Kā izvēlēties piemērotu trenažieru zāli?

Ok, fitnesa klubi un trenažieru zāles ir karsta tēma. Pagrabu zāles pārvērtušās nopietnos klubos, kuri konkurē savā starpā teju ar restorānu mārketinga paņēmieniem. Gan vilinošais fitnesa progress, gan tam pretī esošā ofisa ikdiena ceļ mūsu iekāri kačāties, vingrot un domāt par uzturu.

Kam noderēs šis raksts?

Šis nebūs pro sportistiem, bet visām dāmām un kungiem, kas grib sākt vai turpināt pēc ilgāka pārtraukuma. Raksta gaitā ilustrēšu, kā piemērotas svaru zāles izvēle palīdzēs noskaņoties un izvairīties no traucēkļiem.

Trenažieru zāles abonements un izmaksas
Sporta zāles lokācija atmosfēra un piedāvājums
Darbs ar treneri, treneru konsultācijas
Fitnesa klubos sastopamās problēmas
Kā ieekonomēt naudu?
Treniņi ārpus trenažieru zāles

Dzīvot labāk vai izskatīties labāk?

Jaunais gads, bikini sezonas vēsmas, rudens sākums – daži momenti, kuros rodam motivāciju dzīvot labāk, pieliekot spēkā un pašapziņā. Ja tava motivācija ir izskats, tad tas ir absolūti ok. Pozitīvs ķermeņa tēls savās acīs paaugstina sasniegumu un veiksmes potenciālu karjerā un privātajā dzīvē.

Populārākās motivācijas

  1. palielināt muskuļu masu
  2. nomest svaru
  3. uzlabot veselību
  4. attīstīt spējas sporta veidā (slēpošanai, basketbolam utt.)

Iesaku apdomāt savu motivāciju un mērķi. Vai tam ir nepieciešama svaru zāle vai aerobikas grupu treniņi? Varbūt muguras nostiprināšanai vari iztikt bez zāles inventāra un vingrot mājās vai parkā.
NB: Ārpus-zāles treniņi apskatīti raksta noslēgumā.

Pirmais padoms – eksperimentē ar dažādām zālēm

Ārzemju studenti, iepazīstot pilsētas izklaides bonusus, ierasti dodas bar crawl jeb krogu tūrē. Tā sniedz koncentrētu un visaptverošu pieredzi. Kādēļ gan neņemt piemēru no viņiem daudz veselīgākā ekskursijā, 2 nedēļu laikā apgūstot tuvākās 5 trenažieru zāles?

Labs palīgs, lai notestētu dažādus klubus pa vienai reizei, būs jaunā Sportlex aplikācija, kas savā tīklā iekļauj vairāk nekā 70 Rīgas klubus.

Trenažieru zāles abonements un cena

Cena

Fitnesa zāles cenu līmenis izsaka gana daudz par to, kādā kategorijā klubs sevi pasniedz. Orientējošs iedalījums – pagrabu zāles, zemo cenu klubi, kvalitatīvas zāles vidējā cenu kategorijā un premium klases klubi. Sportiskos mērķus tehniski vari sasniegt jebkurā zālē, ja vien izpildi vingrojumus pareizi.

Dārgi – 90 EUR mēnesī

90 EUR abonements mēnesī liecina par to, ka klubā ir augsti apkalpošanas standarti, ļoti smaidīgas meitenes (atvainojos par seksismu, bet tā ir servisa vizītkarte). Piedāvājumā iekļautas tādas ekstras kā pirts ar džakuzi, dvieļu komplekts un fizioterapeita konsultācijas. Klubu apmeklē solīdāka, mazāk sasvīdusi publika kā pagrabu zālēs un sportistu klubos.

Lēti – 20 EUR

Šādu cenu Rīga ieraudzījusi pēdējo 2 gadu laikā. Tādi klubi kā People Fitness un LemonGym (starp citu, Igaunijas un Lietuvas uzņēmēju šedevri) ienesuši jaunu pieeju. Āķis, kā panākt dempinga cenu, ir līgums par abonementu uz 1 gadu. Šāda stratēģija nodrošina masīvu klientu plūsmu un lielas iemaksas (20 EUR x 12 mēn = 240 EUR).

Jāpiemin, ka zemo cenu klubus raksturo moderns inventārs un minimāla apkalpojošā personāla klātbūtne. Tie vairāk piemēroti cilvēkiem ar pieredzi svaru treniņos.

Abonementu stratēģija

Abonementu izgudrošanā plaši izpaužas mārketinga talanti. Tādēļ iesaku rūpīgi izpētīt piedāvājumus (cena, laiki, minimālais termiņš, līgumsodi) un saskatīt tajos ietvertos uzvedības modeļus.

Abonementa laiks un apjoms

Katrs klubs piedāvā vairākus abonementu veidus pēc to ilguma un treniņu laikiem, kas piemēroti dažādiem cilvēku un interešu tipiem. Piemēram, regulārie atlēti izvēlēsies uz gadu, piesardzīgie – uz 1 mēnesi, izmēģinātāji – 1 reizi. Ir pilna laika, vakara, dienas, brīvdienu abonementi, kas klubiem ļauj dažādot cenas un regulēt vienmērīgāku cilvēku plūsmu.

Pamati un bonusi

Sporta zālē ir vērts izmēģināt ne tikai hanteles, stieņus, trenažierus un kardio zonu, bet arī papildus iespējas – grupu nodarbības, pirti, solāriju, batutus u.tml. Tādējādi vari apvienot vairākas „izklaides” vienuviet, ietaupot savu laiku. Protams, papildus ērtības vienmēr palielina cenu, tādēļ orientējies uz to, ka nodrošinās tavu izaugsmi un palīdzēs motivācijai.

Kā neiegrābties ar abonementu?

Ja esi iesācējs, neņem 6 vai 12 mēnešu abonementu! It īpaši, ja esi cilvēks, kuram bieži mainās noskaņojums un ir nestabila motivācija. Ja esi pārliecināts par ilgtermiņa abonementu, izpēti līgumā iekļautās „problēmzonas” – soda sankcijas u.tml.. Iespējams, tev ir pieredze ar to, ka dažos klubos, uzsākot treniņgaitas, ir atbaidoši liela reģistrācijas maksa (puse no pilna laika abonementa maksas).

 

Sporta zāles atrašanās vieta, piedāvājums un atmosfēra

Atrašanās vieta un darba laiks

Šie standarta parametri, visticamāk, būs noteicošie tavā sporta zāles izvēlē. Ir sporta zāles, kas strādā tikai līdz 21:00, un tas tev neder. Ir forša zāle, kas atrodas 5 km no tavām mājām. Vasarā viss forši, bet ziemā tev negribēsies turp kulties pa slapjdraņķi vai izmantot transportu. Ja pārvietojies ar privāto auto, tad pārliecinies par auto novietošanas iespējām jau iepriekš – lielāka mēroga klubi mēdz nodrošināt klientu stāvvietas.

Cilvēku blīvums

Ja tev nepatīk sasvīduši ķermeņi un konkurence uz krūšu spiešanas stieni, tad nāksies eksperimentēt un apmeklēt vairākus klubus, lai atrastu īsto. Vai arī iekārtot savu darba režīmu, lai vari tikt dienas vidū u.c. neejošajos laikos.

Atmosfēra – kādas vibrācijas valda zālē

Premium zālēs, kurās mēdz iegriezties lokālās slavenības , valda fancy gaisotne. T.s. pagraba zālēs darbojas drukni čaļi, kas intensīvi izrāda savu piepūli un skubinoši iepļaukā treniņa partnerus. Sievietes var dot priekšroku zālei, kur ir izteikti nodalīta un labi ekipēta kardio zona.

Sporta kluba inventārs

  • Spēka trenažieri – stieņi, hanteles, vingrošanas mašīnas.
  • Kardio trenažieri – skrejceļš, velo trenažieris, trepe u.tml..
  • Inventārs grupu nodarbībām – bumbas, stepi, trenažieri apļa nodarbībām

Individuālie un grupu treniņi

Ja jūti, ka treniņu motivācija tev sāk izslīdēt no rokām, piesakies uz treniņiem kopā ar treneri (tas, protams, solīdi maksā)! Ja tevi pozitīvi motivē kolektīvas nodarbes, tad izmēģini grupu nodarbības – tādus kā funkcionālie apļa treniņi,  power&core, zumba, joga, aerobika utt.. Šāds modelis ar labu treneri garantē saliedētu un iekačājošu atmosfēru.

Sauna

Laba sauna rada foršu pēcgaršu pēc treniņa un no rīta palīdz nepamosties „dārzenī”, bet ar asāku tonusu. Sauna ir viens no brīnišķīgākajiem izgudrojumiem, piekritīsi?

Darbs ar treneri, treneru konsultācijas

Speciālisti – personīgie asistenti

Esi iesācējs? Līdzīgi kā instruktoru kalnu slēpošanā, fitnesa zālē iesaku paņemt treneri, lai pastrādā ar tevi individuāli un palīdz izveidot programmu. Ja tu strādā sēdošu darbu un esi ar palielinātu svaru, tad ieteikums apciemot arī sporta ārstu. Iespējams, ka tas, ko gribi darīt, nav ieteicams tavu veselības apsvērumu dēļ (sirds, mugura u.c.).

Pieredze ar treneri

Ja treneris piedāvā uzrakstīt tikai plānu, tad tas nav nekas daudzsološs. Internets piedāvā iespēju pamatlietas par trenēšanos uzzināt pašam – piemeklēt sev programmu un precizēt nepieciešamo kaloriju daudzumu. Augstas raudzes treneriem ir zināšanas fizioterapijā un prasmes psiholoģijā. Par trenažieru tehniskajām iespējām nerunājot. Pirmajā treniņā būtiski, lai treneris pārbauda tavu sagatavotības līmeni ar testa vingrinājumiem.

Treneru sertifikācija

Treneru sertifikācijas sistēma kopumā vēl nav sakārtota. Mazāk kā puse treneru Latvijas fitnesa klubos ir sertificēti sporta speciālisti. Aplūko sertificēto treneru katalogu, lai redzētu, vai tajā atrodami tevis interesējošajā sportā zālē piedāvātie speciālisti: http://www.lsfp.lv/sporta_registrs/sertificetie_sporta_specialisti

Protams, treneris bez sertifikāta var izrādīties lielisks speciālists un cilvēks. Sertifikātu iesaku uztvert kā papildus garantiju, ja neesi jomas pazinējs. Lai iegūtu sertifikātu, savā sporta jomā jāiziet noteikta ilguma kursi un jākārto eksāmeni. Lai šo sertifikātu atjaunotu, trenerim jāstrādā savā nozarē un jāsakrāj arī attiecīgs daudzums apmeklēto izglītības stundu. Sertifikātu fitnesa treneriem uz 5 gadiem izsniedz Biedrība „Latvijas Bodibildinga, fitnesa un bodifitnesa federācija”.

 

Fitnesa klubos sastopamās problēmas

Pat sīkas nianses sporta kluba telpās var spēcīgi ietekmēt tavu garīgo noskaņojumu, it īpaši, ja esi estētisks un izvēlīgs cilvēks.

Gaisa kvalitāte

Strādājot fiziski intensīvi, mēs patērējam daudz vairāk skābekļa nekā mierīgā pastaigā. Gaiss, ko tu uzņem pie intensīvas slodzes arī intensīvāk iedarbojas uz tavām plaušām, asinsriti utt.. Izvēloties sporta zāli, apdomā, kādu gaisa kvalitāti piedāvā atrašanās vieta, tuvākās ielas un satiksmes plūsma!  Jo tālāk no ielas un augstāk virs zemes tu atrodies, jo mazāk piesārņots gaiss.

Slikta mūzika

Ja neesi gatavs visu treniņu pavadīt austiņās, tad rēķinies, ka vienmuļa mūzika vai tev nesimpātisks mūzikas stils var pabojāt noskaņojumu. Mūzika uzrunā mūsu zemapziņu un var ietekmēt mūsu viedokli par procesu, ko esam darījuši skaņas pavadījumā.

Nav, kur nolikt telefonu un garderobes atslēdziņu 

Daudzās Rīgas trenažieru zālēs ir problēma, kuru to saimnieki varētu elementāri atrisināt – sportošanas zonā nav, kur nolikt garderobes atslēdziņu un telefonu. Nav palodžu, sienas plauktiņu. Cilvēki spiesti novietot telefonus uz zemes, blakus svariem, kurus kāds var uzmest mantām virsū.

Ūdens

Šī ir ļoti vitāla, tādēļ arī nedaudz politiska tēma. Daudzās sportā zāles tiek pārdots dzeramais ūdens un sporta dzērieni. Bet netiek piedāvāts bezmaksas publiski pieejams dzeramā ūdens aparāts. Protams, sporta zāļu cienītāji, ieradinājušies ņemt līdzi ūdens pudeli. Daži arī pērk ūdeni, neraugoties uz to, ka tas mēdz maksāt dārgāk par Cēsu alu.

Kā ieekonomēt naudu?

Bezmaksas izmēģinājuma reize

Šajā jautājumā „Kā izvēlēties” komanda atbalsta (savu saturu veidojam neitrāli un pēc iespējas objektīvi) tās sporta zāles, kuras piedāvā izmēģinājuma nodarbību par brīvu vai stipri pazeminātu cenu. Šāda prakse ir veselā saprāta un cieņas apliecinājums pret potenciālajiem klientiem.

Daži no Rīgas fitnesa klubiem, kas piedāvā bezmaksas izmēģinājuma nodarbību: Owlgym, Crossfit Rīdzene, Panatta, People Fitness, Reaktors, Lemon Gym u.c..

Kuponu portāli

Vēl viena opcija ir kopā pirkšanas portāli, kur vari trāpīt uz izdevīgiem piedāvājumiem vienas reizes apmeklējumam vai abonementiem. Latvijas kuponu portālu piedāvājumus apkopotā veidā vari apskatīt: www.kolosali.lv.

 

Treniņi ārpus trenažieru zāles

Mājas trenažieri

Kad maz laika, vai nevari paspēt aizbraukt uz zāli, tad nezaudē treniņu ritmu un apdieto savu istabu tā, lai tajā vari šad tad pavingrot! Vingrošanas paklājs, svaru bumba un hanteles un būs ekselents sākuma komplekts mājas vingrošanas tradīcijām.

Foto: “Dabas Sporta Zāle” Facebook lapa


Brīvdabas treniņi

Šī ir atsevišķa rakstā vērta tēma, tādējādi pieskaršos īsi un vispārīgi. Pēdējos gados Eiropā vērojama globāla tendence doties projām no zāles trenažieriem uz brīvajiem svariem un vingrinājumiem ar savu svaru.

Par šo izklaidi nav jāmaksā, te  nav laika limita, vari izvēlēties parku ar tīru gaisu un iespējām darboties vienatnē. Muskuļu būdu uz stieņiem vai sava svara vingrojumos neuztaisīsi, bet spēku, balansu, koordināciju, funkcionalitāti un izturību gan.

Rīgas Mežaparkā bezmaksas nodarbības piedāvā domubiedru grupa “Dabas sporta zāle” – http://www.dabassportazale.lv.

Lapā http://www.sportoriga.lv/ vari apskatīt Rīgas pilsētas bezmaksas treniņu grafikus. Treniņi pieejami projekta “Mēs par veselīgu Rīgu! – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi”.

Veiksmi un izturību!

Raksta veidošanā konsultēja sertificēts fitnesa treneris  Artūrs Rundzāns.