Kā izvēlēties autoskolu?

Kā izvēlēties autoskolu, lai iegūtu vadītāja apliecību - sieviete sēž automašīnā
Autoskolas izvēle nav vienkāršs process. Kā saprast, vai akcijas piedāvājums neslēpj papildus maksas? Šie ir tikai daži no jautājumiem, uz ko meklēju atbildes, izvēloties savu autoskolu. Svarīgi faktori, kuri ietekmēs tavu apmācību norisi un iznākumu, ir atrašanās vieta, telpas, personāls un automašīnas. Esmu uzskaitījis 7 lietas, kas jāņem vērā, izvēloties savu īsto autoskolu.

Ja interesē tikai autoskolu saraksts, tad spied uz autoskolas Rīgā.

1. Kas ietilpst pakalpojumu cenā un cik tas maksās?

Autoskolas bieži izsludina akcijas, bet ne vienmēr vilinošajā piedāvājumā par 10 € ir iekļautas visas gaidāmās izmaksas. Ne velti Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā ir vesels ieraksts, kurā ievietoti maldinošu reklāmas piedāvājumu piemēri. Tāpēc tev būtu svarīgi uzzināt kopējās izmaksas pirms līguma slēgšanas autoskolā. Atceries, ka visas izmaksas, izņemot CSDD (eksāmeni un apliecības iegūšana), autoskolās būs atšķirīgas! Tā kā CSDD cenas par B kategorijas vadītāju apliecības iegūšanu ir fiksētas, tālāk apskatīšu tieši to, kā veidojas autoskolas cenas.

Kopējās izmaksas var iedalīt 4 kategorijās:

1.1 Reģistrācija un dokumentu noformēšana:

 • Reģistrācijas un dokumentu noformēšanas maksa.

1.2 Teorija un pārbaudes darbi:

 • Autoskolas teorētiskās apmācības.
 • Teorijas ieskaite autoskolā (nav visās autoskolās) – var būt par papildus samaksu, ja tiek pārsniegts pieļaujamais ieskaišu daudzums.
 • Teorijas eksāmens autoskolā – var būt par papildus samaksu, ja tiek pārsniegts pieļaujamais ieskaišu daudzums.

1.3 Citi kursi un izziņas – pirmā medicīniskā palīdzība un veselības izziņa:

 • Pirmās medicīniskās palīdzība kursi – papildus izmaksas, kuras autoskolas neiekļauj pamatmaksā. Ne vienmēr ir jāiet autoskolas piedāvātie kursi. Tikpat labi var izvēlēties Samariešu piedāvātos kursus (25 €) vai izmantot viņu piedāvāto cenu salīdzināšanai ar autoskolas cenu.
 • Veselības izziņa – papildus izmaksas, kuras autoskolas neiekļauj pamatmaksā. Medicīnisko izziņu arī var iegūt savā poliklīnikā vai tuvākajā ārstniecības iestādē. Salīdzināšanai saite uz VC4 cenu lapu (27,50 €) un  Samariešu cenu lapu (35 €).

1.4 Braukšana

Ceļa zīmes - Kuru autoskolu izvēlēties?

 • Braukšanas maksa – pārsvarā gadījumu tā tiek norādīta par 2 akadēmiskajām stundām, kas ir līdzvērtīga 1,5h. Minimālais daudzums ir 14 nodarbības ( 1 nodarbība – 0,45min).

Es ieteiktu salīdzināt kopējo cenu un cenas atsevišķi pa kategorijām. Bieži var gadīties, ka reģistrācijas maksa ir zemāka, bet teorijas pārbaudes darbu cenas ir augstākas nekā citiem. Tāpat jāņem vērā, ka braukšanas nodarbību daudzums ir atkarīgs no katra personīgās pieredzes. Minimālā norma ir 10,5 h, bet var gadīties, ka tev nepieciešams braukt 20 vai 30h, lai sagatavotos CSDD eksāmenam.

Jāņem vērā arī tas, ka lētākais ne vienmēr ir tas labākais! Tāpēc ir jāatbild arī uz citiem svarīgajiem jautājumiem, kas aprakstīti zemāk.

2. Atrašanās vieta un mācību telpas

Teorijas kurss ir 15 akadēmiskās stundas, kuras tu pavadīsi izvēlētajā autoskolā. Tāpēc vajadzētu apzināt autoskolas, kas atrodas tuvu mājām/darbam. Tādā veidā ietaupīsi laiku un naudu, kas būtu jātērē ceļā.

Ieteiktu apskatīt autoskolas kursu telpas  klātienē. Neviens nevar aizliegt ieiet autoskolas birojā, ja vēlies redzēt, kā tur izskatās. Vai šajās telpās esi gatavs pavadīt daļu sava laika vairāku nedēļu garumā?

3. Pasniedzēji un braukšanas instruktori

Vairums autoskolu savās mājas lapās ievieto informāciju (vārdu, uzvārdu; foto u.c. informāciju) par teorijas pasniedzējiem un braukšanas instruktoriem. Ja ir norādīti vārdi un uzvārdi, tad tos var ievadīt Google, kur reizēm var atrast arī atsauksmes par darbiniekiem. Autoskolas pasniedzējiem un instruktoriem nav jāstaigā pa mēli, bet skaidrs, ka reizēm āriene nav maldinoša.

Ne mazāk svarīgs faktors ir braukšanas instruktoru norādītā tikšanās vieta. To visdrīzāk neatradīsi autoskolu mājas lapās, bet autoskolas pārstāvju pienākums ir sniegt atbildi uz šo jautājumu. Kāpēc tas ir svarīgi? Līdzīgi, kā autoskolas atrašanās vieta, arī instruktoru tikšanās vietai vajadzētu būt tev izdevīgai.

4. Mācību auto

Autoskolas braukšanas apmācība - cilvēks pie stūresNereti autoskolas savā reklāmā izceļ, ka apmācība notiek ar automašīnu, kas ir tāda pati kā CSDD eksāmenā. Kādam tas varētu mazināt stresu, jo eksāmens notiktu jau pierastos apstākļos. Bet daudz svarīgāk būtu, lai mašīnas ir labā tehniskā stāvoklī un tās gabarīti ir kaut cik līdzīgi eksāmena auto. Varbūt kāds par to pasmiesies, jo pieredzējis braucējs var pārsēsties no Mini Cooper uz Land Cruiser bez grūtībām.

 • Ātrumkārba – iesaku mācīties un kārtot ar manuālo, lai dzīvē nerastos situācijas, kad nevar braukt ar kādu auto ātrumkārbas dēļ;
 • Degvielas tips – neesmu dzirdējis, ka instruktori mācītu braukt ar auto, kuram ir benzīna dzinējs. Dīzeļa dzinēji tik viegli neslāpst, tāpēc ar šī tipa dzinējiem ir aprīkoti mācību auto un eksāmenu auto;
 • Auto vecums – ne vienmēr izšķirošs, bet estētus var kaitināt neērtības, grabēšana, smaka.

5. Draugu un paziņu pieredze

Cilvēki ir gatavi dalīties savā pieredzē. Pamēģini atcerēties, kurš no draugu vai paziņu loka pēdējā laikā ir ieguvis autovadītāja apliecību! Kurš gan cits varēs labāk pastāstīt, ja ne tas, kas jau ir izgājis visu šo procesu pirms tevis un ar svaigu skatu izstāstīs par procesu.

6. Autoskolas reitings un statistika

CSDD reizi gadā apkopo datus un publicē statistiku par autoskolu teorētisko un praktisko eksāmenu sekmības procentu aprēķinu. Dati ir ikvienam pieejami šeit. Te var apskatīt, kā katras autoskolas audzēkņiem ir veicies pagājušajā gadā un arī to, kā veicies audzēkņiem, kas ir mācījušies pie konkrētā pasniedzēja. Tie liecina gan par autoskolas mācību programmu kvalitāti, gan par mācībspēku individuālo darba stilu.

Reklāma:

7. Atsauksmes internetā par autoskolu

Katram pašam ir jāizsver, vai ņemt vērā sudzibas.lv ievietotās atsauksmes, jo var gadīties, ka anonimitātes plīvurā cilvēki paspilgtina notikumus vai izveido nepatiesus komentārus. Der pārbaudīt, vai par tavu autoskolu ir ievietota kāda sūdzība, bet uztver to kritiski.

Vēl kādi kritēriji autoskolas izvēlē?

Ja ņemsi vērā augstāk minētos kritērijus, tad lēmuma pieņemšana būs daudz vienkāršāka. Ja uzskati, ka raksts ir jāpapildina ar vēl kādu kritēriju, ko der ņemt vērā salīdzinot autoskolas, tad ieraksti to komentārā.

10 Autoskolas Rīgā, kuras piedāvā B kategorijas apmācību un saites uz pakalpojumu cenām:

 1. ABC autoskola– detalizēts pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums;
 2. Autoprieks&Credo – detalizēts pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums;
 3. Cita autoskola– pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums;
 4. Einšteins – detalizēts pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums;
 5. Fortūna– cena par pilno piedāvājumu;
 6. Gross– cena par pilno piedāvājumu;
 7. Koni– detalizēts pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums;
 8. Kristīnes autoskola– cena par pilno piedāvājumu un CSDD izmaksu uzskaitījums;
 9. Presto – detalizēts pakalpojumu un papildus pakalpojumu (medicīniskā izziņa, CSDD utt.) izmaksu uzskaitījums;
 10. Vanags– detalizēts pakalpojumu un papildus izmaksu uzskaitījums.

Dalies ar savu pieredzi par autoskolām komentāru sadaļā!