Kā izvēlēties elektroenerģijas tirgotāju?

Kontaktligzdas un elektrības vadi, elektrība un elektroenerģijas piegādātāji

*Pakalpojumu cenas atjaunošanas datums: 16.03.18

Kā jau katram ierindas lietotājam, mana pieredze ar elektrību pamatā aprobežojas ar skaitītāja rādījumu nodošanu. Lai arī lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju to visticamāk pat nav pamanījusi, jau kopš 2015.gada 1.janvāra Latvenergo monopolam elektrības tirgū ir pielikts trekns punkts, un ikvienai mājsaimniecībai ir tiesības izvēlēties savu elektroenerģijas piegādātāju. Citiem vārdiem sakot, šajā tirgus sektorā nu darbojās tādas pašas pieprasījuma/piedāvājuma likumsakarības, kā jebkurā veikalā, un, bijušajam monopolistam tagad ir uzradies bariņš konkurentu, kas teorētiski ir spējīgi piedāvāt izdevīgāku elektrības cenu. Tātad, pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas aizdomājamies par sekojošo – , pirmkārt, kāda ir elektrības cena, otrkārt, kurš tad ir izdevīgākais elektroenerģijas piegādātājs, treškārt, vai vispār ir vērts to mainīt?

Elektroenerģijas tirgotāji Latvijā un elektrības cena

Lai arī daudziem tas būs pārsteigums, elektroenerģiju Latvijā pašlaik ir gatavi piegādāt veseli septiņi elektroenerģijas tirgotāji par lielāko daļu no kuriem es dzirdu pirmoreiz. Vēl nesen tādi bija astoņi, taču viens no tiem- Elektro Latvija, kura cenas, turklāt, bija vienas no pievilcīgākajām, pēc saskarsmes ar skaudro realitāti, jau ir atteicies no šī pakalpojuma sniegšanas, lūdzot esošos patērētājus steigšus izvēlēties citu piegādātāju.

Sagatavot šo rakstu un veikt sākotnējo izpēti man ļoti palīdzēja tādi resursi kā elektroenerģija.lv un enerģija24.lv, taču eksistē vēl virkne krietni sarežģītāku lietotņu un elektroenerģijas kalkulatoru, kur katram interesentam savu elektrības patēriņu ir iespējams aprēķināt pēc individuālajām vajadzībām. Tiesa, pirms galējā lēmuma pieņemšanas, ieteiktu pārbaudīt vai jūsu izmantotais resurss nav vienkārši kāda uzņēmuma reklāmas līdzeklis, un pēc paraksta uzlikšanas papildus pievilcīgai cenai jūs nesagaida astronomiski līgumsodi un citi papildus maksājumi. Tāpat vēlos uzsvērt, ka rakstā norādītas cenas var atšķirties, jo tās ietekmē dažādi faktori un pirms lēmuma pieņemšanas noteikti sazinieties ar katru no pakalpojumu sniedzējiem, lai pārliecinātos par aktuālo pakalpojuma cenu. Šim rakstam ir informatīva nozīme un tā mērķis nav ieteikt kādu konkrētu elektroeneŗgijas pakalpojumu sniedzēju.

Elektrum

Populārākais elektroenerģijas piegādātājs Latvijā pašlaik ir bijušais monopolists Latvenergo, kas piedāvā vairākas produktu paketes, darbojoties zem Elektrum vārda.

Kāda ir elektrības cena Latvenergo? Lētākais no šī uzņēmuma ir Elektrum ekonomiskais par  15.67€ par 100kWh.,  ko var izmantot tad, ja mēnesī netērējat vairāk par 200kWh. Kopumā vienkāršs un relatīvi izdevīgs, ja dzīvojat viens un no elektroierīcēm Jums ir spuldzīte un viedtālruņa lādētājs.

Nākamais tarifs Elektrum Izdevīgais 200+, jau ir paredzēts ģimenēm, kas mēnesī patērē no 200 līdz 600 kWh, kas pašlaik maksā 16.15€. Diezgan viduvējs, standarta piedāvājums cilvēkiem kuriem ir slinkums meklēt ko izdevīgāku un neliela pārmaksa nesatrauc. Līgums ar termiņu un iespēja iedzīvoties līgumsodos.

Pēdējais Latvenergo piedāvājums Elektrum Izdevīgais 600+ saņem godalgu, kā absolūti dārgākais par 17.81€! Īsti nesaprotu, kas šajā tarifā ir tik izdevīgs, jo par šo patēriņu ir atrodami krietni labāki piedāvājumi no citām firmām, taču jebkurā gadījumā, ja patērējat vairāk kā 600kWh mēnesī jūs esat vai nu fabrika, vai arī audzējat “eksotiskus augus” kuriem ir nepieciešams apgaismojums visu diennakti, un šobrīd tādi sīkumi Jūs vairs neuztrauc!

Kopumā, Latvenergo var uzskatīt par Latvijas enerģijas tirgus Volkswagen – nav gluži tas lētākais variants, taču uzticams un savu darbu dara labi. Vai arī vienkārši Jums nav fantāzijas, un iepriekšējā pieredze ar šo kompāniju jums ir šķitusi tīri Ok. Tā, kā elektrība ir lieta ko parasti nevar piegādāt ar spaini, pievienotais šīs firmas bonuss ir labās attiecības ar Sadales tīklu (kas darbojās Latvenergo ietvaros, līdz brīdim kamēr Eiropas komisija nepatieca tam savu stingro “Nē!”), un līdz ar to iespēja, ka pārrauta kabeļa gadījumā meistars ieradīsies pēc nedēļas ir krietni mazāka.

Plusi:

 • Dažādām vajadzībām pielāgojami tarifi;
 • Labs serviss – klientu centri ir tur kur tie vienmēr ir bijuši, operators vienmēr būs viegli sazvanāms, viedtālruņu lietotāju rīcībā ir ērta aplikācija;
 • Liela pieredze un laba sadarbība ar savienojumus uzturošoajiem “Sadales tīkliem”.

Mīnusi:

 • Nebūt nav tas lētākais piegādātājs, ļoti neizdevīgs priekš lielajiem patērētājiem;
 • Līguma termiņš.

Elektrības augstsprieguma līnija, elektroenerģijas publiskie tirgotāji

220 enerģija

Nākamā elektroenerģijas piegādātājs ko apskatīsim ir 220 enerģija, kuras saknes ir meklējamas Igaunijā kur elektroenerģijas tirgus ir atvērts jau kopš 2002. gada (nez vai mūsdienās kādam joki par “lēnajiem igauņiem” šeit vēl šķiet smieklīgi?).

Šīs firmas piedāvājumi tiešām ir vieni no lētākajiem (sākot no 14.61€), taču ir novērojams dīvains konservatīvisms pret ilgtermiņa saistībām – līgumu darbības laiks ir līdz 12 mēnešiem un izdevīgākās cenas tiek piedāvātas konkrēti priekšapmaksas pakalpojumiem. Tas viss rada aizdomas par to, ka pēc klientu pārvilināšanas no Latvenergo un savas tirgus nišas iekarošanas cenas tiks celtas.  Nav sevišķi labs arī lielajiem patērētājiem, kuriem būs jāmaksā tikai nedaudz mazāk kā Latvenergo gadījumā. Ir arī diezgan “nikni” līgumsodi. Kopumā, ļoti labs variants, tikai ar nosacījumu, ka zina, ko dara un seko līdzi.

Plusi:

 • Pašlaik izdevīgākās cenas;
 • Vērā ņemama darbības pieredze Igaunijā.

Mīnusi:

 • Līguma termiņš, līgumsods 20.00€ apmērā;
 • Grūti prognozējama cenu politika un minimālas iespējas ko plānot ilglaicīgā perspektīvā.

Lattelecom

No kārdinājuma iegūt kādu gabaliņu no elektroenerģijas tirgus kūkas Latvijā, nav spējis atturēties arī telekomunikāciju uzņēmums Lattelecom.

Lattelecom piedāvā trīs dažādus tarifu plānus – Dinamiskais, Drošais un Fiksētas. Man drošākā izvēle šķiet Lattelecom tet Fiksētais, jo šim plānam ir beztermiņa līgums, iespēja pieslēgt izlīdzināto maksājumu, kā arī nav abonēšanas maksas. Uz doto brīdi 100kwh šajā tarifu plānā maksā 15.39€ (cena raksta tapšanas laikā ir mainījusies vairākas reizes). Tiesa, runājot par šo un citiem fiksētajiem tarifiem ir jāatceras, ka tie nebūs diez ko elastīgi, un, ja nu Jūs izdomāsiet ietaupīt darbinot perforatoru divos naktī, uz jūsu rēķinu tas nekādi neatspoguļosies.

Kopumā, paliek iespaids, ka pašlaik Lattelecom tikai izvērtē šī tirgus perspektīvas, kur priekš mūsu nelielās valsts darbojās vēl septiņi uzņēmumi. Lattelecom piedāvājums šķiet ērts komplektā ar telekomunikāciju pakalpojumiem.

Plusi:

 • Pieredze darbā ar klientiem relatīvi līdzīgā sektorā;
 • Iespēja saņemt vienu rēķinu par telekomunikācijām un elektrību;
 • Beztermiņa līgums.

Mīnusi:

 • Raksta tapšanas laikā “Fiksētajam” plānam jau ir notikušas vairākas cenu izmaiņas. Jāseko līdzi cenu izmaiņām arī fiksētajam tarifu plānam.

Baltcom

Līdzīgi kā Lattelecom arī Baltcom elektroenerģijas tarifu plāni neizceļas ar sevišķi lētām cenām. Baltcom standarta cenas sākas no 15.32€, kas ir zemāki, kā Elektrum gadījumā, taču tikai nedaudz. Iespējai izvērtēt pakalpojuma kvalitāti traucē skopa un grūti saprotama informācija uzņēmuma mājaslapā. Iespējams, sarunā ar operatoru vai klātienē servisa centrā var tikt pie tīri laba piedāvājuma. Līgums uz 12 mēnešiem, līgumsods par laušanu 10.00€ apmērā.

Plusi:

 • Pieņemami tarifi, iespējami labi piedāvājumi komplektā ar telekomunikāciju pakalpojumiem;
 • Pieredze darbā ar klientiem, viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas sāka piedāvāt elektroenerģiju Latvijā pēc tirgus atvēršanas.

Mīnusi:

 • Ierobežota informācija par šo pakalpojumu;
 • Līguma termiņš, līgumsods 10.00€ apmērā.

Spuldzīte un elektrības kontaktligzda,

MVBK elementary

MVBK elementary ir uzņēmums par kuru es dzirdēju pirmoreiz. Piedāvātā elektroenerģijas cena “Stabilais tarifs” 15.39€ apmērā ir laba, taču to pašu piedāvā arī vairākas citas firmas. Uzņēmums atstāj savdabīgu “mājražotāja” iespaidu, kas vienā brīdī var vienkārši pazust no tirgus, taču varbūt pirmais iespaids ir maldīgs.

Plusi:

 • Pieņemama cena;
 • Beztermiņa līgums.

Mīnusi:

 • Trūkst informācijas;
 • Nav pārliecības par uzņēmuma nākotni elektrības tirgū.

Win Baltic

Arī elektroenerģijas piegādātājs Win Baltic ir uzņēmums, par kuru dzirdu pirmo reizi. Win Baltic izceļās ar neskaidru un grūti salīdzināmu elektroenerģijas tarifu, jo ir jāveic pašam aprēķini, lai saprastu patieso ceno. Fiksētā elektroenerģijas tarifa cena sastāda 11.44€, bet tai ir jāpieskaita OIK  jaudas komponente 2.98€ (1 fāze 100kw) un Sadales Tīkla maksa par pakalpojuma nodrošināšanu 1.50€. Kopā 15.92€. Mana cena bija ļoti līdzīga cenai (2 centu atšķirība), kura norādīta elektroenerģijas pakalpojumu salīdzināšanas rīkā. Uzņēmuma piedāvātie tarifi ir vidēji izdevīgi un es pat varētu izsvērt iespēju izmantot šo pakalpojumu sniedzēju, bet bažas rada šķietami 1998. gadā veidotā mājaslapā, kur ir salīdzinoši grūti  gūt praktiski nekādu vērtīgu informāciju.

Plusi:

 • Pieņemama cena;
 • Līguma termiņš atkarībā no izvēlētā tarifu plāna.

Mīnusi:

 • Sarežģīti atrast interesējošo informāciju mājaslapā.

Aeon Energy

Pēdējais elektrības piedāvātājs ir Aeon Energy. Atšķirībā no citiem nemēģina piedāvāt izcili zemus tarifus, taču ekonomiskais 15.63€  un  izlīdzinošais tarifs 15.93€ šķiet adekvāts.  Atšķirībā no citiem elektroenerģijas piegādātājiem, šis uzņēmums tiešām izceļas ar nedaudz zemām cenām lielajiem patērētājiem – Aeon Energy Elektra 600+ maksā 17.44€ kas ir mazāk kā Latvenergo.

Kopumā Aeon Energy atstāj pietiekami profesionāla uzņēmuma iespaidu, taču šķiet, ka tas būs vairāk piemērots lielajiem ražotājiem.

Plusi:

 • Izdevīgs lielajiem patērētājiem;
 • Beztermiņa līgums.

Mīnusi:

 • Uzņēmums kura mērķauditorija primāri būs ražošanas sektors, tarifi priekš mājsaimniecībām nav izdevīgākie.

Elektrības spuldzīte, kuru no elektroenerģijas piegādātājiem izvēlēties

Kuru elektroenerģijas piegādātāju izvēlēties?

Galvenā lieta, ko var ieteikt, izvēloties savu elektroenerģijas piegādātāju, ir neizdarīt izvēli vadoties pēc emocijām un tikai pēc internetā pieejamās informācijas. Ja ņem vērā tikai cenas, tad šobrīd labākais elektroenerģijas piedāvājums ir 220 enerģijai, bet otrajā vietā ir Lattelecom ar TET. Lielai daļai ierindas patērētāju neapšaubāmi liksies pievilcīga ērtā un ierastā sadarbība ar Latvenergo, kas atsvērs tos dažus eiro, kas tiks pārmaksāti. Citiem, savukārt patiks saņemt rēķinu par telekomunikācijām un elektrību apvienotā veidā. Tāpat ir jāņem vērā līguma termiņi, kuri atšķirās pat pie viena pakalpojuma sniedzēja – tarifu plāni ar beztermiņa līgumiem vai ar termiņu. Būs arī uzņēmumi un mājsaimniecības kas izceļas ar ievērojamiem enerģijas patēriņiem, kuriem dažu centu ietaupījums par kaktu kilovatu būs ārkārtīgi izdevīgs. Jāņem arī vērā, ka bez tiešajiem maksājumiem, visticamāk būs jārēķinās ari ar papildus izmaksām, kurus lielākā daļa elektroenerģijas piegādātāju izvēlas neafišēt. Mazsvarīga, manuprāt, nav arī uzņēmuma reputācija, jo situācijā, kad pakalpojuma sniedzējs var vienkārši pazust, kādā “jaukā rītā” varat pamosties bez elektrības.

Kopumā, tas vai ir jēga mainīt elektroenerģijas piegādātāju ir katra paša individuāls lēmums, ko derētu pieņemt izsverot visus par un pret!

Atruna

Elektroenerģijas pakalpojumu cenas var atšķirties, jo tās ietekmē dažādi faktori un pirms lēmuma pieņemšanas noteikti sazinieties ar katru no pakalpojumu sniedzējiem, lai pārliecinātos par aktuālo pakalpojuma cenu. Šim rakstam ir informatīva nozīme un tā mērķis nav ieteikt kādu konkrētu elektroeneŗgijas pakalpojumu sniedzēju.