Kā izvēlēties smiltis un pakaišus kaķu tualetei?

Kaķis izstiepies dīvānā uz muguras

Kaķu tualetes jeb kaķu kastes pienācīga uzturēšana ir viens no galvenajiem saimnieku uzdevumiem, lai nodrošinātu abpusēji cieņpilnas cilvēka un zvēriņa attiecības. Ja saimniekiem degunu liek saraukt kaķu kastes saturs, smarža un regulāra uzkopšana, tad arī kaķiem var gadīties dažādas kaprīzes, kuras var mudina tos nokārtot savas dabiskās vajadzības ārpus savas tualetes.

Veikalu un veterināro klīniku plauktos ir pieejams plašs kaķu tualetes smilšu un pakaišu klāsts ar atšķirīgām īpašībām, kuras saimniekiem ir jāņem vērā, lai izvēlētos piemērotākās smiltis vai pakaišus sava kaķa tualetei.

Smilšu un pakaišu veidi:

Piedāvājam aplūkot četrus izplatītākos smilšu un pakaišu veidus, lai uzzināt vairāk par to īpašībām, kuras ietekmēs kaķu kastes tīrību un tīrīšanas biežumu.

1.Cementējošās smiltis
2.Absorbējošās smiltis
3.Silikona pakaiši
4.Dabīgo izejmateriālu pakaiši

1.Cementējošās kaķu smiltis

Cementējošās smiltis (clumping) absorbē mitrumu, veidojot kaķu kastes satura kamoliņus. Urīna un fekāliju pārvēršana smilšu kamoliņos nodrošina ilgāku tualetes tīrību, jo cementējošās smiltis neļauj mitrumam izplatīties pa visu kasti, turklāt šos kamoļiņus ir ērti iztīrīt.

Veikalos un veterinārajās aptiekās ir pieejamas  gan rupjākas, gan smalkākas cementējošās smiltis. Abas pildīs savu funkciju – veidos kamoliņus – vienlīdz labi.

Cik bieži jāmaina? Kastes ģenerālo tīrīšanu (pilnīgu smilšu nomaiņu un kastes mazgāšanu) var veikt reizi mēnesī. Ar noteikumu, ka katru dienu tiek izņemti kamoliņi!

2.Absorbējošās kaķu smiltis

Absorbējošas smiltis (non-clumping) piesaista mitrumu, bet kaķu kastes satura kamoliņus neveido. Absorbējošās smiltis izgatavotas uz māla bāzes un spēj absorbēt ievērojamu mitruma daudzumu, taču kaķu kastes uzturēšana kārtībā nav tik parocīga. Smiltis ļauj mitrumam izplatīties pa kasti, līdz tas tiek absorbēts, turklāt, smiltīm sasniedzot maksimālo absorbcijas apjomu, urīns var sākt uzkrāties kastes apakšā. Cieto kaķu kastes saturu nepieciešamas iztīrīt, cik bieži vien iespējams (pat vairākas reizes dienā), jo smiltis nodrošinās vienīgi minimālu nepatīkamā aromāta nomākšanu.

Cik bieži jāmaina? Kastes ģenerālo tīrīšana nepieciešams veikt aptuveni reizi nedēļā, ievērojot principu: negaidi, kad sāk ost – nomaini smiltis un izmazgā kasti reizi nedēļā!

3.Silikona pakaiši

Silikona pakaiši (saukti arī par silikona granulām, kristāliem un silikona smiltīm) ir izgatavoti no silīcija dioksīda gēla, un, līdzīgi kā absorbējošās smiltis, spēj piesaistīt lielu mitruma daudzumu, taču kaķu kastes satura kamoliņus neveido (lai gan interneta plašumos redzēti arī cementējoši silikona pakaiši).

Svarīgi atcerēties no kastes regulāri iztīrīt cieto kaķu kastes saturu, lai izvairītos no nepatīkamā aromāta izplatības. Jāatzīst, ka kastes tīrīšana, lietojot silikona pakaišus, ir samērā viegla, jo kristāli ne tikai absorbē mitrumu, bet arī pielīp kastes cietajam saturam, padarot to izņemšanu vieglāku.

Cik bieži jāmaina? Izmantojot silikona pakaišus, jāievēro, ka silikona granulu baltā daļa absorbē mitrumu, kad tā kļūst dzeltena – pakaiši jānomaina. Kastes ģenerālo tīrīšana nepieciešams veikt reizi nedēļā.

4.Dabīgo izejmateriālu kaķu tualetes pakaiši

Kaķu eko tualete. Dabīgo izejmateriālu kaķu tualetes pakaiši tiek izgatavoti no augu izcelsmes materiāliem – koka skaidām, kukurūzas vai pārstrādāta papīra. Pakaiši ir pieejami granulēti vai skaidu veidā.

Arī dabīgie pakaiši labi absorbē mitrumu un notur nepatīkamo aromātu. Līdzīgi kā absorbējošās smiltis un silikona pakaiši uzsūc mitrumu, bet  neveido cietā satura kamoliņus. Lietojot šos pakaišu, jāseko līdzi mitruma absorbcijai, lai urīns nesāktu uzkrāties kastes apakšā, kā arī regulāri jāiztīra cietais kaķu kastes saturs.

Cik bieži jāmaina? Ģenerālā tīrīšana ir jāveic reizi nedēļā, kad granulas sāk sabirt vai piebriest un sāk izdalīt nepatīkamu aromātu.

Varbūt atvest skaidas no laukiem? Arī laukos sagādātās zāģu skaidas var kalpot kā kaķu kastes pakaiši, taču tās var dursies zvēriņam ķepās. Turklāt pastāv varbūtība, ka kaķis tās sāks ēst vai iznēsās pa māju rotaļājoties!

Mazs mīļš kaķītis guļ uz pūkaina paklāja.

Citas būtiskas smilšu un pakaišu īpašības

Izvēloties piemērotākās smiltis un pakaišus, iesakām izsvērt arī tādas īpašības, kas ietekmē aromāta absorbciju, saimnieka mājas vai dzīvokļa tīrību, kā arī mīluļa drošību un veselību.

1.Aromatizētās kaķu smiltis un pakaiši
2.Kamoliņu veidošana, izmērs un forma
3.Noskalot vai nenoskalot kaķu smiltis klozetpodā
4.Mīluļu drošība un veselība
5.Tīrība/netīrība
6.Dabai draudzīgas kaķu smiltis un pakaiši
7.Smilšu un pakaišu cena, pirktākās kaķu smiltis un pakaiši

1.Aromatizētās kaķu smiltis un pakaiši

Nepatīkamās kaķu kastes smaržas vairāk vai mazāk absorbē visi apskatītie smilšu un pakaišu veidi. Protams, ja uzskati, ka smaržas absorbcija nav pietiekama, tad vari pamēģināt aromatizētās smiltis vai pakaišus. Ņem vērā, ka atsevišķiem kaķiem var nepatikt mākslīgie aromatizētāji un tie var sākt nokārto savas dabiskās vajadzības tam neparedzētās vietāsVeikalos un veterinārajās aptiekās ir pieejamas smiltis un pakaiši ar daudzveidīgu smaržu buķeti, piemēram, priežu meža, lavandas vai bērnu pūdera aromātu.

2.Kamoliņu veidošana, izmērs un forma 

Kamoliņu veidošanas aspekts smilšu izvēlē īpaši svarīgs ir saimniekiem. Jo labāk smiltis un pakaiši veido kamoliņus, jo tīrāka kaste un vieglāk to regulāri iztīrīt, līdz ar to retāk nepieciešama kastes ģenerālā tīrīšana. Cietākie un vieglāk iztīrāmie kamoliņi būs cementējošajām smiltīm, taču arī absorbējošās smiltis, silikona granulas un dabīgie pakaiši aplipina cieto kastes saturu un tos ir pavisam vienkārši izvākt.

Smilšu un pakaišu izmērs, granulu un graudu forma ir svarīga kaķiem. Asie kristāli un skaidas var durties kaķiem ķepās, padarot tualetes apmeklējumu nepatīkamu. Turklāt, jo lielāka granula vai kristāls, jo kaķis labprāt ar tiem spēlēsies un pat grauzīs tos. Savukārt smalkās smiltis un pakaiši var lipt dzīvnieciņam pie ķepām un izvazāties pa visu dzīvojamo platību.

3.Noskalot vai nenoskalot klozetpodā

Nenoliedzami smilšu vai pakaišu noskalošana klozetpodā ir parocīga, taču lielai daļai smilšu un pakaišu tas nav pieļaujams, lai netiktu nosprostota kanalizācija. Parasti informācija par rīcību attiecībā uz skalošanu vai neskalošanu klozetpodā tiek norādīta uz iepakojuma, taču vēlams iegaumēt, ka, ar retiem izņēmumiem, nav ieteicams mēģināt klozetpodā noskalot cementējošās smiltis, absorbējošās smiltis, kā arī silikona granulas.

4.Mīluļu drošība un veselība

Alerģijas
Atsevišķi tualešu smilšu un pakaišu veidi var izraisīt kaķiem nepatīkamas sajūtas un alerģiskas reakcijas. Piemēram, jau minētās aromatizētās smiltis vai silikona pakaišu putekļi var būt nepatīkami jutīgākiem kaķiem.

Norīšanas risks un troksnis
Silikona pakaišu skaņa, kaķim kastē kašājoties, atsevišķiem kaķiem var būt traucējoša. Ir dzirdēti gadījumi, kad kaķis no šīs skaņas nobīstas un turpmāk kasti atsakās apmeklēt. Ja kaķis tomēr nebaidās no trokšņa, tad pastāv varbūtība, ka tas kristālus izmantos savās rotaļās. Var šķist biedējoši, ka kristāli pielīp kaķim pie deguna vai mēles rotaļu laikā,taču parasti tie dzīvniekam ir nekaitīgi pat gadījumā, ja tiks norīti. Reizēm kaķim var nākties pacīnīties, lai tos nodabūtu nost no savas mēles, jo tie ļoti labi pielīp augstās mitruma absorbcijas dēļ.

5.Tīrība/netīrība

Kaķu kastes tīrība ir būtiska, taču svarīga ir arī pārējās dzīves telpas (mājas vai dzīvokļa) tīrība. Parasti tīrība saistāma ar zemu putekļu daudzumu, ko izdala smiltis vai pakaiši. Arī smilšu gabalu un granulu iznešana ārpus kastes padara dzīvojamo telpu netīru.

Cementējošās un absorbējošās smiltis ne tikai mēdz lipt pie kaķu ķepām, bet var būt arī salīdzinoši putekļainas, neskatoties uz to, ka ražotāji norāda zemu putekļainību. Izmantojot zemākas kvalitātes smiltis, var rasties pludmales sajūta, staigājot pa māju/dzīvokli ar basām kājām.

Silikona granulas (arī atšķirībā no kvalitātes) ir mazāk putekļainas. Tiesa, putekļus var sajust, granulas berot kaķu kastē, taču uz zemes un gaisā putekļi nav jūtami. Taču silikona granulas, kaķiem spēlējoties, var tik izplatītas pa visu dzīvojamo telpu.

Dabīgie pakaiši atšķirībā no tā, kas ir granulu sastāvā,arī var būt gan putekļaini, gan mazāk putekļaini.

Laimīgs kaķis smaida.

6.Dabai draudzīgas smiltis un pakaiši

Dabīgo izejmateriālu smiltis būs piemērotas tiem, kam ir svarīga pakaišu dabīga noārdīšanās vidē. Turklāt svarīgi atcerēties, ka dabīgo izejmateriālu pakaiši tiek ražoti no atjaunojamiem resursiem, savukārt cementējošo un absorbējošu smilšu, kā arī silikona granulu sastāvā ir māls, proti, neatjaunojamais resurss.

7.Smilšu un pakaišu cena, pirktākās kaķu smiltis un pakaiši

Cena iet roku rokā ar kvalitāti. Kvalitatīvākas smiltis un pakaiši labāk veidos kamoliņu, absorbēs mitrumu un nepatīkamo aromātu, kā arī nebūs tik putekļainas. Saimniekiem svarīgi izvērtēt, kā smiltis vai pakaiši pilda savu galveno funkciju attiecībā pret to izmaksām.

Lai noskaidrotu pieprasītāko kaķu smilšu veidu topu, vērsāmies pie zoo preču veikalu tīkla “Dino Zoo”.

“Pēc Dino Zoo veikalu pārdošanas datiem, pārliecinošs tirgus līderis ir visu veidu cementējošās (kamoliņus veidojošās) smiltis, jo īpaši smalkās smiltiņas (nātrija bentonīts), kas ir krietni ekonomiskākas par rupjākām.

Nākamie pieprasītākie ir visu veidu silikona pakaiši, kas neveido kamoliņus, bet arī ir ekonomiski lietošanā.

Vēl gribētu atsevišķi izdalīt organiskos kokskaidu vai kukurūzas pakaišus, kas arī ir pietiekami populāri lietotāju vidū.

Un kā topa noslēdzošās būs necementējošās, bet mitrumu absorbējošās smiltis kaķiem, kas parasti, cenas ziņā, ir lētākas par visām iepriekš minētajām.” atklāja Dino Zoo pārstāve Vita Brauere.

Kaķa un saimnieka preferences

Izdarot izvēli, saimniekiem jāizsver, kuras smilšu īpašības ir svarīgas, kuras iepriekš ir likušas vilties vai, gluži pretēji, šķitušas noderīgas. Ja saimniekiem ir būtisks tīrīšanas biežums, smaržas absorbcija un cena, tad neaizmirstiet, ka arī kaķiem var būt īpašas vēlmes attiecībā uz kaķu kastes smiltīm un pakaišiem. Taču galvenais atcerēties, ka kaķi ir ļoti tīrīgi un tiem patīk tīras smiltis un tīras kaķu kastes!

Dalies ar savu pieredzi par kaķu smiltīm komentāru sadaļā raksta beigās!