Kā izvēlēties hostingu mājas lapai?

Kurš hostings ir Tev piemērotāks?

Domēna vārds ir nopirkts, bet ko darīt tālāk? Ir vajdazīgs hostings, kur glabāt tavas mājaslapas failus. Nesasteidz savu izvēli, jo hostings ir ilgtermiņa serviss! Lētākais pakalpojums var radīt problēmas nākotnē. Savukārt, dārgākais komplekts ar bezgalīgu datu limitu un domēnu daudzumu tev var nebūt vajadzīgs.

Ja tehniskas lietas un termini tevi neinteresē, tad apskati sarakstu ar Latvijas hostinga uzņēmumiem un to pakalpojumu cenas.

Kas ir hostings?

Hostings jeb hostinga pakalpojumi nozīmē tavas mājas lapas izvietošanu uz serveriem, kas pieder hostinga kompānijai. Par šo pakalpojumu jāmaksā ikmēneša īri. Gada abonēšanas maksa Latvijā var variēt apmēram no 12 €  – 414.72 €/gadā. Pārsvarā gadījumu klients jeb lietotājs saņem piekļuvi vadības panelim. Tajā var pievienot papildus domēnus, instalēt aplikācijas (WordPress, Joomla), izveidot e-pastu kontus, pārraudzīt izmantoto datu apjomu utt..

Kritēriji, kurus ņemt vērā, izvēloties hostingu

1. Datu apjoms

Hostings un datu apjoms

 • Uz WordPress platformas būvētā lapa kaizveleties.lv ar dažiem bloga rakstiem šobrīd aizņem apmēram 94 MB, kas ir ļoti mazs datu apjoms. Protams, ka laika gaitā tas būtiski palielināsies. Ja plāno veidot blogu, tad 1gb būtu pietiekoši liels datu apjoms ilgākam laikam.
 • Interneta veikals uz Magento platformas aizņems sākot no 100 mb, kas ir minimālais nepieciešamais datu apjoms. Dažiem desimitiem produktu sākotnēji pilnībā pietiks ar 1 gb. Ja produktu apjoms mērāms simtos vai tūkstošos, tad jāizvēlas plāns ar lielāku datu apjomu.

Izlietoto datu apjomu būtiski ietekmē attēlu daudzums un izmērs. Jo vairāk liela izmēra attēlu būs saturā, jo lielāks datu apjoms tiks tērēts.

Nav universālas formulas, pēc kuras aprēķināt nepieciešamo datu daudzumu jebkurai lapai, jo atšķirsies satura daudzums, formāts un lielums. Papildus vietu datiem var iegūt, nomainot plānu uz dārgāku. To var izdarīt, kad rodas nepieciešamība pēc papildus vietas.

2. Domēnu un subdomēnu daudzums hostinga plānā

Domēns

Vai ar vienu domēnu pietiks? Ja tuvākajā laikā plāno pievienot papildus domēnu, tad noteikti pievērs uzmanību domēnu daudzumam izvēlētājā hostinga plānā! Uzskatu, ka ērti ir uzturēt vairākas mājaslapas vienuviet, vienā hostingā.

Subdomēns

Tāpat jāpievērš uzmanība sudomēnu daudzumam. Subdomēns ir daļa no domēna, kurā izvietot no galvenās lapas neatkarīgu saturu un nodrošināt neatkarīgu piekļuvi. Piemēram, blogs.kaizveleties.lv, galerija.kaizveleties.lv būtu www.kaizveleties.lv subdomēni, kuros var izvietot saturu neatkarīgi no galvenās lapas versijas.

Ja nepieciešams, tad hostinga plānu vari nomainīt (upgrade), kad rodas nepieciešamība pēc papildus domēna vai subdomēna.

3. Hostinga vadības panelis

Vadības paneļi ir daudz un dažādi, bet tos uzskaitīt būtu lieki. Ja nav iepriekšējas pieredzes, tad nevajadzētu pārāk uztraukties par to, kāds ir tā nosaukumus. Tas ir līdzīgi kā Windows un iOS gadījumā. Vajadzības gadījumā var apgūt gan vienu, gan otru. Latvijā visizplatītākais ir cPanel vadības panelis, kurš man šķiet ļoti ērts lietošanā.

Reklāma:

4. FTP

Hostinga pakalpojumi - cilvēks strādā pie datoraFTP pieeja nodrošina iespēju veikt datu apmaiņu starp lietotāja datoru un serveri, izmantojot lietotāja vārdu un paroli. Šim nolūkam tiek izmantotas programmas (FTP klienti), kuras pārsvarā ir bezmaksas. Tā ir standarta lieta, ko piedāvā ikviens hostinga uzņēmums.

5. MySQL

MySQL ir datubāžu vadības sistēma, kura ir nepieciešama satura pārvaldības programmām (CMS – content management systems) un ne tikai. Ja mājaslapu plānots veidot uz WordPress, Drupal, Joomla, Magento u.c., tad noteikti pievērs uzmanību vai hostinga plānā ir pieminēts MySQL!

 • Uz vienas MySQL datu bāzes var uzstādīt vairākus WordPress blogus;
 • Ja plāno pievienot papildus domēnus un dažādas satura pārvaldības sistēmas – WordPress + Magento, tad iesaku izvēlēties plānu ar vairākām datu bāzēm.

6. SSL

SSL (no angļu valodas Secure Sockets Layer) ir drošības sistēma, kas nodrošina to, ka informācija starp datu serveri un interneta pārlūku tiek šifrēta. Lai iegūtu šo sertifikātu, ir jāiesniedz informācija par uzņēmumu vai mājas lapu. Ir vairāki servisi (Thawte, RapidSSL), kas izsniedz šos sertifikātus un tikpat atšķirīgas ir to cenas. Bezmaksas alternatīva – projekts Let’s Encrypt , kas piedāvā to bezmaksas. SSL ir kļuvis par standartu, ko izmanto aizvien vairāk interneta veikalu. Lietotājiem tas ir kā signālu, ka mājas lapa ir droša.

7. Pastkastīšu skaits 

Pievērs uzmanību, ja vēlies piešķirt vairākiem darbiniekiem katram savu e-pasta adresi! Daži no hostinga pakalpojumu sniedzējiem piedāvā ierobežotu pastkastīšu skaitu.

8. Uzņēmuma darbības ilgums

Hostinga plāni un to izvēle

Pievērs, cik gadus uzņēmums jau darbojas savā nozarē! Tas ir svarīgs kritērijs, kas liecina par to, cik pieredzējis ir uzņēmums un cik attīstīta ir tā infrastruktūra. Es vēlos, lai mani dati glabājas pie pakalpojumu sniedzēja, kas nemitīgi uzlabo infrastruktūru, datu drošību un pakalpojumu kvalitāti. Protams, arī jauni uzņēmumi var piedāvāt kvalitatīvus pakalpojumus.

9. Vietējais vai ārzemju hostings

Eiropas hostingi var nodrošināt tikpat ātru datu apraidi, kā vietējie uzņēmumi. Turklāt, iespējams, ka vietējie uzņēmumi savus serverus arī izvieto citās valstīs. Ja vēlies saņemt atbalstu latviešu valodā, tad ņem vietējo! Ja ārzemju ir izdevīgāks pēc tehniskiem un objektīvi salīdzināmiem kritērijiem, tad apsver ārzemju hostingu!

10. Bezmaksas 24/7 atbalsts

Tehniskais atbalsts īpaši noderīgs ir pašā sākumā, kad uzstādi savu jauniegūto domēna vārdu (mājas lapas adresi) uz hostinga servera un pievieno failus. Hostinga uzņēmumi ir sagatavojuši informatīvos materiālus, bet ir reizes, kad ar to nav gana. 24/7 atbalsts paredz, ka uzņēmuma pārstāvji var sniegt konsultāciju elektroniski un palīdzēt attālināti risināt radušās problēmas jebkurā diennakts laikā.  Pārliecinies, vai arī tavā hostinga plānā tas ir iekļauts.

11. Cena

Cenas variē no ~ 12 €  – 414.72 €/gadā. Dārgākie hostinga plāni ir piemēroti uzņēmumiem, kuriem ir liels daudzums domēnu un datu glabāšanas apjoms. Salīdzini cenas un tehnisko parametru atbilstību savām prasībām!

Uzmanību! Pievērs uzmanību abonēšanas termiņam pie izvēlētā plāna. Var gadīties, ka pakalpojumu sniedzējs piedāvā zemāku cenu, bet abonēšanas termiņš ir 36 mēneši, nevis 12 mēneši.

12. Domēns

Hostings - mājaslapas datu uzglabāšanaDomēnus var iegādāties ar hostinga pakalpojumu sniedzēju starpniecību vai domēnu reģistros. Ja ērtāk ir apmaksāt visus rēķinus vienuviet, tad domēnu vari iegādāties pie hostinga pakalpojumu sniedzēja. Latvijas domēnu reģistrs –  NIC.lv, populārākais .com domēnu reģistrs – Godaddy

Kurš hostinga plāns tev ir piemērotākais?

Mājas lapu hostinga pakalpojumu sniedzēji katrā no plāniem iekļauj plašu tehniskās specifikācijas aprakstu. Ja sniegsi atbildes uz iepriekš pieminētajiem kritērijiem, tad izvēlēties sev piemērotāko un ekonomiski izdevīgāko plānu būs daudz vieglāk. Ja uzskati, ka rakstā vajag iekļaut vēl kādu, tavuprāt, nozīmīgu kritēriju, tad ieraksti to komentārā!

Lai izdodas atrast sev piemērotāko un uzticamo hostinga servisu!

Hostings Latvijā un hostinga cenas:

Cenas no-līdz: Lētākais hostinga plāns – dārgākais hostinga plāns.
Cenas norādītas
 bez domēna vārda abonēšanas maksas!
Minimālā cena būs zemāka, veicot apmaksu par ilgāku laika periodu (2 gadi, 3 gadi). 

*Cenu aktualizēšanas datums: 10.06.16

 1. Alphahost
  23.66 € – 94.65 €/gadā
 2. Area IT
  18.00 € – 120.00 €/gadā
 3. Baltgro
  26.91 € – 80.91 €/gadā
 4. Bighost
  25.00 € – 170.00 €/gadā
 5. Garmtech
  47.88 € – 159.60 €/gadā
 6. Hostinger
  35.88 € – 71.88 €/gadā
  Ir arī bezmaksas hostings
 7. Mhostings.lv
  27.24 € – 108.00 €/gadā
 8. Mhostings.info
  Bezmaksas hostings
 9. Nano
  37.15 € – 297.66 €/gadā
 10. Serveris
  38.23 € – 414.72 €/gadā
 11. Webhost
  43.08 €/gadā
  Viens hostinga plāns
 12. Proweb
  18.56 € – 185.95 €/gadā

Ārvalstu hostingi:

Vairumā gadījumu cenas norādītas par pirmo gadu, bet otrajā gadā tās ir daudz augstākas. Tāpēc ārvalstu hostingu cenas netika salīdzinātas.

 1. GoDaddy
 2. HostGator
 3. Hostpapa
 4. Ixwebhosting
 5. Namecheap

Dalies ar savu pieredzi komentāru sadaļā!