Kādas kalnu slēpes izvēlēties?

Siguldas trase

Kalnu slēpošana ir tik seksīga, ka vairums cilvēku sakaifojas jau pirmajā reizē. Saslimst. Ko tālāk? Jāpērk savs inventārs! Jārevidē veikali un slēpju plaukti. Kalnu slēpes tomēr nav saldējums, ko paķer pēc pirmā acu skatiena. Tādēļ pastāstīšu tev par slēpju pasauli, balstoties uz savu 17 gadu pieredzi slēpošanā.

Vai zināji, ka viltīgākie slēpotāji medī slēpes oktobrī vai martā? Veikalnieki pēc ziemas sezonas noceno neizpārdotās slēpes, lai tiktu no tām vaļā. Un rudenī, pēc jaunā pieveduma, iepriekšējo sezonu slēpes var kļūt vēl lētākas. Ar ko tad sākt savas slēpju medības?

Slēpošanas pieredze

Esi iesācējs?

Ja tev ir minimāla pieredze, tad izvērtēt inventāra kvalitatīti un piemērotību tavām vajadzībām ir teju neiespējami. Kāpēc tā? Jo tev nav zināšanu par slēpošanas iespējām un slēpju veidiem un parametriem. Tev var palīdzēt:

 • Konsultants vai inventāra dīleris. Veikalu konsultanti ikdienā saskaras ar slēpotājiem un uzkrāj atsauksmes. Viņi pārzina to, ko pārdod.
 • Instruktors kalnā. Instruktori zina visu, kas nepieciešams iesācējiem. Piesakies pie instruktora uz vienu reizi un pajautā, kuras slēpes tavam stilam ir atbilstošas!
 • Slēpju testi. Populārākais veids, kā cilvēki izvēlas slēpes Alpos. Testi Latvijas kalnos notiek konkrētos datumos. Testā tu vari izmēģināt kaut visu tirgotāja un firmas slēpju klāstu par brīvu.

kalnu slēpes - zābaka tuvplāns

Kāda ir tava loma šajā procesā? Patiesībā galvenā. Jo tava vēlme slēpot ir dzinējspēks. Jebkurš tirgotājs tev jautās – Ko tu gribi izdarīt uz kalna? Kāds ir tavs mērķis šobrīd un pēc pāris gadiem?

Tev varbūt liksies – es neko īpašu negribu, tikai slīdēt pa kalnu. Arī tā ir atbilde, kas precizēs slēpju izvēli. Bet pasapņo tālāk – varbūt gribi braukt ātrāk, braukt stilīgi, lēkāt pa tramplīniem. Latvijā vai ārzemēs? Ja dodies uz veikalu, sarūpē video ar savu braucienu, ko parādīt konsultantam!

Tavā ziņā ir slēpju cenu kategorija un slēpju dizaina izvēle. Jaunas, iesācējiem ražotas, pieaugušo slēpes kopā ar stiprinājumiem var maksāt no 150 – 400 eur.

Trīskāršais olimpietis Ivars Ciaguns žurnālam Sports savulaik izteica pārliecību, ka sportiski iesācēji ar ambīcijām var sākt slēpot ar augstāka līmeņa slēpēm. Tās būs stabilākas, nenoslīdēs uz ledus un kukuržņiem. Tikai šādā gadījumā tev izvēloties jābūt kopā ar labu instruktoru vai treneri.

Tu brauc regulāri un esi uzkrājis pieredzi

Slēpju izvēle nav viegla arī pieredzējušākiem braucējiem. Tāpēc testēšana ir varen laba opcija. Ja sezonas laikā netiec uz testiem, izmēģini slēpju nomas inventāru!

Freeride kalnu slēpesJa tavi spēju limiti ir augstāki par esošo līmeni, tad pērc labākas slēpes, nekā tev ir! Ja veselība vai laiks ierobežo, ņem vieglākas! Pēdējos gados vidēja līmeņa braucējiem raksturīga tendence ir pirkt ērtākas slēpes nevis sporta slēpes (tās braucēju vairāk un ātrāk nogurdina)

Izpēti ražotāju slēpju katalogus internetā vai veikalā! Tā sapratīsi, kurus no taviem merķiem katra slēpe var piepildīt.

Reklāma:

kalnu slēpju veikals

Neesi slēpojis nekad?

Mūsdienās slēpot ir vieglāk nekā jebkad iepriekš. Ja tu esi kustīgs, apķērīgs un tev nav milzīgs svars, tad tev izdosies. Bez sasitumiem, traumām un zaudētas pašcieņas. Es to apsolu, ja tu būsi pieredzējuša slēpotāja vai instruktora pavadībā un sāksi no kalna apakšas. Kamēr neiemīli slēpošanu, slēpes sev nepērc! Tāpat kā ģitāru.

Slēpju veidi un parametri, kalnu slēpošanas stili

Slaloms vai milzu slaloms

Klasiskajā kalnu slēpošanā varam izšķirt slalomu (SL) un milzu slalomu (GS). Slalomu raksturo īsi un asi pagriezieni, savukārt milzu slaloms ir ātrāks ar plašiem griezieniem (3-4 pagriezieni / 100 m).

Slaloms – īsi un asi pagriezieni

Milzu slaloms – plaši pagriezieni, lielāks ātrums

Latvijas trasēs slaloma slēpes ir populārākā izvēle. Tās ir īsas un ar mazu rādiusu. Bet liela daļa Latvijas slēpotāju braukā tikai ārzemēs. Tam nederēs īsas slaloma slēpes, bet vidēja vai liela grieziena slēpes. Ja brauc uz kalniem, vari iznomāt no veikala jaunas slēpes un pēcāk tās izpirkt, nemaksājot par nomu.

Kalnu slēpju parametri

Kalnu slēpēm ir trīs būtiskākie parametri: garums, rādiuss un elastība (jeb cietība).

Elastību raksturo slēpes cietība, atsperīgums. To tu vari pārbaudīt, ieliecot slēpes vidusdaļu ar roku. Bet šāda slēpju testēšana nav objektīva. Slēpes cietību tev palīdzēs noteikt eksperts vai slēpju apraksts katalogā.

MĪKSTAS SLĒPES CIETAS SLĒPES
iesācējiem prasmīgiem braucējiem
ar mazāku svaru un spēku ar lielāku svaru un spēku
mīkstam sniegam cietam sniegam
lēzenām nogāzēm stāvām nogāzēm
nelielam ātrumam lielam ātrumam

Garums ir redzamākais slēpes rādītājs. Tas saistīts ar slēpotāja auguma garumu un pagriezienu garuma izvēli. Pērkot universālas slēpes, optimāls garums būtu no pēdām līdz zodam vai degunam. Garākas slēpes domātas garākiem pagriezieniem, parasti tām ir lielāks rādiuss.

Rādiuss (R) ir pagrieziena loks. Jo mazāks rādiuss, jo asāku pagriezienu ar slēpi iespējams veikt.

 • R 10-14. Slalomam, īsiem un asiem pagriezieniem.
 • R 14-17. Universāls rādītājs, gan slalomam, gan milzu slalomam.
 • R 17-26. Lielam ātrumam, plašiem pagriezieniem.

Uz slēpēm bieži vien redzēsi CUT jeb griezuma izmēru. Piemēram – 120/75/107. Šie cipari apzīmē slēpes platumu mm (skatoties uz slēpi no virspuses) – priekšgals/vidus/aizmugure.

Kalnu slēpju kategorijas

 • Slēpes slaloma pagriezieniem. Garums 145 – 175 cm. Rādiuss 10 – 14 m. Šādas slēpes vari dabūt ikvienam prasmju līmenim. Attēlā Dynastar slēpes.
 • Slēpes milzu slaloma pagriezieniem. Garums 175 – 190 cm. Rādiuss 17 – 27 m. Šī ir specifiskāka slēpju kategorija prasmīgākiem braucējiem. Attēlā Völkl slēpes.
 • Universālās karvinga slēpes vidējiem pagriezieniem. Dažādi garumi, rādiuss 14 – 17 m.
 • Sporta slēpes (race). Cietākā kaluma slēpes ekspertiem un sportistiem. Slēpju kompānijas parasti piedāvā 2 līmeņu Race slēpju modeļus – pirmo modeli un mazliet mīkstākas slēpes. Sporta slēpes vienmēr būs paredzētas slaloma (SL) vai milzu slaloma (GS) disciplīnai.
 • Sieviešu slēpes. Vieglākās un mīkstākās slēpes slaloma griezieniem. Laba izvēle pirmajiem soļiem. Slēpju dizains lielākoties būs sievišķīgs.
 • Bērnu slēpes. Šeit izvēle ir visvienkāršākā. Vēlamais slēpju garums – apmēram līdz zodam.
 • Frīstaila slēpes (freestyle). Ja vēlies lēkāt un taisīt trikus. Slēpes vari atpazīst pēc apaļā pakaļgala. Laba ideja slalomam ļoti mīkstā sniegā.
 • Frīraida (freeride) jeb pūdera slēpes. Braukšanai ārpus trasēm lielajos kalnos.

Kalnu slēpes raksturo arī to dizains. Skati vīru pēc cepures! Dizaineri cenšas parādīt slēpju raksturu ar formām, šriftiem, krāsām. Sieviešu kalnu slēpes bieži vien būs tipiskā dizainā – violetas, spilgtas krāsas ar vijīgiem elementiem. Ja tu izkūsti slēpju dizaina priekšā, tad ņem ciet!

Kalnu slēpju ražotāji

Kalnu slēpes par laimi neražo Ķīnā. Katrā slēpē tiek ieguldīts roku darbs. Tās joprojām tiek radītas mājās – Austrijā, Šveicē, ASV, Francijā, Itālijā un Vācijā.

Pasaules elites slēpju kompānijas ir Atomic, Head, Fischer, Kastle, Blizzard, Kneissl (Austrija), Rossignol, Salomon, Dynastar (Francija), K2, Hart (ASV), Nordica (Itālija), Völkl (Vācija), Stöckli (Šveice), Elan (Slovēnija).

Katru gadu tiek izlaista jauna slēpju sērija visās ražotāja slēpju kategorijās. Vai jaunāka izlaiduma kalnu slēpes ir labākas par 2 gadus iepriekš ražotām jaunām slēpēm? Mans uzskats – nē. Jaunās sezonas slēpju tehnoloģiskie uzlabojumi izskatās lieliski, tomēr nemaina slēpju fundamentus.

Jāsaka, ka slēpju ražotājs un zīmols amatieru līmeņa braucējiem nav būtiskākais faktors kalnu slēpju izvēlēi. Lielākoties tā ir cena.

Slēpju zābaki

ski-boot-257375_960_720Slēpēm un zābakiem jābūt kā cimdam ar roku. Ar to es domāju slēpju dinamikas un zābaku cietības saderību. Ja slēpes būs pārāk cietas un zābaki – mīksti, tavas pēdas kustēsies zābakā, nevis novadīs impulsus uz slēpēm. Ja nevari novērtēt slēpju un zābaku cietības saderību, jācer uz veikala konsultanta palīdzību.

Mērot zābakus, uzvelc arī zeķes, ar ko slēposi! Ja pēdu grūti iestumt, tas ir normāli un ar to ir jārēķinās. Ja gadījies nopirkt lielākus zābakus, vari vilkt vairākas zeķu kārtas kājas palielināšanai. Iegūstot precīzu zābaku, tu vari strauji uzlabot savu braukšanas performanci.

Kur un kad pirkt kalnu slēpes?

Ja tava rocība ļauj rīkoties brīvi, pērc jaunas aktuālās sezonas slēpes – veikalu īpašnieki un darbinieki tev veltīs lielu smaidu. Ja gribi jaunas (nelietotas) slēpes izdevīgāk – meklē un jautā iepriekšējo sezonu modeļus. Dodies uz veikalu rudenī (oktobrī, novembrī), kad ir atlaižu laiks iepriekšējo sezonu neizpārdotajām slēpēm. Rudens sakāmvārds – kurš pirmais maļ, dabū lētāk un labāk. Vēl viens atlaižu laiks ir pavasarī – tad dabūsi lētāk aktuālās sezonas neizpārdotās slēpes.

Rīgas slēpju veikali atrodami abās Daugavas pusēs. Piemēram, Ski box, Xsports, Kalnuslepes.lv, Fans, Gandrs, Burusportsu.c.. Esi vērīgs – inventāra pēczenonas izpārdošanas dažviet sākas jau martā!

Mazlietotas un lietotas slēpes

kalnu-slepesKur pirkt lietotas kalnu slēpes – veikalā vai pēc sludinājumiem?
Veikali garantē lielāku iespēju, ka lietotās kalnu slēpes būs labā stāvoklī. Slēpju meistari parasti novērtē ienākošās slēpes un veic minimālu apkopi. Nereti pieejamas mazlietotas slēpes labā stāvoklī ar vizuāliem defektiem (piemēram, augšējās virsmas nobrāzumiem), kas nekādi neitekmē to veikstspēju. Un tu maksā 2x lētāk, nekā pērkot jaunas.

Nereti esmu redzējis lietotās kalnu slēpes, kuras maksā pat 4x lētāk par oriģinālo cenu. Šī ir demokrātiska iespēja – lai pie slēpēm tiek visi, kam ir darbs! Turklāt tu vari par zemāku cenu nopirkt jaudīgāku modeli nekā tavam kaimiņam, kurš vienmēr pērk jaunās sezonas modeļus;)

Lietota inventāra mīnusi – var būt izdauzīti un kustīgi stiprinājumi, kas bojās zobākus. Tāpat veci zābaki bojās jaunus stiprinājumus. Visai ticami, ka iegūtās slēpes uzreiz jāasina un jāveic virsmas apkopi. Pērkot pēc sludinājumiem, tu iegūsi maldīgu informāciju par slēpēm. Vismaz pusē ss.com sludinājumu, ko esmu lūkojis, ir norādīts nepareizs ražošanas gads. Pat ar 10 gadu nobīdi. “Mazlietotas” slēpes var izrādīties ar 0,5 mm tievām kantēm, kuras vairs nav iespējams uzasināt. Bet, ja gribi dabūt superlētas slēpes šļūkāšanai vai lēkāšanai, tad sludinājumi ir īstais risinājums.

Katrā ziņā ar lētā gala inventāru lietoto slēpju un zābaku izvēle ir samērā droša un izdevīga. Padomā – vieglā jeb atpūtas stila braucējs gan lēnāk nodeldē inventāru, gan arī var samierināties ar neprecīzākām slēpēm un izļurkātākiem stiprinājumiem. Savukārt ekspertu un sporta kvalitātes galā gan lietota inventāra izpēte ir jāveic skrupulozi, lai par prasīto naudas summu saņemtu pēc iespējas labākas kvalitātes produktu.

Pats pirms katras jaunās sezonas iegriežos Kalnuslepes.lv interneta katalogā, lai nolūkotu izdevīgus un foršus inventāra atradumus, ko pēc tam jau apskatu veikalā uz vietas (Tomsona ielā 23/25, Rīgā).

Lai izdodas jaunā ziemas sezona!