Kā izvēlēties futbola apavus?

Futbola apavi un futbola buči - apavu veidi

Visu sporta veidu karalis, futbols, valda 12 mēnešus un 365 dienas gadā. Tūkstošiem cilvēku Latvijā to spēlē katru nedēļu. Un, iespējams, tieši tagad tev ir aktuāls jautājums par jauniem futbola apaviem.

Skaidrs, ka veikalā, piemērot apavus, tu nevari gūt 100% garantiju par to performanci uz laukuma. Toties tu vari palielināt veiksmīga pirkuma iespēju, apsverot ražotāja, materiāla, zoles un izmēra izvēli.

Futbola apavi un futbola buči veikala plauktos

Ātrie padomi futbola apavu iegādē

Ja tu meklē vienkāršus un trāpīgus ieteikumus, tad iečeko šos!

 • Apavus dodies iegādāties vai piemērīt uz veikalu! Nepērc „uz aci” internetā!
 • Ņem līdzi zeķes, ar kurām tu spēlē! Piemērot apavus, tas ļaus izvēlēties atbilstošāku izmēru.
 • Testējot apavus veikalā, pastaigājies un paskraidi ar tiem! Novērtē ērtumu un sajūtu! Patīkams ciešums ap pēdu ir tas, kas vajadzīgs.
 • Paņem bumbu, padriblē to pa grīdu un gaisā! Ja bumba „sit cauri” un futbola apavi šķiet par plānu, tad meklē kādu biezāku modeli!
 • Aizmirsti, ar kādas firmas un modeļa bučiem spēlē Mesi un Ronaldu! Viņi spēlē ražotāju individuāli izstrādātos maksimālās kvalitātes apavos.

Ja vēlies uzturēt sevi futbola formā visu gadu, tad ideālais variants būtu iegādāties divus apavu pārus – futbola bučus spēlēšanai ārā un telpu apavus sporta zālei. Draudzīga alternatīva šim variantam ir Turf tipa universālie futbola apavi.

Futbola apavu veidi

Ikviena futbola kurpe sastāv no 3 komponentēm:

 • Virspuse jeb ārpuse
 • Iekšpuse
 • Zole

Virspuse un iekšpuse dažādiem futbola apavu veidiem ir principiāli līdzīga. To stils un materiāls atšķiras, bet idejas pamatā ir komforts un bumbas izjūta.

Savukārt zole – kurpes apakša – veido fundamentālo atšķirību starp dažādiem apavu veidiem. Pēc zoles izskata vari noteikt kādam segumam futbola apavi domāti.

Futzāla jeb telpu futbola apavi

Divi futbolistu apavi tuplānā

Futzāla apavus var izmantot sporta zāles apstākļos uz gumijas, koka vai cita veida cietajiem segumiem. Sausā laikā futzāla apavus vari provēt arī uz mākslīgā seguma „mini pitch” laukuma, ja vien tas ir tīrs no smiltīm un putekļiem.

Zāles apavus raksturo plakana un cieta zole. Tiem ir zemāka „šasija” nekā bučiem. Izvēloties futzāla apavus ņem vērā, ka:

 • Platāka zole sniedz lielāku stabilitāti.
 • Mīkstāka zole ļauj labāk pārvaldīt bumbu – bumbas vadīšana ar pēdas apakšpusi ir futzāla firmas zīme.
 • Glancēta apava virspuse liecina arī par „slidenāku” bumbas kontroli. Mēs visi taču gribam, lai bumba līp pie kājas.
 • Papēdis, kas ir augstāks par purngalu, rada it kā atsperīgu priekšējo stāju, toties palielina potītes izgriešanas risku.

Universālie Turf futbola apavi

Uiversālie futbola apavi

Daudz-tapu bučus ierasti apzīmē ar turf / astroturf / AST. Tiem ir relatīvi plakana zole, kas var izskatīties gan kā daudzu mazu tapiņu klājums, gan kā virsma ar dziļu protektoru.

Ar šādiem apaviem droši var spēlēt uz visiem iekštelpu segumiem, kā arī uz grants, asfalta, dabīgās un mākslīgās zāles. Izņēmums – slapjš zālājs un sniegs, kur bez klasiskajiem korķiem neiztikt.

Klasiskā futbola buči ar radzēm

Klasiskie futbola buči ar radzēm

Buči ir radīti spēlēšanai āra laukumos dažādos laika apstākļos. Apavu radzes nodrošina spēlētāju pret slīdēšanu, ļauj strauji apstāties un veikli mainīt kustības virzienu.

Savulaik šādas futbola kurpes dēvēja par naglenēm. Pat šodien draņķīgos humpalu veikalos vai tirdziņos sastopami buči ar metāla naglām. Tādus nepērc!  Naglas pasaules top līgās ir aizliegtas kopš 90.tajiem gadiem.

Noteikti esi ievērojis, ka buči savā starpā atšķiras pēc pumpu jeb tapu skaita.

6-8 tapu futbola apavi

6 līdz 8 tapu futbola apavi

Jo mazāks tapu skaits apavu zolē, jo biezākai un mīkstākai virsmai tie domāti. Ar šādiem bučiem parasti spēlē klasiskā 11 pret 11 futbola profesionāļi. Ne velti viņiem arī lietus laikā izdodas kvalitatīvi skrējieni un manevri.

11-13 tapu futbola apavi 

Šāda veida futbola bučus izmanto uz dabīgas zāles cietajiem laukumiem, kā arī uz labas kvalitātes mākslīgā seguma laukumiem.

11-13 tapu apaviem mēdz būt gan apaļi, konusveida korķi, gan garenas spuru veida pumpas.

 • Gareno radžu kurpes nodrošina ciešāku saķeri ar virsmu, bet tām piemīt mazāka manevrētspēja un eksplozivitāte.
 • Konusveida korķi nodrošina veiklākas kustības, jo apavs kopā ar kāju spēj vairāk rotēt ap savu asi.

Ar bučiem neiesakām spēlēt uz „mini pitch” cietā paklāja un citiem cietajiem segumiem. Tas rada paaugstinātu bīstamību potītes un saišu traumām.

Futbola apavu ārējais materiāls – āda vai sintētika

Futbola apavi no ādas un futbola apavi no sintētikas

Izvēloties futbola apavus, jāņem vērā gan to izmērs, gan materiāls. Futbola eksperti uzskata, ka ādas futbola apavi sniedz labāku bumbas kontroli nekā sintētiskie. Turklāt tie ir veselīgāki pēdai, savukārt sintētiskie nav tik elpojoši, kad pēdas spēles procesā ir sasvīdušas.

Attiecībā uz ādas modeļiem ādas kvalitāte mēdz būt gana atšķirīga. Augstākās kvalitātes futbola apavi ir veidoti no premium klases ķenguru ādas (kangaroo leather). K-Leather ir kvalitatīvākā, kā arī dārgākā izvēle. Piemēri futbola buču sērijām – Nike Legends, Mizuno Morelia,  Adidas Adipure (2016.g.).

Kā apavu izmēra izvēli ietekmē to ārējais materiāls?

Izvēloties ādas apavus, ņem vērā, ka pēc vairākām spēlēšanas reizēm tie kļūst brīvāki! Tādējādi veikalā piemērot apavus, vari droši izvēlēties ciešākus.

Savukārt sintētiskās virsmas futbola apavi savu formu būtiski nemainīs.

Kas vēl var ietekmēt tavu futbola apavu izvēli?

Futbola apavu ražotājs

Dibu futbolistu futbola apavi tuvplānā

Nike un Adidas. Vai tev kādreiz ir radies iespaids, ka tirgū darbojas tikai šie divi milži? Patiesībā ir daudz citu kompāniju, kas piedāvā labus apavus. Cienījami futbola apavu ražotāji ir arī – Puma, Diadora, Joma un Mizuno.

Lētāki ražotāji: Umbro, Lotto, Kelme, Mitre u.c..

Kā atšķiras Nike un Adidas? Adidas savus apavus kopumā veido platākus nekā Nike. Ja tava pēda ir izteikti plata vai šaura, tad zini, uz kuru pusi skatīties.

Sitieni ar purngalu

Futbolists sit pa bumbu ar purngalu

Daudzi telpu futbola spēlētāji izvēlas sist piriku jeb sitienu ar purngalu. Šādu sitienu raksturo ašs un eksplozīvs kājas atvēziens. Tāds sitiens ļauj izvairīties no aizsarga reakcijas – bloka, izklupiena. Pirika cienītāji lielākoties izvēlas apavus ar cietu purngalu, pildītu ar gumiju, lai netraumētu īkšķi.

Futzāla apavu baltās zoles

Vai esi dzirdējis par fenomenu „baltās zoles”? Latvijā ir vairākas sporta zāles, kurās drīkst spēlēt  tikai apavos ar gaišām zolēm. Šādai paražai ir gana praktiski nolūki – lai saglabātu tīru zāles segumu. Tumšās zoles gumijas segumā mēdz atstāt švīkas.

Vietējais veikals vs. interneta veikals

Futbola apavu veikali - ekrānšāviņš no sportsdirect.com

Ekrānšāviņš no Sportsdirect

Ko darīt, ja vēlies izmēģināt apavus pirms pirkuma, bet gribas pasūtīt izdevīgāk no interneta veikala?

Vari aizbraukt uz veikalu, piemēram, Sportsdirect, izmēģināt apavus klātienē. Un pēc tam pasūtīt internetā. Šādā gadījumā iesakām ņemt palīgos savu telefonu, ar kuru salīdzināt modeļus Sportsdirect interneta veikalā.

Cenas ietaupījums pasūtot lielākoties nav ļoti izšķirošs – tāpēc futbola apavus noteikti iesakām piemērīt veikalā un pēc tam izvēlēties, vai iegādāties uz vietas vai attiecīgo modeli pasūtīt.

Potītes traumas

Potīšu traumas rada laiku pārdomām un dusmas par formas zaudēšanu. Vai ir iespējams izvairīties no potīšu traumām? Pavisam izvairīties nevar, ja vien neplāno spēlēt futbolu ar slaloma zābakiem. Toties traumas risku var samazināt. No liekiem sasitumiem kontakta momentos var izvairīties, izvēloties apavus ar augstāku ārējo sānu malu un platāku zoli.

Futbola apavu svars nav izšķirošs

Amatieru spēles līmenī apavu svaram nav noteicošas nozīmes attiecībā uz pirkuma izvēli. Profesionālākā līmenī buči atšķiras pēc svara – uzbrucēji izvēlas vieglākus apavus, kas ļauj skriet ātrāk, savukārt aizsargi – smagākus apavus, kas gatavi izciest sitienus un samazina sasitumu un traumu risku.

Ērtums un komforts – ko izvēlas vietējie puiši?

Divi futbolisti palecienā uz futbola laukuma

Veicām nelielu aptauju ar vairākiem Latvijas futbola amatieriem, kuri iecienījuši gan telpu, gan āra futbolu. Teju katrs no viņiem savā apavu izvēlē uzsvēra ērtumu un sajūtu.

Kristaps: „Izvēlos apavus, kuriem ir ciets gumijas purngals, lai varētu bez satraumētiem un ziliem īkšķiem, sist tā saucamo “piriku””

Edgars: „Izvēlos apavus pēc to ērtuma un zoles. Tālāk ņemu vērā izlasīto informāciju par tiem.”

Lauris: „Protams, pēc izmēra izvēlos, jo manai kājai nav tik viegli atrast. Pēc tam nāk ērtums: kā kāja jūtas iekšā vai nav neērtu izciļņu zolēs, striķu caurumi vai paši striķi nespiež utt.. Pēc tam nāk vieglums un biezums. Man patīk vieglas un plānas kurpes.”

Mārtiņš: „Man patīk bieza, mīksta zole, lai locītavām mazāks trieciens.”