Kā izvēlēties auto riepas?

Kā izvēlēties riepas savam auto?

Auto riepas ir jāmaina divas reizes gadā: 1.martā – jāveic ziemas riepu nomaiņa uz vasaras riepām, 1. decembrī – obligāta vasaras riepu nomaiņa uz ziemas riepām. Protams, ja brauc ar vissezonas riepām, tad atliek vien nomērīt protektora dziļumu un saprast, vai nav pienācis laiks iegādāties jaunas auto riepas. Vairums auto īpašnieku skaidri zina kā rīkoties, iegādājoties jaunas auto riepas, bet, ko darīt, ja ar riepu iegādi saskaries pirmo reizi?

1. Kā nolasīt izmēru no auto riepas?

Vieglākais veids ir nolasīt parametrus no vecajām riepām. Attēlā redzamo parametru skaidrojums:

 1. 205 –  Auto riepas platums;
 2. 60 – Auto riepas augstums;
 3. R – radiāla auto riepa. Šis simbols norāda riepas slāņu izkārtojumu un uzbūvi. Jau kādu laiku šis riepu veids ir vispār pieņemts standarts;
 4. 16 – Diska diametrs collās, kuram riepa paredzēta;
 5. 92 – Kravnesības indekss. Max. pieļaujamais svars uz vienu riepu. Šajā gadījumā tas ir 630 kg uz katru riepu. Apskati tabulu tev nepieciešamā svara konvertēšanai!
 6. H – maksimālais ātrums. Piemērā max. ātrums ir 210 km/h. Apskati tabulu ar citiem max. ātruma rādītājiem!

Citi uz auto riepas norādītie simboli, kurus der iegaumēt:

M+S – dubļiem un sniegam (no angļu val. Mud + snow) jeb vissezonas riepas.

2. Ražotāja ieteiktais disku izmērs

Auto spidometrā redzamais braukšanas ātrums tiek aprēķināts ievērojot auto ražotāja ieteikto diska izmēru. Gadījumā, ja automašīnai ir uzmontēti diski, kuru izmērs atšķiras no ražotāja ieteiktā, tad spidometrā redzamais ātrums atšķirsies no reālā.

Ja esi iegādājies lietotu auto, tad drošības labad salīdzini šobrīd uzstādīto disku izmēru ar auto ražotāja ieteikto disku izmēru. To var atrast auto lietotāja rokasgrāmatā vai ražotāja mājas lapā.

3. Auto riepas protektors un veids (izplatītākie)

 1. Virzīts – norādīts rotācijas virziens
  Riepas centrālajā daļā ir V-formas protektora raksts. Šāda veida riepas samazina akvaplanēšanas risku un tām ir labāka saķere ar mitru segumu.
  Uzstādot rotācijas virzienam ir nozīme!
 2. Simetrisks
  Protektors, kas atkārtojas pa visu riepas virsmu. Izplatītais riepas protektora veids. Salīdzinoši klusas un kalpo ilgi.
  Uzstādot rotācijas virzienam ir nozīme!
 3. Asimetrisks
  Asimetriskais protektors īpaši piemērots sporta auto, jo dažādie protektora virzieni veicina labāku saķeri ar ceļu. Īpaši efektīva saķere ar mitru ceļa segumu.
  Uzstādot rotācijas virzienam ir nozīme!

Saite uz attēlu ar 3 visbiežāk izplatītajiem  protektoru veidiem.

4. ES auto riepu efektivitātes marķējumi

Eiropas Savienības riepu efektivitātes marķējums

 1. Degvielas patēriņa efektivitāte.
  Riepu ietekme uz degvielas patēriņu
  A – augstāka degvielas patēriņa efektivitāte
  G – zemāka degvielas patēriņa efektivitāte

 

 1. Saķere ar slapju segumu
  Riepas virsmas saķere ar slapju ceļa segumu

A – labāka saķere uz mitra ceļa seguma
G – sliktāka saķere uz mitra ceļa seguma

 

 1. Riepu skaļums decibelos
  Riepu skaļums decibelos

Jo klusākas auto riepas, jo videi draudzīgākas tās ir. Pievērs uzmanību aizpildīto līniju daudzumam. Jo mazāk pildīto liekto līniju, jo klusāka riepa.

Problēma, ka šos efektivitātes marķējumus internetā  nav viegli atrast (meklējot konkrētu riepas modeli). Vari doties uz veikalu un apskatīt tevi interesējošo riepu modeļu marķējumus. Pieļauju, ka dažs izteiks skeptisku piezīmi par šiem marķējumiem, bet no savas pieredzes varu teikt, ka trokšņu atšķirība ir būtiska, braucot ar 71db vai 67 db riepām.

5. Atpazīstams riepu ražotājs

Viedokļi ir daudz un atšķirīgi.  Pats sākotnēji izskatīju  mazpazīstama zīmola riepu iegādi, bet to rādītāji siltas ziemas apstākļos bija daudz vājāki. Tāpēc iesaku vairāk uzmanības pievērst katram konkrētajam riepu modelim un tā specifikācijai-testu rezultātiem, nevis koncentrēties uz zīmolu.

Raksta tapšanas laikā uzdevu jautājumu trim auto īpašniekiem, lai noskaidrotu viedokli par populāru un mazāk zināmu ražotāju riepu iegādi.

“Uzskatu, ka daudz svarīgāk, lai riepai būtu labs protektors, un tā nav pārāk mīksta. Ķīnā ražotie nezināmie zīmoli ražo ļoti labas riepas, kuras kalpo tikpat ilgi. Jāatzīst, ka Latvijas ziemas apstākļiem pats nepirkšu Ķīnas riepas.”

“Galvenais nenopirkt pārāk mīkstas riepas, jo tās ātrāk nodils. Braucu ar Ķīnas riepām jau otro sezonu un nav nekādu problēmu.”

“Es meklēju riepas, kuras cenas ziņā ir ekonomiski izdevīgākas, bet kurām ir salīdzinoši labāki efektivitātes marķējuma rādītāji. Protams, ka esmu definējis max. vienas riepas cenu. Zīmola atpazīstamība man nav svarīga.”

6. Auto riepu testu rezultāti

Ir pieejamas dažādas interneta vietnes, kurās var iepazīties riepu apskatu pēc līdzīgiem kritērijiem. Vairumā šo lapu var izvēlēties vienu no divām opcijām: 1) norādi auto un tad skati pieejamās riepas; 2) norādi vajadzīgās riepas izmēru;

7. Auto riepas cena

Ievadi vajadzīgos riepas izmērus salidzini.lv vai citā cenu agregātorā, lai iepazītos ar cenas diapazonu konkrētā izmēra riepām. Es pieļauju, ka tas sniegs labu ieskatu zīmolu cenu politikā, neskatoties uz to, ka cenas atšķiras dažādos veikalos. Var pievienot vārdu “ziema” vai “winter”, lai vasaras riepas nejauc prātu, meklējot ziemas riepas.

Manā gadījumā: 185/65r15 ziemas riepu cenas variē no 43.29 – 70 eur.

Papildus resurss riepu cenu salīdzināšanai. Apskati riepu kalkulatoru lapas apakšā.

8. Jaunas vai lietotas auto riepas?

Ja esi nolēmis/-usi iegādāties lietotas riepas, tad pārliecinies, ka minimālais protektora dziļums ziemas riepām ir 4mm, bet vasaras riepām 1,6 mm. Kā to nomērīt? Apskativideo raksta beigās no 00:18 sekundes.
*Informācija par protektora minimālo dziļumu ņemta no CSDD.

 • Atjaunotās riepas – ir dzirdēts arī par atjaunotām riepām, kuru protektors tiek palielināts. Diemžēl raksta tapšanas laikā aptaujātie auto īpašnieki izteicās kritiski par šīm riepām, jo “pieaudzētais” protektors nodilst daudz ātrāk.

Izvērtē cenas atšķirību, lai saprastu, kuras riepas ir tev vairāk pa kabatai. Iespējams, ka šodienas ietaupījums, pērkot lietotas riepas, nav nemaz tik liels, ja ņem vērā to, cik gadus kalpos jaunas riepas.  Turklāt jaunas riepas ir pieejamas dažādās cenu kategorijās.  Jāņem vērā arī tas, ka vecas riepas zaudē savu veiktspēju un plaisā. Ražotāji nevar noteikt riepām konkrētu derīguma termiņu, bet ieteicamais maksimālais riepas vecums, kuru min, piemēram, Michelin un Continental ražotāji ir 10 gadi.

9. Kad pirkt auto riepas?

Rudens un ziemas beigas riepu tirgotājiem ir pļaujas laiks, jo ir garantēts liels preču noiets, tāpēc ieteiktu riepas pirkt laicīgi. Protams, ka pieprasījuma dēļ, var gadīties, ka riepas nākas gaidīt, jo tās beigušās. Nepopulāro riepu izmēru un modeļu īpašniekiem vajadzētu domāt par savlaicīgu riepu iegādi, jo var nākties gaidīt to piegādi ilgāk. Savlaicīga sezonai piemērotu riepu iegāde ir labākā apdrošināšana jūsu auto.

Es nolēmu veikt eksperimentu, lai noskaidrotu vai ziemas riepas kļūst dārgākas tuvojoties sezonai. Septembra vidū pārbaudīju noteikta riepu modeļa cenas vairākos veikalos un salīdzināšu tos laikā līdz decembrim, lai noskaidrotu vai cenas mainās. Rakstu papildināšu ar rezultātiem.

10. Ziemas auto riepas – ar radzēm vai bez radzēm?

Auto riepas nospiedumi sniegā

Radzēm ir ļoti laba saķere, kad ceļš klāts ar ledu vai sniega kārtu. Ziemas Latvijā vairs nav tik bargas, un radzes biežāk saskaras ar asfaltu vai bruģi. Tieši šī iemesla dēļ vajadzētu izvērtēt, vai ir vērts pirkt radžotas riepas. Turklāt siltās ziemās radzes bojā ceļa seguma virsējo kārtu, un saķere ar ceļu ir sliktāka.

Priekšrocības:

 • Riepām ar radzēm ir būtiskas drošības priekšrocības uz apledojuša ceļa, kā arī uz ceļa ar biezu sniega kārtu.

Trūkumi:

 • Vairumā Eiropas Savienības valstu to lietošana ir aizliegta;
 • Bojā asfaltu siltās ziemās.

11. Auto riepu nomaiņas cena riepu servisā

Cenas dažādos Rīgas servisos atšķiras, bet ieskatam norādu dažas no tām (15 collu diskiem):

 • 3 EUR par vienas auto riepas nomaiņu;
 • 5 EUR par vienas auto riepas nomaiņu;
 • 6 EUR par vienas auto riepas nomaiņu;

Secinājumi:

Ja vēlies aiztaupīt sev laiku, tad dodies uz kādu no auto centriem, kuri tirgo auto riepas un saņem konsultāciju no riepu tirgotāja. Pēc tam vari salīdzināt izvēlēto auto riepu cenu arī citos veikalos un izvērtēt izdevīgāko piedāvājumu. Ja ir laiks papētīt dažādus interneta resursus, tad ir ieteicams izpētīt dažādu riepu testu rezultātus, pirms riepu iegādes. Izvēle paliek tavā ziņā. Lai izdodas atrast riepas drošai braukšanai!