Kā un kādu televizoru izvēlēties?

Vecs televizors ar četrām kājām

Iegādāties jaunu televizoru nav nemaz tik vienkārši! Kā izdarīt pareizo izvēli no plašā piedāvājumu klāsta? Varbūt pēc principa – jo lielāks, jo labāks, jo plānāks, jo labāks, jo dārgāks, jo labāks!? Pirms izvēlieties acij un/vai makam tīkamāko televizora modeli, izlasiet šo rakstu! Iespējams, mūsu ieteikumi palīdzēs Jums atrast tieši to, ko meklējat!

Svarīgākie televizoru parametri

Ekrānu veidi
Izšķirtspēja
Ekrāna izmērs
Atsvaidzes intensitāte
Savienojumi
Ekrāna krāsas
Energoefektivitāte

Izvēloties piemērotāko televizora modeli, nākas apjukt ražotāju plašajos televizoru funkciju un tehnisko specifikāciju aprakstos. Lai plašajā piedāvājumu gūzmā atrastu televizoru, kas nodrošinātu ērtu un kvalitatīvu izklaidi, piemērotu Jūsu prasībām, iesakām pievērst uzmanību šādiem parametriem:

1. Televizoru ekrānu veidi

Instalācija veidota no televizoru ekrāniem

Displeja veids ir viena no pirmajām lietām, kas mulsina pircējus un padara televizora izvēli sarežģītu. Kas ir kas, un kā tos atšķirt?

  • LCD un LED televizoru ekrāni – kāda ir atšķirība starp tiem?

Kāda ir atšķirība starp LCD un LED televizoru ekrāniem? Gan LCD (liquid crystal display), gan LED (light emitting diodes) displeji ir šķidro kristālu displeji, kuru galvenā atšķirība ir tā, ka LCD televizoros tiek izmantotas luminiscences gaismas, savukārt LED televizoriem ekrāna apgaismojumu rada LED diodes. Vienkāršoti salīdzinot LCD un LED ekrānus, LED televizori ir energoefektīvāki, kā arī sniedz labāku attēla kvalitāti, krāsu atveidi un kontrastus. LCD un LED televizori ir salīdzinoši lēti.

  • OLED televizoru ekrāni

OLED (Organic Light-Emitting Diode) displejos izmanto organiskās gaismas diodes, kas apgaismo katru attēla elementu, veidojot lielāku krāsu piesātinājumu, augstākas kvalitātes attēlu un kontrastus. Organisko gaismas diožu izmantošana sniedz iespēju ražot plānākus, vieglākus un pat izliektus ekrānus, jo OLED displejiem nav nepieciešams papildus gaismas avots. OLED displeji ir energoefektīvāki nekā LCD un plazmas displeji, taču to cenas ir augstākas.

  • Plazmas televizoru ekrāni

Plazmas displejiem gaismu izstaro inertā gāze. Plazmas displeji bieži ir TV ar lieliem ekrāniem. Plazmas displeji sniedz augstas kvalitātes attēlu,  izcilu krāsu kvalitāti un augstu kontrasta attiecību, ir plats skata leņķis, ātri reaģē uz attēla izmaiņām. Tie nav tik energoefektīvi kā LDC un OLED ekrāni, kā arī zaudējuši popularitāti lēto LED un LCD modeļu dēļ.

2. Televizora ekrāna izšķirtspēja

Televizora ekrāna izšķirtspēja jeb televizora attēla asums tiek attiecināts uz horizontālo līniju pikseļiem uz matricas, izšķirot trīs veidu izšķirtspējas: 720p, 1080p un Ultra HD. Izšķirtspējai palielinoties, pikseļi uz matricas paliek mazāki, padarot “pikseļu struktūru” mazāk redzamu un padara attēlu kvalitatīvāku un detaļas skaidrāk redzamas.

Mazs izmērs – maza izšķirtspēja

Mazākiem ekrāniem zem 42’’ 720p izšķirtspēja ir pieņemama, neskatoties uz ne īpaši izteiktām detaļām un vairāk redzamajiem pikseļiem. Ja vēlaties lielāku ekrānu virs 46’’, tad ieteicams izvēlēties 1080p vai Ultra HD izšķirtspēju.

Televizoru ekrānu izšķirtspēju skaidrojums

By GraYoshi2x, Noodle snacks, Frisia Orientalis (Own work), via Wikimedia Commons

3.  Televizora ekrāna izmērs

Televizoru ekrāna izmēru (ekrāna diagonāle collās) piedāvājums ir ļoti plašs: 37’’, 42’’, 50’’, 65’’ un pat 90’’. Izvēloties piemērotāko ekrāna izmēru, pirmkārt, jāņem vērā attālums, no kura televizoru skatīsieties (attālums no dīvāna līdz televizoram), otrkārt, ekrāna attēla kvalitāte.  Piemēram, liela izmēra un zemas izšķirtspējas televizoru skatīsieties no tuva attāluma, Jūsu uzmanību novērsīs nekvalitatīvs attēls – pikseļu redzamība.

Vai izvēlētais ekrāna izmērs ir piemērots manam mājoklim?

Visbiežāk platekrāna televizoru ieteicamais skatīšanās attālums ir no 1,5 diagonāles attāluma līdz pat 3 diagonāļu garumiem, piemēram, HD televizoriem ar 1080p ieteicamais attālums variē no 1-2,5 diagonāles garumiem, savukārt Ultra HD televizoriem ieteiktais skatīšanās attālums ir no 1- 1,5 diagonāles attālumiem, kas ir daudz mazāk nekā esam pieraduši.

Tv ekrāns - ieslēgts televizors

Kā aprēķināt mājoklim ideālo TV ekrāna izmēru?

Attāluma un ekrāna izmēra noteikšanai varat izmantot internetā pieejamos kalkulatorus, piemēram, šo: Which.co.uk

Tāpat piemērotākā ekrāna izmēra izvēlē jāizsver, cik cilvēku vienlaicīgi skatīsies televizoru, lai skatīšanās būtu ērta, turklāt, kur televizors tik novietos, piemēram, dzīvojamai istabai piemērotākais izmērs būs sākot no 42’’, savukārt guļamistabai vai virtuvei 32’’.

4. Atsvaidzes intensitāte Hz

Atsvaidzes intensitāte hercos (Hz) norāda uz to, cik reizes sekundē attēls uz ekrāna tiek atjaunots. Standarts ir 60Hz, taču standarta atsvaidzes intensitāte īpaši kustīgus attēlus var padarīt neizteiksmīgus un miglainus. Lai radītu stabilāku attēlu, ražotāji dubultojuši atsvaidzināšanas ātrumu līdz 120Hz (un dažos gadījumos pat līdz 240Hz). Atcerieties – jo vairāk Hz, jo labāka attēla kvalitāte.

5. Savienojumu veidi

Televizora zīmējums

Izvēloties televizoru pievērsiet uzmanību HDMI izejām. Atsevišķi ražotāji mēdz HDMI izeju skaitu samazināt. Taču tās ir vajadzīgas skaņas sistēmu, spēļu konsoļu un citu gadžetu pievienošanai. Vienkārši – izvēloties piemērotāko modeli, uzziniet televizora modeļa HDMI izeju skaitu un izsveriet, vai Jums ar to pietiks.

6. Ekrāna krāsas

Krāsu atveidi un krāsu dziļums parasti ir 8 biti uz kanālu. Taču iesakām par to pārliecināties, ja esat izvēlējušies iegādāties cenas ziņā ļoti izdevīgu piedāvājumu.

HDR televizori

Ja attēla krāsa Jums ir īpaši svarīga, tad nepieciešams pievērst uzmanību HDR (high dinamic range) izšķirtspējas standartam, jo tas spēj nodrošināt vairāk krāsu, izteiktāku kontrasta līmeni un spilgtumu, radot īpaši reālistisku attēlu. Īpaši lielisku rezultātu šie televizori sniedz atskaņojot HDR saturu, taču vēl aizvien tas ir ierobežots (viens no Latvijā pazīstamākajiem televīzijas pakalpojumu sniedzējiem, kas piedāvā HDR televīziju ir video straumēšanas pakalpojums “Netflix”).

HDR formāti – HDR10 un Dolby vision

Ja vēlaties iegādāties HDR televizoru, sastapsieties ar divu veidu formātiem HDR10 un Dolby Vision. Nozares speciālisti uzskata, ka neviens no diviem nav pierādījis, ka ir daudz labāks par otru. Interesentiem HDR10 vs Dolby Vision tehnisko specifikāciju salīdzinājums: rtings.com

7.  Energoefektivitāte

Energoefektīvi televizori

Pirms iegādājaties jautu televizoru, noteikti izvērtējiet televizora energoefektivitātes rādītājus, kas ir īpaši būtiski attiecībā uz televizora ekspluatācijas izmaksām ilgtermiņā.

Kā novērtēt energoefektivitāti?

  1. Cik liels televizors Jums patiešām ir nepieciešams. Jo lielāks televizors, jo lielāks elektroenerģijas patēriņš. Tāpēc nepieciešams atrast optimālo televizora izmēru Jūsu mājvietai.
  2. Izvēlieties televizoru ar A un augstāku energoefektivitātes klasi. Viszemākais enerģijas reitings ir F, savukārt visaugstākais ir A+ reitings. (LED un OLED ir visefektīvākie televizori).
  3. Pievērsiet uzmanību kopējam elektroenerģijas patēriņam gadā un salīdziniet to izvēlētajiem modeļiem.

Šo informāciju var atrast uz televizora energo marķējuma.

Citi būtiski aspekti, kurus ņemt vērā

Modes tendences
Smart TV
Spēlēm
Leņķis
Zīmoli

Iegādājoties jaunu televizoru, gribas, lai tas ne tikai pildītu savas galvenās funkcijas – nodrošinātu ērtu un kvalitatīvu skatīšanos, bet arī atvieglotu mūsu dzīvi dažādos citos veidos vai vienkārši padarītu to labāku, skaistāku un interesantāku.

1. Televizors kā interjera dizaina elements – modes tendences

Televizors lielā daļā mājsaimniecību ir kas vairāk kā elektronikas ierīce. Bieži tas ir centrālais viesistabas elements, kur vakaros sanāk visa ģimene. Tāpēc televizoram ir jābūt ne tikai praktiskam, bet arī acij tīkamam. Ekrāni kļūst plānāki, lielāki un pat ieliekti, padarot izvēli salīdzinoši grūtu. Taču attiecībā pret televizora dizainu un skatīšanās kvalitāti īstas sasaistes nav –  tāpēc ieguldiet savu naudu televizora modelī, kas Jums vislabāk patīk un kas Jūsu dzīvojamai telpai piešķir kāroto odziņu!

Televizors ar izliektu displeju

2. Smart TV

Smart TV tehnoloģija jeb televizors ar bezvada interneta savienojuma iespēju ir kļuvis par vienu no galvenajiem priekšnoteikumiem, kuru pircēji ievēro, iegādājoties jaunu televizoru. Lieliska papildus lieta, kas ļauj televizoru izmantot kā datoru, izmantot dažādas izklaides aplikācijas, interneta pārlūku, on demand televīziju (Netflix), izmantot Skype, spēlēt spēles. Turklāt interneta pieslēgums sniegs iespēju viegli veikt televizoram nepieciešamās programmatūras atjaunojumus. Gudrie televizori mūsdienās parasti internetam pieslēdzas caur vadu vai televizorā iebūvētu interneta uztvērēju. Neskatoties uz to, ka pēdējais ir kļuvis plaši izplatīts, pirms pirkšanas pārliecinieties, varbūt neliela summas atšķirība tomēr padara televizoru parocīgāku.

Smart TV noteikti sniegs Jums plašākas izklaides iespējas. Ja izvēlaties iegādāties Smart TV, tad uzziniet vairāk par TV operētājsistēmām: techradar.com

3. Televizori spēlēm

Spēlē auto sacīkstes - televizors un spēļu konsole

Īstiem geimeriem svarīgi būs tas, lai jaunais televizors spēj ļoti labi attēlot spēli. Tāpēc īpaši būtiski ir pievērst uzmanību tādiem pieminētiem kritērijiem kā izšķirtspēja, displeja veids un atsvaidzes intensitāte, kā arī input lag. Attiecībā uz izšķirtspēju iesaka 1080p, lai gan vecākas spēļu konsoles var veiksmīgi spēlēt arī ar 720p, kā piemērotāko displeja veidu eksperti min plazmu, savukārt atsvaidzes intensitāte -120Hz.

Input lag jeb brīdis starp spēlētāja darbību un tās parādīšanos uz ekrāna nav oficiāls televizoru ražotāju parametrs, taču iesakām arī tam pievērst uzmanību. Ja tas ir pārāk liels, tad spēlēt spēli vairs nav tika aizraujoši. Ātrākais ir 16 milisekundes, bet lēnākais 100 milisekundes. Saraksts ar televizoriem un to input lag: hdtvtest.co.uk. Bieži vien televizoros ir Game mode, kas mazina input lag, bet samazina arī attēla kvalitāti.

4. Skatīšanās leņķis

Ja televizoru ikdienā skatās vairāki cilvēki, tad būtisks aspekts ir skatīšanās leņķis. Platāks skatīšanās leņķis nodrošinās, ka televizoru varēs skatīties  vairāk cilvēku no dažādiem leņķiem. Taču, ja ikdienā televizora skatītāju skaits nav liels, tad televizors ar šauru leņķi arī nav slikts. Televizoru modeļi un to skata leņķi: rtings.com

5. Televizoru ražotāju zīmoli

Mums zīmola aspekts neliekas svarīgs, jo visi vadošie televizoru zīmoli attīsta jaunākās tehnoloģijas. Taču, ja konkrēts zīmols Jums liekas īpaši pievilcīgs, tad varat visus minētos ieteikumus salīdzināt dažādu šī zīmola televizora modeļu starpā. Ja tomēr zīmols ir kas tāds, kam noteikti jāpievērš uzmanība, iegādājoties jautu televizoru, tad šeit varat atrast lietotāju sastādītos labāko televizoru ražotāju topus: thetoptens.com

Plašajā televizoru klāstā noteikti atradīsies sev piemērotu televizora modeli gan pēc to tehniskajiem parametriem, gan pēc cenas un dizaina. Šie ir, mūsuprāt, svarīgākie aspekti, kurus vajadzētu ņemt vērā, izvēloties savu ideālo televizoru. Lai izdodas!