Kā izvēlēties putekļu sūcēju?

Putekļu sūcēji kā izvēlēties

Putekļi mājās atgriežas vienmēr. Ātrāk vai lēnāk – atkarīgs no dzīvojamās telpas apstākļiem un tās iedzīvotājiem. Cīņā ar putekļiem var doties dažādi – gan ar slapju lupatu, gan krāsainu putekļu slotiņu, taču putekļu sūcējs nenoliedzami ir labākais un efektīvākais ierocis! Izvēlēties sev un savam mājoklim piemērotāko, iespējams, nav nemaz tik vienkārši. Tāpēc šoreiz apskatīsim būtiskākos kritērijus putekļu sūcēja izvēlei.

Putekļu sūcēju veidi

Kādu putekļu sūcēju izvēlēties? Putekļusūcējs ar maisu, konteineru vai putekļu sūcējs ar ūdens filtru? Varbūt putekļu sūcējs robots… . Kuri ir labākie putekļu sūcēji? Putekļu sūcēji, to veidi, būtiskākie plusi un mīnusi šajā sadaļā!

Putekļu sūcējs ar maisu
Putekļu sūcējs ar konteineru
Putekļu sūcējs ar ūdens filtru
Cieto virsmu putekļu sūcējs
Bezvadu putekļu sūcējs
Rokas putekļu sūcējs
Putekļu sūcēji roboti

Putekļu sūcējs ar maisu

Visbiežāk izplatītie un visiem labi pazīstamie ir putekļu sūcēji ar maisiņu. Šis putekļu sūcēju veids noteikti ir tīrītājam draudzīgākais (vienkāršākais). Maisiņš ielikts, grīda uzkopta, maisiņš miskastē, un lieta darīta. Nekas nav jātīra vai jāmazgā, turklāt maisiņu ietilpība parasti ir samērā liela, un tie nav jāmaina nemaz tik bieži. Pie tam, aizverot maisiņu un izmetot to, putekļi atkārtoti nenonāk dzīvojamajā telpā. Taču svarīgi atcerēties, ka šāda putekļu sūcēja lietošanas ērtums var būt mānīgs – putekļu sūcēju maisiņi jāatceras iegādāties regulāri, kas veido pastāvīgas izmaksas arī pēc ierīces iegādes, tāpat konkrētiem modeļiem der konkrēti maisiņi (neieiesi Drogās un nenopirksi).

Jāatceras arī par regulāru filtru maiņu (motora un izplūdes filtri). Bieži putekļu maisi nav pārstrādājami, taču atsevišķi zīmoli ražo tos no materiāla, kas bioloģiski noārdās – lieliska izvēle dabas draugiem vai cilvēkiem, kuru īpašumā ir komposta kaudze. Pieejami atkārtoti lietojami (parasti auduma) putekļu sūcēju maisiņi, kurus varēsiet lietot atkārtoti, taču to tīrīšana un kopšana jau būs sarežģītāka.

Putekļu sūcējs ar konteineru

Putekļu sūcējs ar konteineru

Putekļu sūcēji ar konteineru – mazākas izmaksas, bet vairāk darba, jo putekļu maisiņu aizstāj tvertne putekļu uzkrāšanai. Šis veids būs parocīgs tiem, kam nav problēmu iztukšot tvertni, savukārt nebūs jāsatraucas par maināmo maisiņu regulāru iegādi. Kā priekšrocība minama, ka caurspīdīgā putekļu savākšanas tvertne (kas pieejama daudziem modeļiem) ļauj sekot līdzi putekļu savākšanai, proti, vai netiek iesūkts kas vērtīgs un kad tvertni nepieciešams iztukšot. Putekļu savākšanas konteineru var nomazgāt, bieži arī filtri ir tīrāmi.

Pretēji putekļu sūcējiem ar maisu, tvertnes tīrīšanas laikā putekļi var nonākt atpakaļ telpās (ja tvertne tiek iztukšota turpat dzīvoklī vai mājā). Neskatoties uz to, ka putekļu sūcēju filtri ir tīrāmi, tik un tā būs nepieciešams tos regulāri mainīt, ja tas netiks darīts, tīrīšanas kvalitāte pasliktināsies. Jānorāda, ka pieejami dažādi hibrīdi un profesionālie putekļu sūcēji, kas apvieno gan putekļu konteineru, gan maisu, gan slapjo un sauso tīrīšanu.

Putekļu sūcējs ar ūdens filtru

Putekļu sūcēji ar ūdens filtru jeb tautā sauktais ūdens putekļu sūcējs kļūst aizvien populārāks. Savā ziņā šis veids apvieno abus augstāk minētos. Ūdens filtra putekļu sūcējam nav nepieciešami maisiņi, tam ir nepieciešams tikai ieliet vajadzīgo ūdens daudzumu konteinerā. Kā nozīmīgākais pluss tiek izcelts tas, ka tīrīšanas laikā putekļi nokļūst konteinerā ielietajā ūdenī, no kurienes tie atkārtoti dzīvojamajās telpās nenonāk. Šis ir piemērotākais mājas uzkopšanas palīgs cilvēkiem ar dažādām alerģijām vai astmu.

Turklāt ar šiem putekļu sūcējiem iespējama gan sausā, gan slapjā sūkšana.  Konteiners ir jātīra pēc katras tīrīšanas reizes, jo bieži pēc tīrīšanas konteinera saturs var atgādināt pat dubļus. Konteineru neiztīrot, tajā var sākt vairoties  baktērijas un nepatīkamas smakas. Mazliet ķepīgi, bet ne neiespējami. Arī uztraukumam par ūdens patēriņu nav pamata – daudz ūdeni tie nepatērē!

Cieto virsmu putekļu sūcējs

Mazgājošais putekļu sūcējs ir piemērots cieto grīdas segumu tīrīšanai, jo apvieno gan putekļu sūkšanu, gan mitro tīrīšanu, turklāt atsevišķi modeļi nodrošina pat virsmas žāvēšanas un vaskošanas funkcijas. Šim putekļu sūcēju veidam sukas un ritenīši ir īpaši pielāgoti cieto segumu tīrīšanai, lai nebojātu virsmu.

Kā atpazīt putekļu sūcēju, kas piemērots cieto virsmu tīrīšanai? Galvenokārt – pēc putekļu sūcēja funkciju klāsta, kas noteikti ietver mitro uzkopšanu un putekļu sūkšanu. Savukārt vizuāli šie putekļu sūcēji parasti ir gan spieķveida tipa ar garu rokturi ērtākai tīrīšanai, gan klasiskā izskata putekļu sūcēji. Cieto virsmu putekļu sūcējos, līdzīgi kā putekļu sūcējiem ar konteineru, savāktie netīrumi tiek savākti plastmasas tvertnē, kuru pēc katras uzkopšanas nepieciešams iztīrīt.

Bezvadu putekļu sūcējs

Bezvadu putekļu sūcēji var apvienot gan cieto grīdu, gan paklāju tīrīšanu. Tie ir īpaši piemēroti ātrai uzkopšanai, piemēram, mitrajai uzkopšanai pirms ierodas ciemiņi! Iegādājoties bezvada putekļu sūcēju, svarīgi pievērst uzmanību modeļa akumulatoram – ražotāja noteiktajam putekļu sūcēja darbības ilgumam pēc uzlādes un baterijas uzlādēšanas ilgumam. Līdzīgi kā ar citām lādējamām ierīcēm – svarīgi noskaidrot, vai ierīces darbības ilgums pēc uzlādes ir pietiekams, lai Jūs varētu paveikt nepieciešamos darbus.

Bezvadu putekļu sūcēji ir konteinera tipa putekļu sūcēji, protams, ar salīdzinoši mazāku konteinera ietilpību. Bezvada putekļu sūcēji parasti ir spieķa tipa putekļu sūcēji, taču modernākie un dārgākie modeļi bieži ir transformējami par rokas putekļu sūcējiem, kas lieti noder mēbeļu, aizkaru vai citu grūti aizsniedzamu virsmu uzkopšanai.

Rokas putekļu sūcēji

Rokas putekļu sūcējs ir kompakts un viegls, piemērots mēbeļu, grūti aizsniedzamu vietu, mazu platību uzkopšanai, kā arī izmantojams kā auto putekļu sūcējs. Līdzīgi kā bezvadu putekļu sūcēji, arī rokas putekļu sūcēji darbojas ar akumulatoru, un putekļi tiek uzkrāti konteinerā. Izvēloties savām vajadzībām piemērotāko putekļu sūcēju, svarīgi pievērst uzmanību akumulatora darbības un uzlādes ilgumam, ierīces svaram, kā arī aksesuāriem, kas piemēroti konkrētam modelim. Tieši dažādie aksesuāri (uzgaļi) var padarīt rokas putekļu sūcēju īpaši noderīgu ikdienā mēbeļu, automašīnas un dzīvnieku spalvu uzkopšanā.

Putekļu sūcēji roboti

Foto no Wikmiedia: By Nohau (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Putekļu sūcēji roboti

Pavisam noteikti modernākais un ikdienas mājas soli atvieglojošākais putekļu sūcēju veids ir putekļu sūcējs robots. Kāpēc modernākais un, iespējams, labākais putekļu sūcējs!? Vienkārši – roboti putekļu sūcēji tīra Jūsu vietā! Svarīgi norādīt, ka ir pieejami ne tikai roboti putekļu sūcēji, bet arī grīdu mazgātāji un uzslaucītāji. Putekļu sūcēji roboti ir kompakti, viegli kopjami, tiem var iestatīt gan tīrīšanas režīmus, gan tīrīšanas grafiku. Jānorāda, ka roboti labāk tīra cietas virsmas un īsspalvainos paklājus. Svarīgi pievērst uzmanību izvēlētā modeļa akumulatora kapacitātei, programmām, kā arī tam, cik lielu telpu tīrīšanai tas ir piemērots (ar vienu akumulatora uzlādi).

Lai izvērtētu, vai konkrētais modelis ir piemērots Jūsu mājoklim vai ofisam, svarīgi pievērst uzmanību tam, kādi aksesuāri nāk komplektā – virtuālās sienas, rezerves lupatiņas. Līdzīgi kā citiem putekļu sūcēju veidiem, arī robotiem jāatceras regulāri mainīt birstes un filtrus, lai uzkopšana būtu kvalitatīva. Pirms iegādes svarīgi izsvērt, vai robots Jūsu dzīvesvietā varēs pakļūt zem mēbelēm, piemēram, gultas. Tieši šī ir viena no robota priekšrocībām – uzkopt vietas, kuras mums, cilvēkiem, ir neērti aizsniedzamas. Lai cik ērti un patīkami nebūtu atgriezties robota iztīrītajā mājā, svarīgi atcerēties pirms tīrīšanas no grīdas savākt visas mantas, kas tīrīšanai varētu traucēt, savukārt pēc katras tīrīšanas reizes – iztīt putekļu konteineru!

Kas vēl ir svarīgi?

Cena, jauda, ražotājs… Kam vēl pievērst uzmanību pirms putekļu sūcēja iegādes?

Cietas virsmas vai paklāji
Spieķa vai cilindra tipa putekļu sūcējs
Jauda un energoefektivitāte
Filtrēšana
Izmērs un svars
Alerģijas, astma
Dzīvnieku spalvas
Aksesuāri
Ražotājs un cena

Cietas virsmas vai paklāji

Pirmais, kam pievērst uzmanību pirms putekļu sūcēja iegādes, ir apskatīt telpas, kuru uzkopšanai putekļu sūcējs tiks iegādāts. Paklāji, grīdas bez mīkstajiem segumiem, parkets, flīzes… . Varbūt Jums nepieciešams uzkopt dažādus grīdas segumus. Tiekot skaidrībā ar minēto, piemērotākā putekļu sūcēja izvēle jau kļūst vienkāršāka, proti, vai Jums nepieciešams cieto grīdu putekļu sūcējs, vai putekļu sūcējs ar maināmiem/pielāgojamiem uzgaļiem dažādu virsmu tīrīšanai. Bieži putekļu sūcēja pienākumos ietilps arī trepju, mašīnas un pat lieveņa uzkopšana, tāpēc svarīgi izvēlēties modeli, kas spētu tikt galā ar visiem tam uzticētajiem pienākumiem.

Spieķa vai cilindra tipa putekļu sūcējs

Izdarīt izvēli šajā jautājumā ir pavisam vienkārši, proti, vai vēlaties putekļu sūcēju, kuru, tīrot grīdas, stumsiet sev pa priekšu (spieķa tipa), vai cilindra tipa jeb klasisko putekļu sūcēju uz ritenīšiem, kuru parasti velkam sev aiz muguras. Protams, jāatgādina, ka spieķa tipa putekļu sūcēji lielākoties būs ar mazākas ietilpības putekļu konteineriem, savukārt klasiskie putekļu sūcēji bieži ar lielāku jaudu. Taču, kurai putekļu sūcēju formai un vizuālajam izskatam dodat priekšroku, ir atkarīgs tikai no Jūsu vēlmēm.

Cilindra tipa putekļu sūcējsSpieķa tipa putekļu sūcējs

 

Jauda un energoefektivitāte

Būtisks aspekti, kuriem ieteicams pievērst uzmanību, izvēloties putekļu sūcēju, ir uzsūkšanas jauda un energoefektivitāte. Jānorāda, ka lielāka putekļu sūcēja motora jauda (W) nenodrošinās augstāku tīrīšanas efektivitāti jeb uzsūkšanas jaudu. Bieži putekļu sūcēju tehniskajās specifikācijās tiek izcelta ierīces jauda (W), kā arī veikalu konsultanti bieži izmanto mānīgo motora jaudas rādītāju, norādot uz jaudīgākiem putekļu sūcējiem. Tādējādi radot maldīgu iespaidu, ka lielāka motora jauda nodrošinās arī lielāku uzsūkšanas jaudu un attiecīgi tīrīšanas kvalitāti. Taču tīrīšanas efektivitātes izvērtēšanā būtiska ir uzsūkšanas jauda.

Interneta plašumos atrodama informācija, ka visefektīvākajiem putekļu sūcējiem uzsūkšanas jauda ir virs 400 aerovatiem, taču labs putekļu sūcējs, kas ir piemērots parastas dzīvojamās vides uzkopšanai, ir aprīkots ar 280 aerovatiem un vairāk. Šo tehnisko informāciju atrast produktu tehniskajās specifikācijās ir samērā grūti, turklāt liela daļa ražotāju to nemaz nenorāda. Internetā ir atrodamas dažādas formulas šī rādītāja aprēķināšanai, taču mūsu galvenais ieteikums ir nepaļauties veikala konsultantu spiedienam iegādāties ierīci ar iespaidīgu motora jaudu.

Līdzīgi kā iegādājoties televizoru, veļas mašīnu vai ledusskapi, lietderīgi pievērst uzmanību arī izvēlētā putekļu sūcēja modeļa energoefektivitātes marķējumam, lai ne tikai salīdzinātu dažādus izvēlētos modeļus, noskaidrojot labāko, bet arī maciņam draudzīgāko ilgtermiņā. Ko meklēt energoefektivitātes marķējumā? Labākā putekļu sūcēja izvēle būs sekojoša: augstāka energoefektivitātes klase (A klase atbilst visaugstākajam energoefektivitātes līmeni), mazs elektroenerģijas patēriņš (vidējais gadā), augsta tīrīšanas efektivitātes klase, zems trokšņu un putekļu emisijas līmenis.

Filtrēšana

Divi svarīgi aspekti, kuriem pievērst uzmanību, izvēloties putekļu sūcēju – filtri, putekļu tvertnes un putekļu maisa ietilpība. Attiecībā uz filtru būtiski ir saprast, pirmkārt, vai noskatītais modelis ir putekļu sūcējs ar HEPA filtru, otrkārt, vai filtrs ir mazgājams vai nemazgājams. HEPA filtrs putekļu sūcējam ir labākā izvēle attiecībā pret ieguldīto naudu, jo tieši HEPA filtri spēj aizturēt pat mazākās putekļu daļiņas, nodrošinot lielāku tīrību.

Apskatot putekļu sūcēju piedāvājumu interneta veikalos, jāsecina ka liela daļa modeļu ir aprīkoti ar HEPA filtriem (proti, tas nav nekāds retums), taču atrodami modeļi ar filtriem, kas nosaukti par pretalerģijas filtriem vai HEPA tipa filtri. Savukārt modelis ar mazgājamo filtru būs piemērotāks cilvēkiem, kuri vēlas vienu filtru izmantot ilgāku laiku. Tilpuma aspekts ir svarīgs, lai saprastu, vai noskatītais modelis ir piemērots Jūsu dzīvojamajai platībai, piemēram, lai ar vienu tvertni varētu iztīrīt visu mājokli.

Izmērs un svars

Gan uzkopšanas laikā, gan pēc tās īpaši svarīga ir spēja putekļu sūcēju pārvietot no vienas telpas uz otru, kā arī novietot tas, lai tā netraucētu Jūsu ikdienas gaitām. Pirms iegādājaties noskatīto modeli, pārdomājiet, vai tas nav par smagu, lai ērti spētu to pārvietot, kā arī vai tas nav par lielu, lai pēc tīrīšanas to varētu parocīgi novietot līdz nākamajai tīrīšanas reizei.

Putekļu sūcēji grīdām un paklājiem

Alerģijas, astma

Filtrēšanas sistēma alerģiju un astmas gadījumā ir viens no noteicošajiem faktoriem konkrēta modeļa izvēlē, jo svarīgi, lai savāktie putekļi nenonāktu atpakaļ dzīvojamajā vidē. Lai gan liela daļa putekļu sūcēju ir aprīkoti ar HEPA filtriem, kas spēj aizturēt pat vismazākās putekļu daļiņas, baktērijas un mikrobu sporas, neļaujot tām atkārtoti nonākt iekštelpu gaisā, taču iesakām to pārbaudīt, ja vēlaties iegādāties alerģijām un astmai piemērotu putekļu sūcēju. Daļa no filtrēšanas sistēmas ir arī putekļu uzkrāšana. Lai samazinātu uzsūkto daļiņu atkārtotu nonākšanu dzīvojamajā vidē, tiek ieteikts izvēlēties putekļu sūcējus ar maisiņu. Savukārt attiecībā uz smaržu absorbciju ieteicams izvēlēties modeļus, kas aprīkoti  ar aktīvās ogles filtriem vai citām līdzīgām tehnoloģijām.

Dzīvnieku spalvas

Lielākā daļa putekļu sūcēju labāk vai sliktāk spēj cīnīties ar mājdzīvnieku spalvām. Taču, ja mājdzīvnieku spalvu savākšana īpaši nodarbina Jūsu prātu, tad varat izvēlēties putekļu sūcēju, ar speciāliem uzgaļiem dzīvnieku spalvu savākšanai gan no grīdas, gan no mīkstajām mēbelēm. Ar labākajiem putekļu sūcēju modeļiem dzīvnieku spalvu savākšanai varat iepazīties šeit.

Aksesuāri

Iegādājoties putekļu sūcēju, parasti komplektā ietilpst dažādi uzgaļi, kuri piemēroti atšķirīgu grīdas virsmu tīrīšanai, mīksto mēbeļu tīrīšanai, kā arī šauru vietu un stūru piekļuvei. Bieži komplektā ietilpstošie uzgaļi nekad tā arī netiek izmantoti, taču ir lietderīgi noskaidrot, vai konkrētajā komplektā  netrūkst kāds uzgalis, kas būtu Jums īpaši vajadzīgs. Bieži noderīgs ieteikums ir iepazīties ar putekļu sūcēja vada garumu, lai noskaidrotu, vai tas konkrētajam modelim ir pietiekami garš Jums nepieciešamās telpas uzkopšanai.

Ražotājs un cena

Pirms galīgās izvēles izdarīšanas uzmanība noteikti būtu jāpievērš arī sūcēja ražotājam: Electrolux putekļu sūcēji, Karcher putekļu sūcēji, Philips putekļu sūcēji … . Iespējams, dodat priekšroku ražotājam, kuru produktus esat lietojuši jau iepriekš. Iespējams, atsevišķos ražotāju produktos esat vīlušies, varbūt Jūs ir uzrunājusi, kāda reklāma vai modelis. Taču bieži plašāk pazīstamie ne vienmēr nozīmē arī labākie! Iepazīstieties ar atzītākajiem putekļu sūcēju ražotājiem šeit. Iespējams, Jūs interesē tikai lēti putekļu sūcēji. Apskatiet, kurus putekļu sūcējus zem £100 vai pat £ 50  iesaka briti smartvacuums.co.uk mājaslapā!