Kas ir SUP dēlis un kā izvēlēties SUP dēli?

Kas ir SUP airēšana?

Airēšanās ar SUP dēli ir jautrība + dabas un pilsētas skatu baudīšana. Fiziska un veldzējoša aktivitāte siltiem vasaras vakariem. Galvenais, ka tā būs piemērota arī tiem, kam nepatīk sports. Še arī līdzsvara noturēšana nav problēma, jo vari izvēlēties platāku dēli varenai stabilitātei.

Jautrība uz SUP dēļa

Kas ir SUP un kādi ir tā veidi? Ko der zināt par šī sporta veida izcelsmi? Vai šis sporta veids ir piemērots tev un kur iznomāt vai iegādāties SUP inventāru?

Ja SUP tev nav svešs un tu meklē vietu, kur nomāt vai iegādāties SUP dēli, tad patin rakstu līdz lejai un aplūko veikalu un nomu sarakstus!

Ko nozīmē SUP?

Lai gan pats ar šo dēli esmu iries gar Ķīšezera krastiem vairākas reizes, bet tikai tagad sev atklāju nozīmi, ko slēpj šī abreviatūra. Latviešu valodā neatradu SUP (no angļu val. – stand up paddleboarding) tulkojumu, tāpēc piedāvāju savas versijas – stāviršanās (process) vai airu dēlis (inventārs). Skaidrs, ka atslēgvārdi ir “stāvus” un “airēšana”, kas arī vislabāk raksturo šo atpūtas un sporta veidu.

SUP vēsture

Cik sens ir šis sporta veids un kāda ir tā izcelsme? Ieskatam piedāvāju dažas versijas:
Wikipedia versija – SUP ir cēlies Āfrikā, kur vietējie irušies uz kanoe stāvus ar gariem airiem. Šo metodi izmantoja cīnītāji/kareivji, lai klusām varētu ielavīties pretinieka teritorijā un aplaupīt to.

Ūdens sporta bloga versija – SUP aizsāka sērfa instruktori no Waikki pludmales 1940. gados. Kas pamudināja sērferus pievērsties SUP’am? Pirmkārt, ar SUP’u viņi labāk varēja pārredzēt savu apmācāmo grupu. Otrkārt, airis tiem deva iespēju ātri pārvietoties apkārt arī tad, ja nebija viļņu.

Abi piemēri šķiet diezgan praktiski un loģiski. Šoreiz mūs vairāk interesē mūsdienas un tas, kā gūt pozitīvas emocijas uz SUP dēļa ar airi rokās tepat, Latvijā, tāpēc atgriežamies mūsdienās…

Kāpēc SUP dēlis ir tik piemērots Latvijas ūdeņiem?

SUP-airesana-pa-ezeruMums ir relatīvi mierīgā Baltijas jūra, daudz ezeru un upju. Uz SUP dēļa ar airi rokās tu pats esi kustības virziena un ātruma noteicējs. Tas būs vienlīdz ērts pārvietošanās līdzeklis, kā Ķīšezerā, tā centra kanālā, pie Operas.

Vai airēšana ar SUP dēli ir fiziski smaga?

Viss atkarīgs no tavas fiziskās sagatavotības pakāpes un līdzsvara izjūtas. Ja ziemā neesi neko darījis un pavasara pirmo saulīti grasies baudīt uz SUP dēļa, tad iespējams, ka nākamajā dienā pleci nedaudz sāpēs. Daudz svarīgāks šeit ir līdzsvars. Jau iepriekš minēju, ka līdzsvaru vieglāk noturēt būs uz platāka dēļa. Starp citu, izmēģināt SUP’u vari arī pavasarī, ja vien uzvilksi laika apstākļiem piemērotu hidru.

Vēlies stāvairēšanos pārvērst par spēka un izturības treniņu? Nekādu problēmu – izvēlies laiku, kad ezerā nav viļņu un uzņem vienmērīgu tempu. Stāvdēlis būs labs risinājums, kā atpūtai tā arī sportam.

SUP dēļu veidi

SUP-sporta-delisJa esi braucis ar SUP un skaidri zini, ka vēlies to iegādāties, tad vajadzētu saprast, kurš no dēļu veidiem ir tev piemērotākais. Ir četri visbiežāk izplatītie dēļu veidi.

1. Sērfam, sacensībām vai lielu attālumu pārvarēšanai?

1. “Surf – šie dēļi paredzēti sērfošanai pa vilni. Dēļi ir mazāka izmēra un tilpuma (parasti zem 10 pēdām garumā), spicu un uzliektu purnu, šauru asti un izteikti izliektu dēļa apakšu. Šie dēļi būs manevrīgi sērfojot pa vilni, bet lēnāki un grūtāk noturami taisnvirziena kustībā. Nav piemēroti airēšani garās distancēs.
2. Allround – dēļi piemēroti gan viļņu ķeršanai, gan arī braukšanai pa gludu ūdeni. Šis ir populārākais dēļu tips, piemērots arī iesācējiem. Dēļi ir garāki, platāki, stabili un viegli braucami pa gludu ūdeni, bet arī pietiekoši manevrējami, lai sērfotu pa vilni. Atsevišķus modeļus iespējams aprīkot ar buru un izmantot arī kā vēja dēli.
3. Flatwater – tūrisma dēļi ir piemēroti lielu attālumu veikšanai. Tie ir ļoti stabili, paredzēti ātrai braukšanai taisnā virzenā, tādēļ ir garāki par “allround” dēļiem, gandrīz taisnu apakšu un lielu tilpumu.
4. Race – pēc formas ir līdzīgi “flatwater” dēļiem, tomēr tie ir šaurāki un nedaudz garāki. Šis ir visātrākais dēļu tips, piemērots sacīkšu braukšanai. Šie, tāpat kā “surf” dēļi, ir paredzēti specifiskam braukšanas stilam. Dēļi ir mazāk stabili un nebūs piemēroti iesācējam”.

Iepriekš SUP nomā man ir izsniegti allround, surf un flatwater tipa dēļi. Airējot pa ezeru es neizjutu būtisku atšķirību. Vislielākās grūtības rada negaidīti viļņi, kas padara SUP’ošanu daudz grūtāku. Ja esi izlēmis iegādāties savu personīgo dēli, tad gan iesaku izdomāt kurš no šiem dēļu veidiem ir tavam SUP’ošanas stilam atbilstošākais.

2. Mīksto vai cieto dēli?

 • Cietie dēļi ir izgatavoti no putu serdes, pārklāti ar stiklšķiedras un epoksīda kārtu. Tā ir cieta konstrukcija, kas ļauj dēlim piešķirt precīzas, nemainīgas formas aprises, tādējādi nodrošinot maksimālu performanci. Salīdzinot ar piepūšamajiem, cietie dēļi būs piemērotāki sportiskākam braukšanas stilam. Lai transportētu cieto dēli būs nepieciešams auto ar jumta bagāžnieku un vieta kur šo dēli uzglabāt. Sup dēļa garums parasti svērstās ap +/- 3m. Cietie dēļi ir trauslāki par piepūšamajiem.
 • Piepūšamie, jeb AIR SUP ir izgatavoti no speciāla, ļoti izturīga PVC auduma. Šo dēļu īpašā “dropstitch” konstrukcija un liels gaisa spiediens nodrošina dēļa formas aprises. Šie dēļi ir izturīgāki pret triecieniem kā cietie dēļi, tādēļ tie būs piemēroti arī braukšanai pa krāčainām upēm.
  Piepūšamie dēļi ir kompakti, viegli uzglabājami un transportējami. Tie ir vieglāki un nedaudz lētāki par cietajiem dēļiem. Piepūšamie nedaudz atpaliek no cietajiem ātruma un manevrētspējas ziņā”.

Atzīšu, ka mana pirmā reakcija, dzirdot par piepūšamo sup dēli, bija ļoti atturīga. Tas tāpēc, ka neapzināti iedomājies to brīdi, kad esmu upes vai ezera vidū un tas pēkšņi var izlaizt gaisu. Patiesībā dēlis ir veidots no ļoti izturīga materiāla un tas ir daudz izturīgāks pret triecieniem nekā cietais dēlis. Vismaz tā apgalvo ražotāji. Protams, der ņemt vērā to, ka piepūšamā dēļa pārvadāšanai nebūs vajadzīgs jumta bagāžnieks. Pirms iegādes der pamēģināt gan cieto, gan mīksto dēli, lai būtu skaidrs kāda ir atšķirība starp tiem un kurš dēlis ir piemērotāks tavam braukšanas stilam.

Informācija par dēļu veidiem pārpublicēta no Surf Pro

Drošība

Neaizmirsti par peldvesti, kas līdzīgi kā drošības josta automašīnā vai ķivere, traucoties lejā no kalna, var pasargāt tavu dzīvību to vienu vienīgo reizi, kuru nekad nevari paredzēt.

Kādu ātrumu var sasniegt, airējot ar SUP?

Pats nekad neesmu lietojis mērierīces, lai noteiktu noairēto ātrumu un neesmu arī centies uzstādīt rekordus. Interneta diskusiju forumos atradu diskusijas par minimālo ātrumu 5km/h līdz pat 10km/h. Pēdējo ātrumu var sasniegt pieredzējuši sportisti, kas airē tālas distances uz ātrumu. Jāņem vērā, ka ātrums būs atkarīgs no vēja ātruma un virziena, tavas meistarības pakāpes un dēļa veida. Ja dosies airēt pa kanālu, tad noairētas ātrums ir aktuāls, bet ja vēlies baudīt sauli, ūdeni un jautri pavadīt laiku ezerā, tad ātrums tev ir mazsvarīgs.

Ja nomā dēli uz noteiktu laiku, tad pievērs uzmanību noairētajai distancei un izlem, kad laiks griezties atpkaļ, lai atgrieztu nomas inventāru laikā!

Pirkt vai nomāt?

SUP-airesanas-pa-vilniem

Sākumā nomāt, lai saprastu kāds stāv airēšanas stils tev vislabāk patīk un cik bieži tu plāno ar to nodarboties. Personīgajam inventāram ir daudz priekšrocību, bet ne katram ir vajadzīgs savs SUP dēlis. Iesaku izmēģināt SUPošanu dažādos apstākļos ar atšķirīgu inventāru, lai saprastu, kurš ir tev vispiemērotākais.

Manuprāt, ir ērti aizbraukt uz Ķīšezeru un paņemt nomā dēli uz tik ilgu laiku, cik nepieciešams vasaras prieku baudīšanai draugu kompānijā. Nav jāuztraucas ne par glabāšanu, ne – pārvadāšanu. Lai arī tev izdodas atrast savu īsto SUP dēli ūdens prieku baudīšanai nomā vai veikalā. Sezona vairs nav aiz kalniem!

Kur iznomāt SUP dēli Rīgā? SUP nomas Rīgā.

 1. Buļļu Laivas – noma Vakarbuļļos
 2. Red Paddle Co – noma Andrejsalā
 3. Richards Windsurfing Club – noma pie Ķīšezera
 4. Rīgas Veikparks – noma pie Rīgas Veikparka
 5. Surf Pro – noma veikalā, piedāvā izmantošanai jebkurā ūdenskrātuvē

Kur iegādāties SUP dēli? SUP veikali Rīgā.

 1. Extremesports.lv
 2. Kanoecentrs.lv
 3. Laivupreces.lv
 4. Redpaddle.com
 5. Surfpro.lv

Zini vēl kādu SUP nomu vai veikalu? Dalies ar informāciju komentāru sadaļā!