Festivāli Latvijā 2017. gada vasarā

Festivāli Latvijā 2017. gada vasarā

Raksts par 2018. gada mūzikas festivāliem Latvijā: festivāli 2018. Latvijā

Nemanāmi kalendārā ir iestājies jūnija vidus, līdz ar to, pavasari ir nomainījusi vasara. Mūzikas un ballīšu cienītājiem tas parasti nozīmē arī vasaras festivālu sezonas sākumu, un domājams, ka izņēmums nebūs arī šis gads. Tomēr festivālu ir daudz, tāpēc, droši vien, pat aizrautīgākajiem festivālu mīlētājiem varētu pietrūkt gan laika, gan finansiālo resursu, lai spētu apmeklēt visus no tiem, savukārt tiem, kas festivālu jaunumiem tik ļoti neseko līdzi, varētu būt grūti izvēlēties, uz kuru no tiem doties. Tieši tādēļ šajā rakstā centīšos sniegt informāciju par visiem svarīgākajiem Latvijas festivāliem, lai palīdzētu pieņemt lēmumu, uz kuru no visiem tad doties. Uzreiz gan piebildīšu, ka šajā rakstā netiks apskatīts Positivus festivāls, jo, tā kā tas jau labu laiku ir izcīnījis Baltijas svarīgākā festivāla godu, domāju, ka visiem potenciālajiem festivālu apmeklētājiem jau tāpat par to viss ir skaidrs.

Festivāli Latvijā 2017. gadā, kuri apskatīti šajā rakstā:

 1. Pagalms Fest
 2. Metalshow Open Air
 3. Rupjmaize
 4. Komēta
 5. Playground Festival
 6. Zobens un Lemess
 7. Fono Cēsis
 8. Waterfest
 9. Saldus Saule
 10. Summer Sound
 11. Sunset Festival
 12. Laba Daba

Pagalms Fest

Norises laiks: 16.- 17. jūnijs
Norises vieta: Jūdaži, Siguldas novads.

Pagalms Fest ir visnotaļ neliels festivāls, bet tāpat iemantojis cieņu starp mūzikas festivālu apmeklētājiem. Tā pirmssākumi meklējami pirms pieciem gadiem, kad draugu un domubiedru pulciņš noorganizēja festivālu lauku mājas pagalmā, bet šogad, pēc gada pārtraukuma, Pagalms Fest ir atpakaļ ar nu jau piekto festivālu. Festivāla mākslinieku sarakstā atrodami pārsvarā vietējie vārdi, un, lai gan izteikti populāru vārdu nav daudz, lielākā daļa mākslinieku būs zināmi tiem, kas seko aktualitātēm Latvijas mūzikā. Šogad šis festivāls izvēlējies arī visai agru norises datumu – jūnija vidū – līdz ar to kalpojot par festivālu sezonas iesācēju.

Iesakām tiem, kas vēlas pēc iespējas ātrāk iesākt festivālu sezonu, kvalitatīvas vietējās mūzikas pavadībā.

Vairāk informācijas par festivālu Pagalms Fest

Metalshow Open Air

Norises laiks: 16. – 17. jūnijs
Norises vieta: Klaņģu kalns, Ķekavas novads

Metalshow Open Air ir visai leģendārs festivāls (kādā ļoti populārā latviešu grāmatā šī festivāla apmeklējumam veltīta vesela nodaļa), kas jau pirmajos savas pastāvēšanas gados kļuva par nozīmīgāko pasākumu Latvijas metāla cienītāju dzīvēs, atvedot uz Latviju grupas, ko daudzi pie mums bija gaidījuši jau sen. Dažādu apstākļu dēļ spožajam iesākumam gan nesekoja tikpat spožs turpinājums, un festivāla sestais gads izrādījās pēdējais uz ilgāku laiku. Tomēr šogad tas ir atgriezies pēc septiņu gadu pauzes, ar ambīcijām turpināt iesākto un arī ar jaunu norises vietu. Pirmie četri festivāla gadi tika aizvadīti Blomē, savukārt pēdējie divi – Rīgā, bet šoreiz par norises vietu izvēlēts Klaņģu kalns, kur pēdējos gados bija noticis festivāls Klang! (šogad tas vairs netiks rīkots). Festivāla atdzimšanā grupu saraksts gan nav tik iespaidīgs, kā tā agrākajos ziedu laikos, tomēr tajā tāpat var manīt pietiekami daudz cienījamu vārdu, tāpēc domāju, ka Metalshow Open Air savā atgriešanās gadā nebūs problēmu savākt solīdu apmeklētāju skaitu.

Iesakām tiem, kam tuvas attiecības ar metālu, un arī tiem, kas tādas vēlas nodibināt vai atjaunot.

Vairāk informācijas par festivālu Metalshow Open Air

Rupjmaize

Norises laiks: 30.jūnijs – 1. jūlijs
Norises vieta: Smiltene

Šķiet, ka pēdējos gados daudzi Latvijas festivāli ir auguši savos apmēros, kļuvuši profesionālāki un saņem arvien vairāk uzmanības no masu medijiem. Tomēr pieredzējušāki festivālu apmeklētāji joprojām atceras, ka iesākums tam visam meklējams mazos, neatkarīgos festivālos, kuru skaits tikmēr ir samazinājies. Tiesa gan, tie nebūt nav izzuduši pavisam, un, droši vien, nekad arī neizzudīs. Kā piemērs tam ir festivāls Rupjmaize, ko viesu namā “Kalbakas” rīko biedrība Smiltene Alternative. Pēc gada pauzes, tas šogad atgriezies ar divām skatuvēm, uz vienas no kurām uzstāsies dažādus smagās mūzikas žanrus pārstāvošas grupas no Latvijas un kaimiņvalstīm, tikmēr otra, mazākā, skatuve būs veltīta elektroniskajai mūzikai.

Iesakām tiem, kam patīk smagā mūzika un nepatīk lieli pūļi.

Vairāk informācijas par festivālu Rupjmaize

Komēta

Norises laiks: 7. jūlijs – 9. jūlijs
Norises vieta: Daugavgrīvas cietoksnis, Rīga

Komēta ir vienīgais no šeit aprakstītajiem festivāliem, kas norisināsies Rīgā, un tā nebūt nav vienīgā lieta, kas to padara atšķirīgu no citiem festivāliem Latvijā. To, pirmkārt, var saprast jau no festivāla mūzikas programmas – tā šogad plānota uz trīs skatuvēm, un katrai no tām ir sava muzikālā identitāte. Festivāla galvenā skatuve būs veltīta pasaules mūzikai, tikmēr pārējas divas, attiecīgi, etno-elektronikai un tehno. Tomēr mūzika būs tikai daļa no tā, ko Komētā redzēt, jo plānots, ka tikpat svarīga vieta tajā atradīsies arī mākslas performancēm, kino, cirkam, lekcijām, diskusijām un darbnīcām, pie tam nozīmīga vieta festivālā būs arī tā norises vietai – Daugavgrīvas cietoksnim. Liekas, ka festivāla mājaslapa nav melojusi, un Kaņepes Kultūras Centra komandas organizētā Komēta patiešām nav vienkārši festivāls, bet gan sociāls eksperiments, kas pēta to, kā cilvēki spēj sadzīvot ar pilsētu, dabu un arī viens ar otru.

Iesakām tiem, kas vēlas no festivāla iegūt ko jaunu un iepriekš nepieredzētu.

Vairāk informācijas par festivālu Komēta

Playground Festival

Norises laiks: 7. jūlijs – 9. jūlijs
Norises vieta: Sporta komplekss “333”, Ropažu novads

Ja lielākā daļa šeit apskatīto festivālu ir mūzikas festivāli Latvijā, sporta kompleksa “333” rīkotajā Playground Festival muzikālā programma ir tikai kā papildus piedeva visām pārējām aktivitātēm. Tā vietā uzsvars šeit ir likts uz fiziskām aktivitātēm – trīs dienu garumā tā apmeklētājiem ir iespēja izmēģināt dažādus vairāk vai mazāk ekstrēmus sporta veidus, kā arī vērot, kā paraugdemonstrējumus sniedz šo sporta veidu profesionāļi. Tāpat programmā ir vēl lērums dažādu citu fizisku un arī mentālu aktivitāšu, kā arī lekcijas un semināri par dažādām ar aktīvu dzīvesveidu saistītām tēmām. Savukārt vakaros gaidāma jau minētā muzikālā programma ar vairākām labi zināmām latviešu grupām. Uz Playground Festival diez vai ir vērts braukt mūzikas dēļ, bet, spriežot pēc tā, ka arī mūzikas festivālos ir apmeklētāji, kas, tā vietā, lai visu dienu pavadītu klausoties grupas, tās izvēlas aizpildīt ar dažādām aktivitātēm, domājams, ka arī Playground Festival potenciālā auditorija varētu būt visai liela.

Iesakām tiem, kam patīk aktīvā atpūta un / vai ekstrēmie sporta veidi.

Vairāk informācijas par festivālu Playground Festival

Zobens un Lemess

Norises laiks: 7. jūlijs – 8. jūlijs
Norises vieta: Lone, Viesītes novads

Šķiet, ka pēdējos gados svarīgākais pasākums Latvijas metāla scēnā ir bijis Viesītes novada Lonē notiekošais festivāls Zobens un Lemess. Tiesa gan, atšķirībā no augstāk minētā festivāla Metalshow Open Air, kas cenšas aptvert gandrīz visus metāla un smagās mūzikas apakš žanrus, šis festivāls koncentrējas uz metāla grupām ar tautisku piesitienu. Šāda izvēle gan nepārsteidz, jo konkrētais metāla novirziens Latvijā ir visai populārs (galu galā, Latvijas labākā un populārākā metāla grupa Skyforger arī spēlē folkmetālu), tāpēc cilvēku, kam šāds formāts interesē, pie mums netrūkst. Pie tam, Zobens un Lemess tiek veidots kā ne tikai folkmetāla, bet arī folkloras un seno cīņu festivāls, kas piesaista vēl papildus auditoriju. Līdzās vietējiem māksliniekiem tajā parasti dalību ņem arī vairākas spēcīgas ārzemju grupas, un šogad kā galvenie hedlaineri gaidāmi somu veterāni Amorphis.

Iesakām tiem, kam vienlīdz lielās devās patīk gan metāls, gan folklora.

Vairāk informācijas par festivālu Zobens un Lemess

Fono Cēsis

Norises laiks: 21. – 22. jūlijs
Norises vieta: Cēsis

Fono Cēsis ir pasākums, kas izaudzis no agrāk populārā festivāla FonoFest. Tas pēdējoreiz notika 2012. gadā, bet, izlaiduši tikai vienu gadu, festivāla rīkotāji atgriezās ar jaunu pasākuma konceptu, no Cēsu pievārtes pārceļoties uz Cēsu pilsētas centru. Fono Cēsis notiek Cēsu pilsētas svētku ietvaros, līdz ar to, tas ir raksturojams kā vidusceļš starp festivālu un pilsētas svētku koncertu, bet pats interesantākais ir tas, ka tajā nav ieejas maksas, kas dod iespēju kvalitatīvu mūziku baudīt arī tiem, kam lielāko festivālu biļetes nav pa kabatai. Neskatoties uz to, šis pasākums katru gadu ir spējis attīstīties un augt – no viena vakara ballītes tas ir izaudzis par divu dienu pasākumu ar telšu pilsētiņu, tā kā to droši varētu arī saukt par pilntiesīgu festivālu. Tiesa gan, Fono Cēsis ir tikai viena skatuve, bet no bezmaksas pasākuma prasīt vairāk varētu būt jau bezkaunīgi. Pagaidām rīkotāji ir apstiprinājuši, ka festivālā piedalīsies populārie igauņi Ewert and The Two Dragons, kā arī dažas gan vairāk, gan mazāk populāras latviešu grupas, bet, balstoties uz iepriekšējo gadu pieredzi, programmā noteikti varam gaidīt arī vēl vairākas kvalitatīvas vietējās grupas un varbūt arī pat kādu pārsteigumu no ārzemēm.

Iesakām tiem, kuri vēlas apmeklēt kvalitatīvi organizētu festivālu, bet nevēlas par to tērēt lielu naudu / tiem, kuri vēlas festivāla atmosfēru apvienot ar pilsētas svētku atmosfēru.

Vairāk informācijas par festivālu Fono Cēsis

Waterfest

Norises laiks: 21. – 23. jūlijs
Norises vieta: Baldone

Līdzīgi, kā augstāk minētais Playground festivāls, arī Baldones Waterfest apvieno mūziku un aktīvo atpūtu, tikai šoreiz citās proporcijās – mūzika un sporta aktivitātes šeit ir vienlīdz svarīgas. Festivāla norises vieta ir atpūtas bāze Baldones apkaimē, kur atrodas ieskrējiena estakāde un vairāki tramplīni ar piezemēšanos ūdenī, ko mēdz izmantot gan dažādu ekstrēmo sporta veidu pārstāvji, gan tie, kam vienkārši patīk aktīvas izklaides. Minētās aktivitātes arī sastāda Waterfest dienas programmu, tikmēr vakari atvēlēti ballītēm. Festivāla muzikālais formāts visai izteikti saistīts ar hiphopu, pie tam, līdzās vietējiem reperiem un dīdžejiem, šogad Waterfest plakātā var atrast arī vairākus ievērojamus vārdus no ārzemēm.

Iesakām tiem, kam patīk hiphops un / vai izplunčāties ūdenī.

Vairāk informācijas par Waterfest

Saldus Saule

Norises laiks: 21. – 22. jūlijs
Norises vieta: Saldus

Saldus Saule ne tuvu vairs nav populārākais Latvijas festivāls, bet tas ieņem īpašu pozīciju vietējo festivālu vidū, jo, galu galā, tas ir vecākais no joprojām notiekošajiem festivāliem Latvijā un šogad svinēs jau trīsdesmito dzimšanas dienu. Pagaidām gan grūti spriest, vai tam par godu būs sagaidāmi kādi īpaši jubilejas pārsteigumi, jo par festivāla programmu nekas vēl publiski nav zināms, bet, visticamāk, ka tās formāts daudz neatšķirsies no iepriekšējos gados redzētā. Proti, galvenie Latvijas klasiskā roka mākslinieki un pa kādai populārai jaunai zvaigznei. Protams, ka festivālu apmeklētāju vairākumu – jauniešus – Saldus Saule diez vai spēs ieinteresēt masveidā, bet domāju, ka šim festivālam arī tāpat ir sava, visai lojāla auditorija, kurai var pievienoties jebkurš.

Iesakām tiem, kam patīk tradīcijas.

Vairāk informācijas par festivālu Saldus Saule

Summer Sound

Norises laiks: 28. – 29. jūlijs
Norises vieta: Liepāja

Summer Sound ir festivāls, kas savos pirmajos gados centās izvairīties no salīdzinājumiem ar pasākumu, kas tajā pašā lokācijā noritēja iepriekš – Baltic Beach Party – bet šķiet, ka laika gaitā tas tomēr neizbēgami ir kļuvis par kvalitatīvāku sava priekšteča līdzinieku. Formula, kas pielietota mākslinieku saraksta veidošanā, šim festivālam, ar dažām atkāpēm, cauri gadiem ir palikusi nemainīga – daži pēdējo gadu starptautiskie viena hita brīnumi (šogad tie ir Cheat Codes, Klingande un Felix Jaehn), kā arī gandrīz viss, kas konkrētajā gadā ir aktuāls latviešu (un arī tuvāko kaimiņvalstu) mūzikā – no Dona līdz Skyforger. Līdz galam loģisks šāds muzikālais formāts man gan nešķiet, tomēr tas nav svarīgi, jo uz šo festivālu cilvēki tomēr brauc drīzāk lai ballētos pludmalē, nevis lai uzmanīgi sekotu uz skatuves notiekošajam. Tas gan nav mēģinājums nozākāt Summer Sound, jo vajadzīgi ir arī šādi festivāli Latvijā, pie tam biļešu cenas ir samērā demokrātiskas.

Iesakām tiem, kas vēlas piedzīvot divu dienu ballīti pludmalē, aktuālākās latviešu mūzikas pavadībā / tiem, kas vēlas noskaidrot, vai festivāla ārzemju māksliniekiem ir arī vēl kāda cita dziesma, izņemot to vienu, ko zina visi.

Vairāk informācijas par festivālu Summer Sound

Sunset Festival

Norises laiks: 31. jūlijs / 9. augusts / 15. augusts
Norises vieta: Sigulda

Šo gan visai grūti nosaukt par īstu festivālu, jo tā ietvaros paredzēti trīs koncerti trīs dažādos datumos, bet organizatori vārdu festivāls tomēr ir iekļāvuši nosaukumā, tāpēc Sunset Festival ir atrodams arī šajā apkopojumā. Pie tam, esmu drošs, ka tas spēs arī izcelties plašā piedāvājuma vidū, jo piedāvātā programma ir pat ļoti augstvērtīga. Domāju, ka Sunset Festival slavenākais vārds – The XX – īpašus komentārus neprasa nevienam, kas seko līdzi mūzikai, jo šis britu trio ir viena no šobrīd aktuālākajām grupām pasaulē, pie tam, svarīgi piebilst, ka viņi ir fantastiski dzīvajā. Tikmēr pārējos divus festivāla datumus aizpildīt paredzēts The Naked and Famous un Džesijai Vērai, kuri, atšķirībā no The XX, Latvijā iepriekš vēl nav uzstājušies. Gan jaunzēlandiešu indie pop apvienība, gan britu soul dziedātāja savā līdzšinējā karjerā var lepoties ar vairākiem kritiķu atzinīgi novērtētiem albumiem un šādiem tādiem panākumiem radiostacijās visapkārt pasaulei, kā arī ar lielu popularitāti internetā, tāpēc nešaubos, ka šajos trīs datumos ceļu uz Siguldas pilsdrupu estrādi mēros ļoti plašs mūzikas cienītāju pūlis.

Iesakām tiem, kas uz festivāliem parasti brauc vienas grupas dēļ / tiem, kas vēlas dzirdēt pasaules līmeņa koncertus, bet nav gatavi tā dēļ vairākas naktis gulēt teltī.

Vairāk informācijas par festivālu Sunset Festival

Laba Daba

Norises laiks: 4.- 6. augusts
Norises vieta: “Ratnieki”, Līgatnes novads

Pēdējo gadu laikā šis festivāls ir kļuvis arvien populārāks, pakāpeniski nonākot Latvijas lielāko festivālu trijniekā, un šķiet, ka festivāla organizētājiem tas ir radījis tādu kā iekšējo konfliktu. Proti, no vienas puses, Laba Daba vēlas būt liels festivāls, bet, no otras – saglabāt savu neatkarīgo garu un neiespringt par katru sīkumu, kā rezultātā tā organizācijas līmenis ne vienmēr ir atbilstošs tā apmeklētāju daudzumam. Tomēr mūzikas programmai festivāla organizētāji gan pieiet nopietni, to cenšoties veidot kvalitatīvu un daudzveidīgu, un starp festivāla ārzemju viesiem parasti var atrast gan interesantus jaunos māksliniekus, gan arī pa kādai sava žanra leģendai. Tikmēr vietējo mākslinieku kontingents sliecas no pavisam mazpazīstamiem vārdiem līdz ļoti populārām grupām. Pie tam, jāpiebilst, ka Laba Daba programma ir arī visai atšķirīga no citiem Latvijas festivāliem, tāpēc lielai daļai šī festivāla apmeklētāju tas ir sezonas galvenais galamērķis.

Iesakām tiem, kas vēlas daudzveidību mūzikas programmā un neatkarīgu garu festivāla atmosfērā.

Vairāk informācijas par festivālu Laba Daba

Lai gan centos šajā rakstā iekļaut pēc iespējas plašāku festivālu klāstu, nevar izslēgt, ka kādu esmu arī palaidis garām, tāpēc iesaku turēt acis un ausis vaļā, jo festivālu Latvijā varētu būt pat vēl vairāk. Katrā ziņā, ir skaidrs, ka festivālu Latvijā netrūkst, un tie ir pietiekami atšķirīgi savos formātos, lai kaut ko sev interesantu spētu atrast gandrīz jebkurš potenciālais festivālu apmeklētājs.