ir gan ātraudzīgi augi, kuriem ir mazākas prasības, piemēram, elodea densa, gan tādi, kas labi aug tikai speciālos apstākļos, piemēram, javas sūna. Iesācējam jāpatur prātā, ka, izvēloties labi augošos augus, tie būs tiešām ātraugoši un tos nāksies regulāri apgriezt, lai akvārijs neaizaug. Zeme zem grunts nav obligāti nepieciešama, tomēr reizēm cilvēki ierīkojot akvārijus to lieto – tā ieteicama, ja plāno daudz un prasīgus augus un tā nodrošinās augiem nepieciešamās barības vielas.

Kur apskatīt un iegādāties akvārijus?

Piedāvājam sarakstu ar uzņēmumiem, kur var apskatīt un iegādāties zivju akvārijus.

1. Akvatons – plašs akvāriju katalogs ar cenām mājaslapā. Veikals Pļavniekos.
2. Depo veikali – nav interneta kataloga, plaša izvēle veikalos uz vietas. Veikali Rīgā un citās Latvijas pilsētās.
3. Dino Zoo – Plašs akvāriju piedāvājums ar iespēju iegādāties e-veikalā www.dinozoo.lv un saņemt akvāriju ar kurjera piegādi. Veikali Rīgā un citās Latvijas pilsētās. Vislielākā akvāriju, akvāriju dekoru un zivju izvēle pieejama DINO ZOO PASAULE, Krasta ielā 52.
4. Petmarket – akvāriju katalogs ar cenām mājaslapā. Veikali Rīgā.
5. Relians – plašs akvāriju katalogs ar cenām mājaslapā. Veikals Rīgā.