Kā izvēlēties skrituļdēli?

Kā izvēlēties skrituļdēli?

Saule pie apvāršņa uzturas aizvien biežāk, un ir laiks domāt par brīvā laika pavadīšanas iespējām pilsētā. Saulaina diena, gluds asfalta celiņš, apmales pie Kongresu nama vai skeitparks Grīziņā. Iespējams, nojauti, par ko ir runa. Jā, šoreiz viss par un ap to, kā izvēlēties skrituļdēli! Dēļi ir pieejami dažādām gaumēm un sajūtām. Kāds meklē ātrumu, kāds sabiedroto triku taisīšanai skeitparkā. Sākot pētīt šo tematu, sapratu, ka noteikti jāpiemin arī šobrīd aktuālās tendences – longbordi un penibordi. Ja meklē savu pirmo dēli vai vēlies atgūt iemaņas pēc ilgu gadu pārtraukuma, tad šis raksts ir domāts tev.

Ja skaidri zini, ko meklē, tad patin rakstu uz leju un apskati veikalu sarakstu.

Skrituļdēļu veidi – skrituļdēlis ātrumam, trikiem vai kā pārvietošanās līdzeklis?

Sadalot lēmuma pieņemšanas etapus pa soļiem no idejas par dēļa iegādi līdz pirkumam, šķita, ka pirmais loģiskais solis būtu saprast, kādiem nolūkiem vēlies dēli iegādāties? Tas, kā izskaties, protams, arī ir būtiski, bet daudz svarīgāk saprast pielietojumu. Proti, vai Tu vēlies nodoties ekstrēmām nodarbēm, piemēram, lēkšanai pāri objektiem un slaidošanai, vai arī Tu vēlies lielā ātrumā triekties pa kādu no Mežaparka gludajām ietvēm, ķerot vēju.

1.“Skateboard” jeb skrituļdēlis trikiem

Cik nopietni vēlies pievērsties skeitošanai? Svarīgi to saprast jau sākumā, jo mirkļa aizraušanās var maksāt daudz dārgāk, ja izlemsi komplektēt skeitborda dēli pats no atsevišķām detaļām, kas būs īpaši piemērots tavam braukšanas stilam. Mans ieteikums visiem tiem, kas sper pirmos soļus, – izvēlies gatavu skeitborda komplektu, kuru varēsi likt lietā uzreiz pēc iziešanas no veikala.

Skrituļdēlis-skeitbords trikiem parkā vai ielās

Triku skrituļdēļa sastāvdaļas – Saliec pats savu skrituļdēli

Savukārt tiem, kas skaidri zina, ka viņiem nepieciešams īpaši pielāgots skeitborda dēlis, turklāt ir paši gatavi to sakomplektēt – 7 soļi(A-H), kas jāņem vērā. Protams, šī informācija būs noderīga arī tiem, kas vēlas labāk saprast skrituļdēļa un tā elementu mijiedarbību, lai veikala plašajā piedāvājumā spētu labāk orientēties.

A. Klāji vai deki

Platums – skrituļdēļa platums collās

Skrituļdēļa platums klājiem mēdz atšķirties. Vienā no lielākajiem skeitborda katalogiem internetā atradu klājus platumā no 7-10”. Vieglāk saprast izmērus centimetros? Man noteikti! Diemžēl skrituļdēļu klāju izmēri ir rādītājs, kas būs vien jāiegaumē collās. 7-10” ir plašs diapazons, kā atrast savu izmēru?

Vispārīga informācija par skrituļdēļu izmēriem
 • Bērniem vecumā līdz 5 gadiem – 6,5-6,75”
 • Bērniem vecumā no 6  līdz 7 gadiem – 3,5-4,4”
 • Bērniem vecumā no 8 līdz 12 gadiem – 4,5-5,2”
 • Pusaudžiem vecumā no 13 līdz 14 gadiem – 7,5-7,6”
 • No 15 gadi un vecāki – 7,7 un lielāki

Ņem vērā! Šī ir vispārīga informācija, bet daudz svarīgāk ir pielāgot klāja izmēru savam augumam un kājas izmēram! 

Triku dēļa platums un braukšanas stils:

 • Ja grasies daudz laika pavadīt skeitparkā, tad izvēlies platāku dēli, lai iegūtu papildus stabilitāti.
 • Savukārt, ja galvenokārt braukāsi pa ielām, trikiem un ātrākai manevrēšanai vari izvēlēties šaurāku dēli.

Skeitborda deks - klājs

Garums – skrituļdēļa garums collās

Dēļu garumi atšķiras, bet vairumā gadījumu tie būs proporcionāli platumam. Garumi variē sākot no 28-33”, bet tas būs sekundāras nozīmes lielums. Daudz lielāka uzmanība jāpievērš dēļa platuma atbilstībai kājas lielumam, vecumam un braukšanas stilam.

B. Ratu pamatne – attālums starp trekiem

Šis attālums variē sākot no 13-15”, bet tā ietekmi uz braukšanu visdrīzāk jutīs tikai profesionālākie skeitbordisti.

C. Treki

Ļoti svarīga skeitborda dēļa komplekta sastāvdaļa, jo tā savieno klāju ar skeitborda dēļa ritošo daļu. Turklāt treki ir tie, kas nodrošina stūrēšanas funkciju – svara pārnesi no viena skeitborda dēļa sāna uz otru. Es trekus uztveru, kā vienu gabalu, bet patiesībā tie sastāv no vairākām mazām detaļām. Noskaties zemāk redzamo video, kura autors sniedz padziļinātu ieskatu par treku uzbūvi un darbības principiem!

Uzmanību! Svarīgi ņemt vērā, ka treku platumam ir jāsakrīt ar dēļa platumu!

 • Zemie – nodrošina extra stabilitāti flipiem, radīti maza izmēra riteņiem (50-53mm riteņiem)
 • Vidējie – piemēroti ielai un parkiem (53-56mm riteņiem)
 • Augstie – piemēroti kantēšanai un vēja cienītājiem (56mm+ riteņiem)

Informācija par treku veidiem no WarehouseSkateboards.com

D. Raizers

Raizers ir detaļa, kuru ievieto starp trekiem un dēļa klāju. Tiem ir dažādi biezumi un pat slīpumi. Šī nav obligāta sastāvdaļa, bet ar tiem var panākt lielāku dēļa augstumu, kas novērš iespējamu saskari starp klāju un riteņiem, kā arī absorbē triecienu. Dažos komplektos raizeri būs, bet ne vienmēr.

E. Riteņi

Izvēloties riteņus, divi svarīgākie parametri, kuriem pievērst uzmanību, ir izmērs un cietība.

Ievēro, ka ar mazākiem riteņiem ātrumu var attīstīt vieglāk, bet noteiktas distances mērošanai būs jāpieliek vairāk piepūles nekā ar lielākiem riteņiem.

Skrituļdēļu riteņu izmēru ieteikumi
 • Skeitošanai ielās 50-54mm
 • Skeitparki un rampas 53-56mm
 • Vertikālās rampas un paipi 56-60mm
 • Mīksti riteņi būs klusāki un nodrošinās labāku saķeri ar segumu. Savukārt cietāki riteņi būs skaļāki, bet dos papildus ātrumu

Skrituļdēļa treki un riteņi

Skrituļdēļu riteņu cietības ieteikumi
 • 78-87a – piemēroti ielas dēļiem, jo nodrošina mīkstāku braukšanu
 • 88a-95a – piemēroti braukšanai ielās un pa raupju segumu
 • 96a-99a – labs ātrums un laba saķere. Piemēroti iesācējiem, braukšanai skeitparkos, pa rampu un citām gludām virsmām
 • 101+ – cietāki un ātrāki. Piemēroti profesionāļiem, jo īpaši slaidošanai pa kantēm un reiliem

Papildus informācija par riteņu izmēru un cietību no basementskate.

F. Gultņi*

Te būs jāapgūst jauna mērvienība – ABEC reitings, kas variē no 1-9 un ir vispopulārākais gultņu precizitātes indekss. Jo lielāks ABEC reitings, jo gultņiem būs lielāka precizitāte. Jāņem vērā, ka ABEC nav vienīgais indekss un domas šajā jautājumā starp profesionāļiem dalās.

Citi kritēriji, kuriem pievērst uzmanību:

 • smērvielas veids un viskozitāte – gultņi ar eļļu ripos brīvāk un ātrāk, bet būs mazāk izturīgi pret mitrumu un putekļiem; gultņi ar smērvielu – izturīgāki pret mitrumu, bet sākotnēji neripos tik ātri.
 • lodīšu skaits: gultņi ar 5, 6 un 7 lodītēm (mazāk lodīšu – mazāks saskares laukums un brīvāka ripošana).
 • Ja esi profesionālis un meklē augstas kvalitātes gultņus, kas piemēroti specifiskiem apstākļiem, tad ieteicams izvēlēties Twincam gultņus.
 • Distanceri (spacers) ir svarīga detaļa, kurai tiek pievērsta pārāk maza uzmanība. Ilgtermiņā noteikti vajadzētu lietot distancerus starp gultņiem, jo tie nodrošinās mazāku brīvkustību ritošajā daļā un novērsīs situācijas, kad pievelkot uzgriezni riteņi negriežas.

* Lai nodrošinātu labu ripot spēju, ir jāpievērš uzmanība ne tikai gultņu reitingiem, bet arī riteņu kvalitātei. Tiem ir jābūt atsperīgiem!

G. Skrūves

Detaļas ir iegādātas, bet tās ir jāsaliek kopā! Kas jāņem vērā, iegādājoties skrūves? Pirmkārt, ir pieejami divi klasiskie veidi – skrūves ar krustiņa uzgali un seškanti. Otrkārt, to garums mēdz atšķirties. Ņemot vērā to, ka runājam par skeitborda dēli, tad tam piemērotas būs 1” garas skrūves. Garākas skrūves paredzētas cita biezuma un veida dēļiem, piemēram, longbordiem.

H. Smilšpapīrs

Ļoti svarīgs elements, kas nodrošina apavu saķeri ar dēļa virsmu. Šī ir detaļa, kurai atšķirībā no citām nav izmēru, garumu vai cietības parametru. Atradu informāciju resursā, kas apgalvo, ka melnais smilšpapīrs nodrošina labāku saķeri nekā krāsainie. Šī ir tā lieta, kur vari pilnībā paļauties uz to, vai tev patīk/nepatīk konkrētā smilšpapīra dizains. Vajadzētu pievērst uzmanību smilšpapīra raupjumam pataustot. Jo raupjāks smilšpapīrs, jo labāka saķere un otrādi.

Ievēro:

 • Raupjāko smilšpapīru neizmantos triku dēlim, lai kāju var slidināt pa dēļa klāju.
 • Raupjāku smilšpapīru izmantos longbordiem, ar kuriem brauc lielā ātrumā no kalna, lai nodrošināt labāku saķeri.

2. Long boards jeb “longbordi”

Kas ir longbords, kā tas atšķiras no skeitborda? Longbordam atšķirībā no skeitborda ir garš klājs un lielāki riteņi. Tas ir dēlis brīvības garšas meklētājiem, kuri vēlas ķert vēju un izjust ātrumu. Izvēles izdarīšana attiecībā uz longborda iegādi būs daudz sarežģītāka, longbords ir pieejams ļoti daudz dažādās formu variācijās un pirmajā brīdī no tā daudzveidības var apjukt. Apskatīšu dažus no izplatītākajiem dēļu veidiem, lai sniegtu ieskatu, kādi dēļi ir pieejami. Arī longbordus tāpat kā triku skeitbordus vari sakomplektēt pats. Tādā gadījumā der apskatīt iepriekš aprakstīto skrituļdēļu detaļu uzskaitījumu un aprakstu.

Longbordi un longbordu veidi

Longbordu izplatītākās formas

Interneta veikalos ir pieejama informācija par dažādu formu longbordiem, un izskatās, ka katrs izmanto atšķirīgas klasifikācijas metodes un nosaukumus. Atradu kādu, kas šo tematu ir centies sadalīt pa posmiem, lai potenciālajam pircējam atvieglotu dzīvi. Arī Tev ieteiktu apskatīt muirskate longborda izvēles formu, kurā vari izvēlēties vienu no 3 stiliem un tad soli pa solim sakombinēt savu dēli. Pēc sarunas ar Taktikas džekiem sapratu, ka patiesībā ir tikai 3 galvenie dēļu veidi – Freeride, Pintail un Cick tail.

Freeride

Vispopulārākais longborda dēļu veids. Dēļa galiem ir tāda forma, lai tas nesaskartos ar riteņiem, veicot asus pagriezienus.  lai gali nesaskaras ar riteņiem???

Pintail

Pintail forma ir aizgūta no sērfa dēļa. Dēļa klājam ir platāks centrs, bet gali šaurāki. Šī forma tiek izmantota, lai novērstu riepu saskari ar dēli, bet nodrošinātu vairāk vietas pēdām, ļaujot veidot asus pagriezienus.

Cick tail 

Ļoti līdzīga forma pintail dēļiem, bet kicktail skeitborda raksturīgā aste sniedz iespēju pacelt dēļa priekšgalu bez pieliekšanās. Uzliec kāju un izvēlies virzienu, kurā braukt.

Kas jāņem vērā, iegādājoties logbordu?

Pirmajā brīdī šķiet, ka longborda izvēles process ir pat komplicētāks par triku skeitborda izvēli. Piemēram, triku dēlim ir viena klasiska forma, bet var atšķirties garums un platums. Protams, es nerunāju par īpaši pielāgotiem (custom made) modeļiem, bet gan par tiem, kas ir pieejami plašākam lokam skeitborda veikalos. Savukārt longbordu dēlim ir tik daudz dažādu formu, kuras longborda dēļa iegādi var sarežģīt. Aprunājoties ar speciālistiem, secināju, ka katrai no formām ir savas īpatnības, bet tās var iedalīt vien dažās lielās grupās. Vizuāli izskatās, ka dēļi ir neskaitāmās variācijās. Tā arī ir, bet funkcionalitāte tiem ir līdzīga kā citiem tās pašas kategorijas dēļiem. Lai vai kā, ieskatam piedāvāju būtiskāko longborda dēļu detaļu anatomiju ar paskaidrojumiem, lai uz veikalu vari doties jau ar nelielu zināšanu bagāžu.

Longborda pielietojums
Longborda kllāja forma
Longborda klāja garums
Longborda klāja cietība
Longborda treki
Longborda gumijas (bushings)
Longborda riteņu izmēri
Longborda riteņu veidi
Longborda riteņu cietība
Longborda gultņi

1. Pielietojums

 • Pa pilsētu – mazs dēlis ar maziem riteņiem.
 • Gari un taisni attālumi – garš dēlis ar lieliem riteņiem.

2. Longborda klāja forma

 • Cick tail dēļi, kuriem līdzīgi kā triku skrituļdēlim ir uzliekti gali, ir piemērotāki trikiem un arī uzlēkšanai uz apmales.
 • Frīraida dēļi, kuriem abos galos virs riteņiem ir izgriezumi, lai brauciena laikā varētu veikt asus manevrus un dēlis nesaskartos ar riteņiem.
 • Izliekti dēļi, kuriem centrs ir zemāks, bet galos dēlis ir augstāks. Šie dēļi vairāk pielāgojas pēdas novietojumam un nodrošina labāku saķeri ar dēli.

3. Longborda klāja garums

 • Jau iepriekš pieminēju, ka garāki dēļi nav tik manevrējami, bet tie nodrošina lielāku stabilitāti.
 • Īsāki dēļi ir vieglāk manevrējami, bet mazāk stabili.

4. Longborda klāja cietība

 • Mīksti – ideāli amortizē triecienus, bet nestabili pie liela ātruma.
 • Vidējie – labi amortizē triecienus, bet stabili pie liela ātruma.
 • Cieti – ļoti stabili pie liela ātruma. Mazāk pakļaujas negludumiem uz ceļa.

5. Longborda treki

Longbordu treki ir veidoti nedaudz citādāk nekā triku skeitbordiem, lai nodrošinātu longborda manevrēšanas funkcijas. Treku galvenais uzdevums ir nodrošināt svara pārnesi divos virzienos.  Jāņem vērā tas, ka treku cietību var pielāgot ar galvenās skrūves palīdzību. Protams, ka skrūve nepalīdzēs padarīt mīkstus trekus cietākus un otrādi.

 • Ar vaļīgākiem trekiem ir vieglāk veikt pagriezienus.
 • Cietāki treki ir piemēroti lielam ātrumam un stabilitātei.

6. Longborda gumijas (bushings)

Gumija starp treka ass daļu un centrālo treka skrūvi.

 • Cietākas gumijas padara pagriezienus cietākus, bet ir piemērotākas braukšanai ātrumā.
 • Mīkstākas gumijas amortizē triecienus vairāk un padara pagriezienus vieglākus.

7. Longborda riteņu veids

 • Apaļi – riteņu sāni ir noapaļoti, kas rada mazāku saķeri pagriezienu laikā un ļauj slidināt dēli. Šie riteņi vairāk pielāgoti frīstaila un frīraida braukšanas stilam.
 • Kantaini – visizplatītākie riteņu veidi, kuriem riteņu malās ir 90 leņķis. Tas nodrošina labāku saķeri ar asfaltu pagriezienu laikā un novērš slīdēšanu. Piemēroti daunhilam un braukāšanai apkārt.

8. Longborda riteņu izmēri (mēra milimetros)

 • Lielāki riteņi –  mazāk izjutīsi negludums, bet lēnāks paātrinājums.
 • Mazāki riteņi – vairāk jutīsi negludumus, labāks paātrinājums.

9. Longborda riteņu cietība (a vai b)

 • Mīkstāki (a) – ražoti no mīkstāka materiāla, būs labāki uz negluda seguma, bet būs lēnāki.
 • Cietāki (b) – ražoti no cietāka materiāla, vairāk reaģēs uz negludumiem un radīs vibrāciju, bet būs ātrāki.

10. Longborda gultņi

Izlasi sadaļu par gultņiem triku dēļiem.

Informācija par detaļām un to izvēli no Evo.com

Joprojām neesi pārliecināts, kādu longbordu meklē?

Vienīgais, ko varu piebilst pēc iepazīšanās ar longbordu dēļiem, ir tas, ka es visdrīzāk iegādātos gatavu komplektu, kur ražotājs ir salicis kopā detaļas, kuras ir savstarpēji savietojamas, lai nerastos situācija, piemēram, kad nopērku dēli ar tam neatbilstošiem trekiem. Ticamāk, ka pieredzējušiem braucējiem nederēs gatavs komplekts, jo gribēsies sev piemērotu komplektāciju. Pieļauju, ka pirmā dēļa iegādes reize nav tas gadījums. Novēlu Tev atrast savu longbordu, kas kalpos ilgi! Lai izdodas!

3. Penny boards jeb “peniju dēļi”

Penibordi

Peniju dēļu klāji ir veidoti no plastmasas. Penny ir reģistrēta preču zīme, bet to attiecina uz visiem maza izmēra plastmasas skrituļdēļiem. Penny dēļu galvenā ideja savienot plastmasas klāju ar kreiseru longbordu dēļiem raksturīgajiem trekiem un ratiem. Šī jaunā dēļa variācija ir nosaukta par godu tā izgudrotāja māsai, kuras vārds ir Penny.

Informācija no Wikipedia

Viena funkcija – atšķirīgas krāsas

Penibordi (Penny boards) ir pieejamas daudz dažādu krāsu variācijās. Šim dēļu veidam ir viena ļoti būtiska priekšrocība, kas to atšķir no abām iepriekš apskatītajām kategorijām, – tie var izturēt pat auto svaru un pēc tam atkal atgūt savu sākotnējo formu. Neesmu mēģinājis, bet būtu interesanti uzzināt, vai tā patiešām ir! (video par to, kā auto pārbrauc) Šos dēļus ir vieglāk paņemt līdzi, jo tie ir mazi un viegli. Tas vēl nav viss, jo tieši klāja materiāla dēļ ar penny board var braukt pat basām kājām. Protams, ka rūdītāki skeiteri to var darīt arī uz sava klāja smilšpapīra gripa.

Rakstam ir ieteikuma forma, un mūsu galvenais mērķis ir sniegt Tev ieskatu skrituļdēļu anatomijā, lai Tev būtu vieglāk izvēlēties un saprast, par ko runā pārdevējs veikalā. Gadījumā, ja raksts tomēr nepalīdzēja izvēli padarīt vieglāku, bet, tieši otrādi, – visu sarežģīja, tad noskaties video, kura autors mēģina pateikt skatītājiem to, ka “jebkurš dēlis būs Tev piemērots”.

Kur iegādāties skrituļdēļus Latvijā?

Triku skrituļdēļi Latvijā

Srituļdēļu cena Latvijā: gataviem dēļu komplektiem no 15,90-120 eur

 1. Boards.lv
 2. Ripot.lv
 3. Taktika.lv

Longbordi Latvijā

Logboard dēļu cena Latvijā: no 79,90-330 eur

 1. Baltsport.lv
 2. Boards.lv
 3. Boardside.lv
 4. Borvus.lv
 5. Lokalboards.com
 6. Longboardshop.lv
 7. Ripot.lv
 8. Surfpro.lv
 9. Taktika.lv

Pennibordi Latvijā

Penny board dēļu cena Latvijā: no 27,90-84,90 eur

 1. Boards.lv
 2. Taktika.lv

Kāpēc sarakstā iekļauti tieši šie veikali? Es mēģināju atrast veikalus, kuri piedāvā katru no uzskaitītajiem dēļu veidiem. Tā ir sanācis, ka tikai divi specializētie veikali piedāvā visus trīs dēļu veidus. Tie ir Boards un Taktika. Tie ir divi veikali, kuros fiziski varēsi apskatīt un parunāt par katru no dēļu veidiem. Ja nav nekāda saprašana par to, ko gribi, tad labāk dodies uz kādu no minētajiem veikaliem, lai paskatītos, pataustītu un uzdotu jautājumus.

Sarakstā neesmu iekļāvis kādu veikalu, kuru, Tavuprāt, ir vērts ieteikt citiem? Dalies ar to komentāru sadaļā!

Raksts sagatavots, konsultējoties ar Kristiānu un Rolandu no veikala Taktika Aleksandra Čaka ielā 54, Rīgā.