Domēna vārda izvēle un reģistrācija

Meklē domēna vārdu savai mājas lapai? Nav būtiski, vai vēlies veidot blogu, interneta veikalu, vizītkartes lapu vai interneta kopienu, jo visos šajos gadījumos ir jāveic līdzīgas darbības, lai izvēlētos un iegādātos topošajam projektam piemērotāko domēna nosaukumu. Rakstā apkopošu soļus, kurus esmu veicis, izvēloties un reģistrējot domēna vārdus dažādām mājas lapām.

Domēna vārda izvēle

1. Izveido sarakstu ar vārdiem

Vārdu saraksts domēna vārda izvēlei

Lielākā daļa how to rakstu iesaka sākt ar 5 vārdu sarakstu, bet es ieteiktu sākt vismaz ar 10. Jo vairāk vārdu, jo lielāka varbūtība, ka tavs izdomātais nosaukums vēl būs  pieejams. Turklāt pirmie vārdi, kas ienāk prātā Tev, visdrīzāk ienāk prātā arī tūkstošiem citu cilvēku. Pērles parādīsies, kad koncentrēsies ilgāku laiku.

 • Sāc ar nozares terminu/-iem.
 • Pievieno apstākļa vārdus, kas raksturo gaidāmā projekta jēgu vai būtību.
 • Vieta – īpaši aktuāli, ja veido mājas lapu uzņēmumam, kas visdrīzāk tiks bāzēts vienā valstī vai pilsētā.
 • Vēlamais rezultāts – kas ir tas, ko lapas apmeklētājs saņems, kādu informāciju atradīs tavā lapā?
 • Lietvārdi, kuru skanējums patīk – nav jābūt saistītiem ar nozari.

2. Automātiskie nosaukumu ģenerētāji

Radošo procesu vari izbaudīt pats vai arī uzticēt to automatizētiem nosaukumu ģenerētājiem, kuros ir jāievieto vārdu saraksts, bet pārējo paveic dators. Internetā ir pieejami dažādi resursi ar atšķirīgām funkcijām. Daži no tiem:

Alternatīva – papīrs un rakstāmais!

Uzraksti visus vārdus, kas ienāk prātā uz papīra lapas vienā lielā mākonī un mēģini tos kombinēt, lai iegūtu vārdu salikumus, kuru skanējums ir tīkams tavai ausij.

3. Domēns un tā garums simbolos

Ja Tevi uztrauc tas, cik viegli atcerēties mājas lapas nosaukumu un kā Google to uztvers, tad ieteiktu izvēlēties īsus un vienkārši izrunājamus vārdus. Maksimālais atļauto simbolu daudzums ar www. un .lv vai .com beigās ir 253 simboli, bet tas ir daudz par daudz. Ņem vērā to, ka, veidojot struktūru lapas iekšienē, adreses kļūs vēl garākas. Īpaši svarīgi tas ir e-komercijas platformām.

Sliktais piemērs:

www.abrakadabrainternetaveikals.lv

www.abrakadabrainternetaveikals.lv/produkti

www.abrakadabrainternetaveikals.lv/produkti/zobu-birstes/

www.abrakadabrainternetaveikals.lv/produkti/zobu-birstes/zobu-birste-roza-colgate

Domēna nosaukuma simbolu daudzums

Šis ir ieskatāms piemērs, kāpēc vajadzētu censties izvēlēties īsākus domēnu nosaukumus, lai izvairītos no ļoti garām lapas adresēm, kuras ir grūti kopēt un Google tās nevar parādīt pilnā garumā meklēšanas rezultātos.

!Pārbaudi nosaukuma sarežģītību ar telefona testu! Iedomājies, ka nosaukums jānosauc kādam pa telefonu. Tas ir labs veids kā pārbaudīt, vai esi izvēlējies vieglu/sarežģītu nosaukumu.

4. Simbolu lietojums domēna nosaukumā

 • Domu zīme
  Galējā situācijā, ja pieejamo nosaukumu daudzums ir ierobežots un nekas cits vairs nenāk prātā, tad vari mēģināt iekļaut tajā domu zīmi. Bet tad ir jāsaprot, vai tavs nosaukums netiks jaukts ar jau esošo nosaukumu bez domu zīmēm.

Ņem vērā, ka Google domu zīmi uztver kā vārdu atdalītāju. Ievieto domuzīmi pareizā vietā starp vārdiem, kuru nozīme saglabājas. Piemēram, www.interneta-veikals.lv, bet ne www.inter-netaveikals.lv

 • Garumzīmes
  Latvijā iegādei ir pieejami arī domēna vārdi ar garumzīmēm. Vienīgais trūkums šiem domēnu nosaukumiem ir pamanāms, kad mēģini pārkopēt adresi un kādam nosūtīt. Piemēram, pēteris.lv nokopējot no web pārlūka izskatās šādi: http://www.xn--pteris-p3a.lv/

5. .com, .org, .lv .biz domēns

domēns un paplašinājumu veidi

Ja mājas lapas saturs būs vairākās lapās, tad izlem, kas būs galvenā auditorija. Ja angliski runājošie cilvēki, tad vari uzreiz izvēlēties .com domēna vārdu, bet saturu ievietot vairākās valodās.

Ja lapa paredzēta kādam konkrētam reģionam, tad izvēlies reģionālo domēnu un par pamatvalodu uzstādi domēnu veidam atbilstošo valodu. Piemēram, .lv pamatvalodai vajadzētu būt latviešu valodai.

.me, .biz, .website un citi līdzīgie domēni var palikt kā rezerves izeja  gadījumiem, kad izvēlētais domēns nav pieejams ne .com, ne reģionālajās domēnu datu bāzēs – .lv, .ru, co.uk utt.

Domēna vārda reģistrācija

6. Domēnu pārbaude un reģistrācija

 • LV – NIC
 • COM, UK u.c. – GoDaddy
 • COM, UK u.c. – Namecheap
 • Apskati sarakstu ar domēnu vārdu ģeneratoriem (2.solis), jo tie nereti piedāvā arī domēna vārda pārbaudi un iegādi.

Domēna vārds nav jāpērk uzreiz kādā no šīm saitēm. Pagaidām pārbaudi tā pieejamību!

7. Vai izvēlētais domēns nav reģistrēts un aizsargāts?

Vai zīmols ir aizsargāts?

Pirms pieņemt lēmumu  iegādāties domēna vārdu, pārbaudi vai tā nav reģistrēta preču zīme vai zīmols. Visbiežāk tas var attiekties uz .lv domēniem. Var rasties situācija, kad reģistrē domēnu, bet pēc kāda laika izrādās, ka nosaukums ir aizsargāts un var nākties nomainīt nosaukumu.

8. Domēna cenas

 • .lv – 12.10 (ar PVN)/gadā
 • .com 9.58 eur/gadā (atšķiras dažādos reģistros)
 • .co.uk 6.79 eur/gadā (atšķiras dažādos reģistros)

! Namecheap.com – izvēlies “International” un vari redzēt izvēlētā domēna vārda pieejamību arī citās valstīs.

9. Vai domēna vārdu iegādāties kopā ar hostingu?

Domēna vārdus var iegādāties arī kopā ar hostingu – vietu, kur glabāsies tava mājas lapa. Ja uzskati, ka Tev ērtāk būs apmaksāt visus rēķinus vienviet, tad izvēlies šo alternatīvu. Vienā no iepriekšējiem rakstiem rakstīju par hostingiem un to cenām. Ja vēl neesi pārliecināts par to, ka  taisīsi mājas lapu un citām tehniskām lietām, tad sākumā iegādājies tikai domēna vārdu, lai tas nebūtu aizņemts, kad būsi tam gatavs!

Dalies ar savu pieredzi komentāru sadaļā!