Kā izvēlēties matraci?

Kā izvēlēties matraci. Matraču veidi un apraksts.

Laba miega priekšnoteikumi ir visdažādākie – labi vēdinātas telpas, nepārēšanās un elektronisko ierīču nelietošana pirms gulētiešanas, kā arī labs, gulētājam piemērots matracis. Tieši Jums piemērota matrača atrašanai pievērsīsim uzmanību šajā rakstā. Ja vēlaties noskaidrot, kādu matraci izvēlēties, tad šis raksts ir domāts tieši Jums!

Svarīgākie parametri

Cik ilgi matrači kalpo? Tiek uzskatīts, ka matraci nepieciešams mainīt, ja pēc gulēšanas jūtamas sāpes muguras lejasdaļā, kā arī, ja esošais matracis godam nokalpojis 8 – 15 gadus (šie viedokļi atšķiras, tāpat kā matraču kvalitāte). Pienācis laiks jauna matrača iegādei? Pirms iegādājaties matraci, iesakām pievērst uzmanību četriem vienkāršiem parametriem:

Matraču izmēri
Matraču veidi
Atbalsts
Stingrība
Gulēšanas paradumi

Matraču izmēri

Cik liels matracis Jums ir nepieciešams? Izvēloties matraci, svarīgi novērtēt, pirmkārt, matrača garumu – matracim ir jābūt vismaz 15 cm garākam par gulētāju. Otrkārt, matrača platumu – vienam gulētājam minim. 70 cm. Protamas, vēlamie matrača izmēri ir atkarīgi no gulētāju parametriem un gulēšanas paradumiem. Ņemiet vērā, ka dažādiem ražotājiem izmēri var atšķirties!

Eiropas matraču standarta izmēri:
80 cm × 190 cm
90 cm × 200 cm (Vienguļamais matracis)
90 cm × 210 cm
120 cm × 200 cm
140 cm × 200 cm (Divguļamais matracis)
160 cm × 200 cm (Queen)
180 cm × 200 cm (King)
200 cm x 200 cm*
*https://en.wikipedia.org/wiki/Bed_size

Matraču izmēri. Eiropas matraču standarta izmēri un to uzskaitījums.

Matraču veidi

Atsperu matrači

Atsperu matrači noteikti ir pazīstamākais matraču veids. Atsperu matraču piedāvājumu klāsts ir ļoti plašs, un ražotāji turpina attīstīt matraču ražošanas tehnoloģijas, lai tos padarītu aizvien labākus un ērtākus. Visplašāk pieejami ir divu veidu atsperu matrači – matrači ar atsperu blokiem un matrači ar kabatas tipa atsperēm. Matrači ar atsperu blokiem ir matrači, kuru pildījumu veido savstarpēji savienotas atsperes un polsterējums. Savukārt kabatas tipa atsperu matračos atsperes nav savstarpēji savienotas, bet atrodas atsevišķās auduma kabatās, kas savienotas savā starpā.

Izvēloties atsperu matraci, svarīgi pievērst uzmanību, pirmkārt, atsperu cietībai – cik cietas vai mīkstas atsperes būtu piemērotas Jūsu gulēšanas paradumiem. Otrkārt, polsterējumam – vai tiek izmantoti sintētiski (sintētiskas šķiedras) vai dabīgi materiāli (kokvilna, kokoss, jūras aļģes).

Putu matrači

Putu matrači (memory foam) latviešu valodā bieži tiek dēvēti arī par matračiem ar atmiņas efektu, jo tie spēj atgūt sākotnējo formu, spiedienam samazinoties. Galvenā poliuretāna putu matraču priekšrocība ir spēja pielāgoties gulētāja ķermenim, sniedzot nepieciešamo atbalstu mugurai, pleciem un kaklam. Svarīgi, ka matraču pildījums ir elpojošs, tajā neveidojas mikrobi un baktērijas.

Trīs būtiskas lietas, kas jāievēro izvēloties putu matraci – pirmkārt, ķermeņa siltuma ietekmē putas kļūst mīkstākas, kas ļauj matracim ieņemt gulētāja ķermeņa aprises. Matracis istabas temperatūrā ir cietāks nekā tad, kad Jūs tajā guļat. Turklāt matracis labi uztur ķermeņa siltumu. Otrkārt, arī putu matračiem atšķiras blīvumi – cietāki matrači ar lielāku blīvumu un mīkstāki matrači ar mazāku putu blīvumu. Svarīgi pievērst uzmanību ražotāja norādītajiem putu blīvuma rādītājiem un savām prasībām. Treškārt, putu matraču sastāvam – poliuretāna putu matraču sastāvā var būt dažādi ķīmiski piejaukumi, no kuriem Jūs labprāt izvairītos.

Matraču veidi un to apraksti. Lateksa matraci, atsperu matrači, putu matrači.

Lateksa matrači

Arī lateksa matrači ir putu matrači, taču to pildījumu veido pārstrādāta kaučuka koka sula (dabīgie lateksa matrači). Tiek uzskatīts, ka lateksa matrači ir veselībai draudzīgākie, un tiek ieteikti cilvēkiem ar alerģijām un astmu.

Taču pirms ieguldāt lielu naudu lateksa matrača iegādē, pieņemot, ka tas sniegtu ieguvumus gan Jūsu miegam, gan veselībai, svarīgi ņemt vērā, ka lateksa matraču ražošanā tiek izmatoti trīs dažādi lateksa veidi – dabīgais, sintētiskais, jauktais. Atkarībā no tā, kāds lateksa veids tiek izmantots matrača ražošanā, tas ietekmē matrača izturību, kvalitāti un cenu. Tātad, ja vēlaties labāko, ko jums var dot lateksa matracis, pārliecinieties, vai tas ir ražots, izmantojot dabisko lateksu.

Līdzīgi kā atsperu un putu matračiem arī lateksa matrači ir pieejami ar dažādām stingrības pakāpēm.

Citi matraču veidi

Atkarībā no Jūsu vēlmēm un iespējām pieejamo matraču klāsts ir ļoti plašs!

  • Hibrīd matrači – apvieno dažādus matraču veidus vai to sniegtās īpašības vienā matracī, piemēram, atsperu matracis ar lateksa vai poliuretāna putām. Matracis, kas sniedz gan ziemas, gan vasaras efektu – silda un atvēsina. Iespējams iegādāties matračus, kurus var pielāgot abu partneru vēlmēm un gulēšanas paradumiem – ne tikai kombinējot matraču veidus, bet arī pildījuma blīvuma pakāpes.
  • Gēla matrači – putu matracis, kurā putas sajaukts ar gēlu vai gēla lodītēm.
  • Griķu matrači, griķu sēnalu matrači – ar griķiem pildīti matrači (visbiezāk virsmatrači), kas rada masāžas efektu.
  • Kokosa matrači – matrači no kokosrieksta šķiedras. Dabīgs materiāls, kas bieži izmantots ortopēdiskajos matračos.

Atbalsts

Labs matracis nodrošina atbalstu ķermenim un mugurkaulam. Atbalsta kā matrača izvēles parametra kontekstā svarīgi novērtēt, kā matracis nodrošina atbalstu mugurkaulam. Vai, guļot ierastajā pozā,  matracis palīdz noturēt mugurkaulu? Guļot uz vēdera vai muguras, ir svarīgi, lai tiktu saglabāts mugurkaula dabīgais s veida ieliekums, savukārt uz sāniem – taisns mugurkauls. Izvēloties matraci, nepieciešams pievērst uzmanību, lai neveidotos atstarpes starp Jūsu ķermeni un matrača virsmu.

Matraču atbalsts un stingrība. Kā noteikt matrača stingrību un atbalstu.

Stingrība

Matrača izvēlē matrača stingrības parametrs ir subjektīvs rādītājs, kas attiecināms uz gulētāja izpratni par komfortu. Katram no mums dalījums starp stingru un mīkstu var ļoti atšķirties, turklāt tas, kā uztversim šo rādītāju ir atkarīgs arī no svara, ķermeņa tipa un gulēšanas pozas. Šī rādītāja kontekstā svarīgākais ir novērtēt, uz kāda matrača Jums ir ērti gulēt. Vai jums patiktu matracis, uz kura apguļoties tas atspiež Jūs atpakaļ (augsta stingrība), vai tāds, kas vairāk līdzinātos mākonim (zema stingrība). Ražotāji ir izstrādājuši dažādas matraču stingrības novērtēšanas skalas, Jums atliek iepazīties ar tām, lai novērtētu Jums piemērotāko mīkstu, vidēju vai cietu matraci.

Attiecībā pret svaru un ķermeņa tipu – lielāka auguma cilvēkiem vai cilvēkiem ar lielāku svaru būs nepieciešama lielāka matrača stingrība, lai gulēšana būtu komfortabla, matracim saspiežoties, turpretī mīkstie matrači pārāk pakļausies svaram. Savukārt vieglākiem cilvēkiem lielāka matrača stingrības sajūta tiks nodrošināta arī uz vidējas vai mīkstas stingrības matračiem.

Gulēšanas paradumi

Gulēšanas poza nosaka to, cik daudz spiediena punkti tiek radīti – tiem, kas guļ uz sāniem, piemērotāks, būtu mīkstāks matracis, jo tas pielāgotos ķermeņa izliekumam, radot spiediena samazināšanu. Attiecīgi piemērotāki matrači būs mīksti putu matrači vai atsperu matrači.

  • Uz vēdera guļošajiem – piemērotāk būtu vidēji mīksta vai vidēji stingra virsma, iespējams, piemērotākā virsma uz vēdera gulētājiem būtu lateksa matracis vai atsperu matracis (ne mākoņveidīgs putu matracis).
  • Uz muguras gulētājiem – augstākas stingrības matraci, kas sniegtu atbalstu un palīdzētu noturēt mugurkaulu taisnu.

Ja gulēšanas laikā ir karsti, svarīgi izvairīties no materiāliem, kas uztur ķermeņa siltumu un iekļauj ķermeni, piemēram, putas un lateks. Piemērotāks būs atsperu matracis. Iespējams iegādāties arī matraču apvalkus, kas neuztur siltumu un ir mazgājams. Grozīšanās miegā – lai netraucētu blakus guļošo, ieteicams izvēlēties matraci, kas nodrošinās lielāku kustību skaņas izolāciju, piemēram, putas vai lateks.

Matrčā izvele atbilstoši gulēšanas paradumiem. Kas vēl jāievēro izvēloties matraci.

Citi būtiski aspekti

Alerģijas
Matrači bērnu gultiņām un zīdaiņu matrači
Ortopēdiskie matrači
Virsmatracis
Izmēģināšana
Cena

Alerģijas, astma

Izvēloties matraci, cilvēkiem, kuri cieš no dažādām alerģijām vai astmas, galvenais uzdevums ir izvairīties no galvenā kairinātāja – putekļu ērcītes. Pirms veikalā izvēlaties hipoalerģisku matraci, kas sola mazināt alerģijas izpausmes, iesakām iztaujāt pārdevēju par to, ko konkrētā matrača ražotājs ir “paslēpis” zem nosaukuma hipoalerģisks. Katrs ražotājs par hipoalerģisku var saukt ko citu, piemēram, matrača pildījumu vai matrača pārvalku. Ievērojiet, ka hipoalerģiski matrači nav vispārpieņemti matraču veidi, kas garantētu konkrētus matraču ražošanās izmantotus materiālus!

Kam pievērts uzmanību cilvēkiem ar alerģijām vai astmu? Pirmkārt, ieteicams izvairīties no atsperu matračiem, jo atsperu iedobes ir lieliska mājvieta putekļiem, putekļu ērcītēm. Otrkārt, ieteicams izvēlēties matraci ar viengabalainu pildījumu – putas, lateksa putas – mazāk vietas, kur putekļu ērcītēm dzīvot un vairoties. Treškārt, lateks ir antibakteriāls materiāls – kas ieteicams alerģiskiem cilvēkiem, taču svarīgi atcerēties, ka daļai cilvēku ir/var būt alerģija arī pret lateksu!

Kā izvēlēties matraci zīdainim. Matrači bērniem.

Zīdaiņu matrači un matrači bērniem

Līdzīgi kā izvēloties matraci pieaugušajiem, svarīgi izvērtēt matrača stingrību, atbalstu, bērna gulēšanas paradumus un alerģijas. Arī pieejamie matraču veidi ir tādi paši – atsperu matrači, putu matrači, lateksa matrači, kā arī kombinētie matrači un dabīgo pildījumu matrači (griķu matracis, kokosa matracis).

Zīdaiņu un bērnu matrači nav gluži mazi pieaugušo matrači – tie parasti ir cietāki, lai sniegtu labāku atbalstu zīdaiņa kaulu un mugurkaula attīstībai. Kādu matraci izvēlēties zīdainim?  Iegādājoties matraci zīdainim, galvenokārt jāpievērš uzmanība matrača cietībai – zīdaiņu gultiņu matracim jāsaglabā sava forma arī tad, kad bērns apveļas uz vēdera (nedrīkst deformēties svara ietekmē). Papildus zīdaiņa matracim ir jābūt ūdens izturīgam (ja noskatītais matracis nav ūdens izturīgs, tad noteikti jālieto ūdensizturīgs pārsegs), ja matracis kļūs slapjš, tas var sākt pelēt.

Matrača izmēra un gultiņas izmēra attiecība – matracim labi jāsakrīt ar gultiņas rāmi, lai zīdainis nevarētu savainoties spraugās starp gultiņu un matraci. Ieteicams izvēlēties dabisku materiālu matraci – populārāka kļūst tendence izvairīties no matračiem, kuru pildījuma sastāvā esošās ķīmiskās vielas var kaitēt mazuļa veselībai.

Izvēloties matraci bērnam, kā pirmais praktisks ieteikums minams pareiza matrača izmēra izvēle, lai, bērnam augot, matracis nebūtu jāmaina katru gadu (pieņemot, ka kvalitatīva matrača mūžs ir 8 un vairāk gadu). Līdzīgi kā izvēloties matraci pieaugušajiem, nepieciešams izvērtēt atbalstu – lai mugurkauls miega laikā tiktu atbalstīts, matrača stingrību– bērna komfortu miega laikā un gulēšanas pozu.

Ortopēdiskie matrači

Matrači ar nosaukumu ortopēdiskie matrači kļūst arvien populārāki arī Latvijā. Bieži cilvēkiem tiek ieteikts izvēlēties tieši ortopēdisko matraci, lai samazinātu muguras, locītavu sāpes, kā arī izvairītos no tām nākotnē, sniedzot pienācīgu atbalstu visam ķermenim. Būtiski, ka zem nosaukuma ortopēdiskais matracis var slēpties visi jau iepriekš apskatītie matraču veidi – atperu, putu, lateksa… Turklāt par ortopēdisko matraci ražotāji var saukt ikvienu matraci, kam piedēvētas sāpju mazinošas/neizraisošas īpašības vai laba atbalsta sniegšana, jo, līdzīgi kā ar hipoalerģiskiem matračiem, nav noteikta standarta ortopēdisko matraču pildījumam, ražošanas procesam utt.

Pētot dažādu ražotāju un izplatītāju informāciju par ortopēdiskajiem matračiem, nācās lasīt ļoti dažādus ortopēdisko matraču skaidrojumus. Piemēram, matracis ir ortopēdisks, ja guļot mugurkauls atrodas pareizā stāvoklī vai sniedz taisnas muguras efektu, vai sniedz komfortu visas nakts garumā. Kas ir ortopēdiskais matracis? Tas ir labs, Jums piemērots matracis, iespējams, bez nosaukuma ortopēdiskais matracis.

Ortopēdiskais matracis. Virsmatracis un tā pielietojums.

Virsmatracis

Bieži populārākais virsmatrača iegādes iemesls ir centieni uzlabot jau izgulētu matraci. Šādi izmantojot virsmatraci, Jūs nedaudz atliksiet jauna matrača iegādi, palielinot komfortu gulēšanas laikā. Taču virsmatrača pielietojums ir ne tikai vecu matraču mūža paildzināšana. Tas ir domāts, lai guļvietu padarītu vēl ērtāku vai pielāgotu to Jūsu gulēšanas paradumiem un prasībām, piemēram, sniegtu papildu atbalstu vai regulētu ķermeņa temperatūru miega laikā. Piemēram, ja matracis, Jūsuprāt, ir nedaudz par stingru un cietu, mīkstāks virsmatracis var uzlabot komfortu gulēšanas laikā. Virsmatrači līdzīgi kā matrači ir pieejami ar dažādiem pildījumiem – gan putu, lateksa, gan poliestera un vilnas un spalvu pildījumi.

Izmēģināšana

Ja plānojat investēt naudu dārga matrača iegādē, ieteicams noskatītos matračus izmēģināt pirms to iegādes. Protams, tas nebūs iespējams, iegādājoties matraci salīdzinoši lētos veikalos/interneta veikalos. Taču bieži matraču izplatītāji/pārdevēji šādu iespēju piedāvā. Pirmkārt, izmēģināt matračus var veikalos uz vietas. Šādā gadījumā Jums ir iespēja izmēģināt un salīdzināt dažādus matračus, noskaidrojot, kas Jums patīk labāk un sniedz lielāku komfortu. Noteikti izmēģiniet to tādā pozā, kādā Jūs parasti guļat, kā arī izmēģiniet matračus ar partneri, lai noskaidrotu vai tas der Jums abiem. Nereti matraču tirgotāji piedāvā matračus uz laiku izmēģināt arī mājās. Šāda izmēģināšana ļautu matraci notestēt vislabāk.

Matraču cena. Lēti matrači. Matraču izmēģināšana.

Cena

Matraču cenu kategorijas līdzīgi kā ikvienai precei var krasi atšķirties. Piemēram, vienkāršākus matračus interneta veikalos iespējas iegādāties pat zem 100 eiro. Protams, cenu būtiski ietekmē matrača izmērs un matrača veids. Piemēram, atsperu matrači un sintētiskā pildījuma matrači būs lētāki, nekā dabīga pildījuma matrači. Dārgāku un pat ekskluzīvu matraču cena, kas izgatavoti pēc pasūtījuma un apvieno dažādus izejmateriālus (hibrīd matrači), var variēt, sākot no vairākiem simtiem eiro. Kā vienmēr – svarīgākais izvēlēties iespējami augstāko kvalitāti savām iespējām atbilstošā cenu kategorijā.